biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

 • Fotowoltaika

  Fotowoltaika

Fotowoltaika to Twoja własna elektrownia słoneczna

Fotowoltaika to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań dostępnych na naszym rynku, które pozwala zredukować rachunki za energię zarówno w domu jak i w firmie.

System fotowoltaiczny pozwala na zamianę energii słonecznej na energię elektryczną dokładnie taką, jaka płynie w domowych gniazdkach. Pozyskany w ten sposób prąd możesz wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń działających w domu lub firmie.

Fotowoltaika

Jest to idealne rozwiązanie dla Twojego domu lub firmy.

Obniż z nami swoje rachunki za energię elektryczną

Produkowanie własnego prądu daje znaczące oszczędności przez 365 dni w roku.

Co zyskasz dzięki zainstalowaniu fotowoltaiki?

- Oszczędność dla Twojego domowego lub firmowego budżetu - inwestycja w system fotowoltaiczny przynosi wymierne korzyści finansowe i pozwala zredukować rachunki za energię elektryczną dzięki temu, że produkujesz prąd na własne potrzeby.

- Ochronę przed nieustanie rosnącymi kosztami za energie elektryczną - montaż instalacji fotowoltaicznej chroni przed częstymi podwyżkami cen prądu. W ostatnich latach ceny prądu rosły średnio o 5 % rocznie. Planowana kosztowna modernizacja polskiego sektora energii wpłynie na dalsze podwyżki rachunków.

Zalety zastosowania fotowoltaiki

Samoobsługa

Dobrze zaprojektowane instalacje fotowoltaiczne nie wymagają praktycznie żadnych nakładów pracy podczas eksploatacji. Dodatkowo są w stanie pracować z wysoką wydajnością przez wiele lat.

Ekologiczność

Do działania wykorzystują jedynie odnawialne źródło energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Elastyczność

Istnieje wiele zastosowań fotowoltaiki. Instalacja na dachu, na ziemi lub jako Car Port (wiata garażowa. To jedne z popularniejszych rozwiązań wśród posiadaczy.

Ochrona środowiska

Energia odnawialna ma wiele korzyści dla zdrowia i środowiska. W tym czasie, gdy atmosfera na całej planecie ulega pogorszeniu przez inne źródła energii, fotowoltaika przyczynia się do poprawienia jakości naszego powietrza.

Komfort bez dodatkowych kosztów
Dobrze zaprojektowane instalacje fotowoltaiczne nie wymagają praktycznie żadnych nakładów pracy oraz dodatkowych kosztów podczas eksploatacji oraz są w stanie pracować z wysoką wydajnością przez wiele lat.
System fotowoltaiczny składa się z kilku podzespołów
 • Moduły fotowoltaiczne
 • Inwerter
 • System mocowania
 • Akcesoria łączeniowe
Etapy współpracy
 • Bezpłatny audyt fotowoltaiczny
 • Opracowanie koncepcji i wykonanie projektu instalacji
 • Finansowanie: gotówka, kredyt, leasing, dotacje
 • Montaż instalacji
 • Przygotowanie dokumentów wraz ze zgłoszeniem do zakładu energetycznego

Po zakończeniu inwestycji każdemu naszemu klientowi zapewniamy:
10 lat gwarancji

Na montaż, inwerter

12 - 25 lat gwarancji

Fotowoltaika

25 lat gwarancji

Na moc wydajnościową

Sprawdź koniecznie konkretne rodzaje zastosowań fotowoltaiki

Fotowoltaika do domu

Fotowoltaika do firmy

Fotowoltaika dla rolników

 • Fotowoltaika - pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Ze względu na wiele czynników, instalacje fotowoltaiczne są wyceniane indywidualnie. Do najważniejszych czynników mających wpływ na wycenę zalicza się wielkość instalacji PV, rodzaj pokrycia dachu oraz miejsce montażu instalacji. Wyceny wstępne są darmowe, jednak dokonanie oględzin pozwala na potwierdzenie ceny instalacji fotowoltaicznej u klienta. Ceny na świecie od 2016 roku spadają, dziś firmy oferują nawet od 4 000 złotych za 1 kW mocy przyłączeniowej gotowej do instalacji PV.

Jakie są koszty utrzymania fotowoltaiki?

Najważniejszym czynnikiem w utrzymaniu paneli fotowoltaicznych jest ich czyszczenie, nie jest konieczne one zbyt często, ponieważ wiatr, deszcz, czy śnieg czyszczą automatycznie naszą instalację. Są również odporne na różne warunki atmosferyczne, takie jak grad, czy opasy śniegu. Najleży jednak pamiętać, że każdą instalację PV należy poddawać kontroli, by uniknąć awarii. Podsumowując, panele fotowoltaiczne nie są kosztowne w utrzymaniu.

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to system, który wytwarza prąd elektryczny z energii słonecznej. Aby system działał prawidłowo potrzebne są: panele fotowoltaiczne (stworzone z ogniw PV), falownik (inwerter AC/DC) oraz elementy dodtakowe, w tym kable i przyłącza.

W 2017 roku zostały wdrożone regulacje, która mają za zadanie przedstawić zasady działania instalacji PV, wytwarzania energii elektrycznejz OZE. Stetem rozliczeń zbilansował produkcję energii wyprodukowanej z rzeczywistym zużyciem w rocznym okresie rozliczeniowym. Pozwala to na uzyskanie najtańszego ogrzewania i dużo mniejsze rachunki za prąd. W instalacjach do 10 kWp wynosi to 0.8 czyli za 1 kW oddany do sieci elektroenergetycznej można pobrać 0.8 kW. Sieć elektroenergetyczna działa poniekąd jak pewnego rodzaju akumulator. W okresie jesienno-zimowym, gdzie nasłonecznienie jest dość niskie, energię pobiera się z sieci, a w okresie letnim, podczas dużego podobru znacząca zęść zstaje wysyłana do sieci w celu bilansowania w okresie rocznym.

Gdzie można zainstalować mikroinstalację fotowoltaiczną?

Najlepszym miejscem do zamontowania mikroinstalacji fotowoltaicznej jest obszar bezpośrednio napromieniowany przez słońce. Z reguły jest to dach budynku. Strona południowa jest odpowiednim miejscem, ze względu na największą ilość promieni słonecznych. Inną opcją instalacji paneli fotowoltaicznych jest położenie ich na ziemi, na pustej działce. Moduły mogą również być ułożone w kierunku odbiegającym od południa (azymut 180).

Jak dużo miejsca potrzeba na zainstalowanie fotowoltaiki?

Każda instalacja jest inna i potrzebuje innej ilości miejsca. By to wyliczyć, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najwazniejsze z nich to rodzaje paneli oraz ich moc. Przyjmuje się, że jeden panel fotowoltaiczny ma około 1,7 m². Oczywiście kolejnym ważnym czynnikiem jest montaż paneli Pv, a mianowicie, czy są one kładzione na dachu skośnym czy płaskiej powierzchni. Firma bierze to wszystko pod uwagę i przygotowuje każdemu klientowi indywidualne propozycje dostosowane do potrzeb klienta i obiektu. Trzeba także pamiętać, by panele nie zacieniały się nawzajem.


Czy instalacja fotowoltaiczna działa również w pochmurne dni?

Tak, instalacja fotowoltaiczna działa w dzień i w nocy, w różnych warunkach atmosferycznych i porach roku. Instalacja PV używa maksymalnego spektrum promieni słonecznych, by mogła pracować w pochmurne dni, jednak produkcja energii jest wtedy odpowiednio mniejsza, niż podczas słnecznych, letnich dni. Dzieje się tak przy pomocy rozproszonego promieniowania, które znajduje się również, gdy słońce nie jest widoczne. Moduły cienkokrystaliczne sprawdzają się zatem również w dni z dużym zachmurzeniem.

Czy położenie geograficzne działki ma znaczenie?

Poziom nasłonecznienia w naszym kraju jest podobny, dlatego też położenie geograficzne nie ma wielkiego znaczenia podczas działania paneli fotowoltaicznych.

Czy istnieje możliwość zainstalowania mikroinstalacji, która nie będzie podłączona do sieci elektroenergetycznej?

Tak, taka sytuacja jest możliwa. Należy wiedzieć, że w takim przypadku magazynowanie energii musi odbywać się przy pomocy specjalnych akumulatorów.


Czym różnią się kolektory słoneczne od instalacji fotowoltaicznej?

Działanie kolektorów i paneli słonecznych różni się przede wszystkim mechanizmami fizycznymi. Kolektory służą do ogrzewania wody. Muszą zawierać plynny czynnik chłodzący, glikol, który przyjmuje ciepło i przekazuje wgłąb systemu. Panele PV z kolei do produkcji prądu wykorzystują siłę elektromotoryczną pod wpływem promieni świetlnych. Nazywa się to "efektem fotowoltaicznym". Panele fotowoltaiczne posiadają wiele nazw: ogniwa słoneczne, baterie słoneczne, panele solarne lub moduły PV.

Ile energii elektrycznej w ciągu roku produkuje fotowoltaika?

Można przyjąć, że w Polsce panele fotowoltaiczne o mocy 1 kWp wytworzą około 900-1100 kWh, pod warunkiem, że instalacja skierowana będzie na południe. Wyprodukowana energia elektryczna uzależniona jest od promieniowania słonecznego, które pada na moduły fotowoltaiczne. Dlatego też ważny jest przede wszytskim kierunek mocowania paneli i padania promieni słońca oraz to, czy nie zostaną one zacienione. Inne ważne czynniki to sprawność modułów oraz sprawność instalacji fotowoltaicznej.

Dlaczego wcześniej nie było możliwości odsprzedaży energii produkowanej za pomocą paneli fotowoltaiki?

Od momentu, gdy weszła w życie Ustawa o OZE, regulująca zasady instalacji PV, obrotu energii i jej wytwarzania, wprowadzono "opusty", czyli bilansowanie energii ze słońca produkowanej z własnej instalacji PV. Pozwala to na rozliczenie roczne i pozbycie się dużych opłat za ogrzewanie w okresie zimowym. W instalacjach do 10 kWp wynosi to 0,8 za 1 kW oodany do sieci. Pozwaka to na zbieranie energii w słneczne, letnie dni i wykorzystywanie w zimowe dni, gdzie potrzbne są większe ilości prądu, a panele fotowoltaiczne działają znacznie gorzej ze względu na małe nasłonecznienie. 

Możesz zgłosić się do nas w celu bezpłatnej analizy ekonomicznej dostosowanej do Twoich potrzeb. Wycenimy instalację i dobierzemy odpowiednie rozwiązania do Twoich oczekiwań. Prosimy o kontakt, a zajmiemy się wszystkimi formalnościami.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone