biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F


  • Mata kapilarna

    Mata kapilarna

Czym jest mata kapilarna?

Maty kapilarne to wydajny rodzaj ogrzewania cieplnego, zarówno dla nowych domów, jak i budynków już istniejących.

Maty kapilarne należą do grupy ogrzewania płaszczyznowego, w której znajdziemy także chociażby folie i maty grzewcze, a także promienniki podczerwieni. Istotą mechanizmów jest w tym przypadku wykorzystywanie powierzchni do przekazywania ciepła, np. poprzez sufity, podłogi, czy ściany, a więc w kompletnie inny sposób, niż widujemy to w klasycznych procesach, poprzez grzejniki.

Mata kapilarna i wydajna struktura

Maty kapilarne mają bardzo cienką, włoskowatą strukturę, z elastycznymi oraz polipropylenowymi rurkami, mającymi średnicę rzędu 3 milimetrów. Odległość między poszczególnymi rurkami jest bardzo mała - zaledwie około 1 centymetr, zatem na 1 m kw. przypada aż 100 takich rurek.

Mata kapilarna
Maty kapilarne

Rozstawienie rurek to dość znaczna różnica w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym, gdzie tam odległość wynosi 10-15 centymetrów. W przypadku mat kapilarnych wszystkie elementy mają połączenie hydrauliczne, a sam przepływ roznosi się równo po całej ogrzewanej powierzchni, czy też chłodzenie w miesiącach letnich, w formie promieniowania. W sumie powierzchnia oddziałująca grzewczo lub chłodząco jest w rozwiązaniu mat kapilarnych czterokrotnie większa, bowiem wynosi 1,35m/mkw, z kolei ogrzewanie "podłogówką" to wskaźnik 0,34 m/mkw.

Mata kapilarna w najnowocześniejszej technologii

Maty kapilarne funkcjonują na bazie nowocześniejszego systemu, niż ogrzewanie podłogowe. Wykonane z mocnego oraz elastycznego tworzywa sztucznego, co też wpływa na jego lekkość i możliwość montowania konstrukcji w różnych miejscach - od sufitu, poprzez podłogę, po ściany. Aby tego dokonać należy wykonać jedynie wylewkę cementową, lub też skorzystać z gładzi gipsowej, grubości jednego centymetra, wpływając pozytywnie na szybkość przekazywania ciepła do pomieszczenia.

Mata kapilarna o niskich kosztach eksploatacji

Równomierne promieniowanie również jest ogromną wartością w kontekście szybkiego odczucia ciepła, albo chłodu, w zależności od potrzeb. Warto zaznaczyć, że im większa powierzchnia mat kapilarnych, tym niższe są koszty użytkownika i eksploatacji, a także zwiększa się komfort korzystanie z tego rodzaju ogrzewania płaszczyznowego. Za czynnik grzewczy odpowiada temperatura wody w przedziale 25-30°C, natomiast za chłodzenie parametry rzędu 16-18°C. Przepływająca woda w matach kapilarnych reaguje bezdźwiękowo.

Maty kapilarne są dobrym rozwiązanym w kierunku współpracy z pompami ciepła, czy też źródłami ciepła niskotemperaturowymi. Maty kapilarne to energooszczędny system grzewczy, oszczędzając zasilanie i dodatkowych urządzeń, ograniczając niepotrzebne koszty, zapewniając wydajną i zdrową klimatyzację latem.

Co ciekawe, maty kapilarne skutecznie bronią się np. przed korozją oraz zapychaniem, a możliwością samoczynnego odpowietrzania. Grubość i elastyczność nie sprawia żadnego kłopotu przy montażu.

Mata kapilarna

Gdzie możemy zamontować maty kapilarne?

  • podłoga
  • sufit
  • ściany
  • poddasze

Oszczędzanie energii poprzez matę kapilarną

Systemy mat kapilarnych gwarantują równomierne rozłożenia temperaturowe w pomieszczeniach, dbając w dodatku o oszczędność energii. Nie występuje zagrożenie zbyt dużymi wahaniami temperatury, a naturalny mikroklimat dba również o stan budynku.

Zastosowanie mat kapilarnym pozytywnie odczuwają np. alergicy, czy też osoby reagujące na kurz. Trzeba również nadmienić czas nagrzania powierzchni - w przypadku ogrzewania podłogowego są to trzy godziny, z kolei maty kapilarne mogą wykonać swoją pracę nawet w kwadrans.

W naszej firmie przestawiamy wszystkie możliwe i przede wszystkim najbardziej optymalne dla klienta rozwiązania. Jedną z nich są właśnie maty kapilarne. Zadzwoń i umów się na bezpłatny audyt energetyczny i możliwość przedstawiania rozwiązań ogrzewania Twojej nieruchomości.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone