biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F


Zalety i wady energii słonecznej, część 1.

W poprzedniej części artykułu zawarliśmy główne zalety posiadania fotowoltaiki, w tej części skupimy się na wadach, których jest znacznie mniej.

Wady energii słonecznej

Wymaga wyższych kosztów początkowych

Największą wadą systemu energii słonecznej jest jego duży koszt początkowy. Jednak rzeczywista cena systemu paneli słonecznych różni się w zależności od stanu, a także od dofinansowań na systemy solarne, do których można się zakwalifikować.

Proces produkcji paneli słonecznych powoduje negatywny wpływ na środowisko

Kiedy panele słoneczne produkują energię elektryczną, jest ona bezemisyjna, ale należy pamiętać, że proces produkcji paneli słonecznych powoduje zanieczyszczenie środowiska. Niewiele paneli fotowoltaicznych zawiera szkodliwe zanieczyszczenia, takie jak sześciofluorek siarki, który jest silniejszy niż CO₂. Jednak CO₂ jest bardziej szkodliwy dla środowiska niż sześciofluorek siarki.
Wpływ paneli słonecznych na środowisko jest minimalny w porównaniu z ilością szkód związanych z wydobyciem i spalaniem paliw kopalnych, dlatego też ta wada niezupełnie jest wadą.

Fotowoltaika wymaga wolnej przestrzeni

Aby zaspokoić Twoje potrzeby energetyczne, panele fotowoltaiczne potrzebują przestrzeni. Dlatego, aby zainstalować panele słoneczne w domu, na dachu musi być wystarczająco dużo miejsca. Jest to ważne, ponieważ panele fotowoltaiczne mają niższą gęstość mocy, a gęstość mocy oznacza, ile energii można uzyskać z danego źródła energii na określonym obszarze. Mierzy się ją w W/m². Gęstość mocy paneli słonecznych jest niska w porównaniu z gęstością mocy paliw kopalnych.
Dlatego, aby wytworzyć energię podobną do tej z elektrowni węglowej, potrzebna jest większa powierzchnia pod panele słoneczne. Nie uwzględniliśmy tutaj ilości ziemi, która została wydobyta na paliwa kopalne.

Czy warto instalować panele fotowoltaiczne?

Korzyści płynące z energii słonecznej znacznie przewyższają jej wady. Koszt instalacji solarnej jest teraz tańszy niż kiedykolwiek, a cena energii elektrycznej nadal rośnie. Dlatego też, im szybciej przejdziesz na energię słoneczną, tym szybciej zaczniesz oszczędzać.

Fotowoltaika w Twoim domu

Omówiliśmy szereg zalet i wad energii słonecznej, które właściciele domów powinni rozważyć przed podjęciem decyzji. Niektóre z ich głównych zalet to oszczędności na rachunkach za prąd, znaczny zwrot z inwestycji, niezależność energetyczna oraz fakt, że są przyjazne dla środowiska.
Instalacja systemu słonecznego ma także pewne wady, takie jak wysokie koszty początkowe czy potrzebę miejsca na instalację PV, jednak patrząc szerzej jesteśmy przekonani, że instalacja systemu paneli słonecznych jest świetną inwestycją dla właścicieli domów i nie tylko.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!