Będziemy współpracować z Tobą, aby opracować odpowiedni typ i rozmiar systemu, a przede wszystkim aby zaspokoić potrzeby energetyczne Twojej placówki. Razem wybierzemy rodzaj instalacji. Miejsce, w którym będzie się ona znajdowała, jest zależne od wielu czynników.
Nasi fachowcy ocenią obszar zacieniowania, ale także przyjrzą się rozwojowi drzew Twoich lub sąsiada, które wciąż rosną i mogą w przyszłości zasłonić system.
Wielu właścicieli nieruchomości obawia się uszkodzenia dachu podczas instalacji systemu paneli słonecznych. Instalacje te mają być w użyciu od 30 do 35 lat, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że instalowanie paneli nie powoduje uszkodzenia dachu. Na szczęście uszkodzenie dachu w wyniku instalacji panelu słonecznego jest niezwykle rzadkie, ponieważ instalatorzy podejmują kroki zapobiegawcze podczas instalowania paneli, aby zapobiec uszkodzeniom.
Panele słoneczne nie uszkodzą dachu podczas instalacji, jeśli są prawidłowo instalowane.
Podczas gdy panele słoneczne na dachu są najczęstszym wyborem dla właścicieli budynków, istnieje wiele powodów, aby rozważyć zamontowanie systemu kolektorów słonecznych na ziemi. Panele solarne montowane na ziemi kosztują nieco więcej niż energia słoneczna na dachu, w przeliczeniu na wat ze względu na dodatkową pracę i pozwolenia, które mogą być wymagane do instalacji. Mając na uwadze powyższe, jeśli Twoja nieruchomość nie jest idealna do słonecznej instalacji na dachu, zainstalowanie systemu montowanego na ziemi może faktycznie zaoszczędzić więcej pieniędzy w dłuższej perspektywie.
Z kolei wiaty garażowe to zadaszenia zbudowane w celu obudowania parkingów i różnią się od paneli zainstalowanych na wcześniej istniejącej konstrukcji zadaszenia. Wiaty samochodowe mają wiele wspólnego z panelami słonecznymi montowanymi na ziemi, które są modułami kątowymi montowanymi na ziemi, a nie na dachu.
Zarówno garażowe panele słoneczne, jak i solarne na dachach, eliminują potrzebę posiadania powierzchni, na której mogłyby być zamontowane panele. Podstawową różnicą między zadaszeniem słonecznym, a typowym montażem na ziemi jest to, że wiaty garażowe są wyższe, aby zrobić miejsce na zaparkowanie samochodu.
Niemniej jednak są one bardzo podobne i każdy z nich oferuje korzyść polegającą na umożliwieniu instalatorom zorientowania paneli tak, aby uzyskać najbardziej optymalny kąt padania światła słonecznego.
Mimo, że zakup instalacji fotowoltaicznej może wydawać się początkowo kosztownym przedsięwzięciem, nie warto od razu z niego rezygnować. Posiadanie fotowoltaiki może zapewnić firmie stabilne, a przede wszystkim darmowe źródło energii elektrycznej na wiele lat. Ponadto istnieje możliwość pozyskania pomocy finansowej na budowę takiej instalacji. Istnieją przeróżne dotacje, leasingi, ulgi, czy też kredyty z niskim oprocentowaniem, których zadaniem jest propagowanie odnawialnych źródeł energii. W zależności od wielkości projektu inwestycja może się zwrócić nawet po ok. 5 latach! Dodatkowo fotowoltaika dla przedsiębiorstw objęta jest stawką VAT (23%), której całkowitą wartość można odliczyć od podatku. Cała instalacja jest praktycznie bezobsługowa, a producenci zazwyczaj gwarantują jej trwałość na co najmniej 25 lat. Jest to zatem inwestycja, która się opłaca, szybko zwraca i może spowodować to, że firma zostanie prosumentem.
Prosument to ktoś, kto jest jednocześnie producentem energii elektrycznej i jednocześnie jej konsumentem, czyli z niej korzysta. W praktyce wygląda to tak, że instalacja fotowoltaiczna firmy produkuje prąd na własny użytek, jeśli jednak wytworzy go za dużo, może go przekazać do danej sieci elektroenergetycznej i bezpłatnie magazynować, bądź odsprzedać. Taki Pakiet Prosumencki, którym objęte są firmy, obowiązuje w Polsce od 2019 roku i dotyczy jednak obecnie wyłącznie mikroelektrowni o mocy niższej niż 50kWp.
To czy nasza firma będzie potrzebowała koncesję bądź pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej zależy głównie od mocy planowanej inwestycji. W przypadku mikroelektrowni (poniżej 50kWp) koncesja nie jest potrzebna, małe elektrownie (do 500kWp) muszą jedynie zostać wpisane do rejestru wytwórców energii, dopiero większe instalacje wymagają uzyskania koncesji. Jeśli chodzi o pozwolenie na budowę, to wymagana jest ona jedynie przy niektórych instalacjach fotowoltaicznych poniżej, oraz wszystkich powyżej 50kWp.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy instalacja fotowoltaiczna opłaci się Twojej firmie, to odpowiedź jest bardzo prosta: oczywiście, że tak! Z roku na rok ceny energii elektrycznej rosną, więc warto jak najszybciej uchronić się przed zbędnymi kosztami. Inwestycja w fotowoltaikę oznacza nie tylko oszczędność, ale także troskę o środowisko i przede wszystkim wsparcie firmy w dalszym rozwoju.
Istotne jest, by pamiętać o kilku detalach przed zakupem instalacji fotowoltaicznej. Moc instalacji powinna być dopasowana do średniego rocznego zapotrzebowania energetycznego danej firmy, zarówno nadmiar, jak i niedobór produkowanego prądu może okazać się dla niej niekorzystny finansowo. Ważny jest także profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych, powinny one znajdować się w odpowiednim miejscu, pod właściwym kątem, by zapewnić im optymalne warunki pracy.
© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone