Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

  • Mata kapilarna

    Mata kapilarna

Ogrzewanie płaszczyznowe

Czym jest mata kapilarna?

Maty kapilarne to wydajny rodzaj ogrzewania cieplnego, zarówno dla nowych domów, jak i budynków już istniejących. Maty kapilarne należą do grupy ogrzewania płaszczyznowego, w której znajdziemy również chociażby folie i maty grzewcze, a także promienniki podczerwieni. Istotą mechanizmów jest w tym przypadku wykorzystywanie powierzchni do przekazywania ciepła, np. poprzez sufity, podłogi, czy ściany, a więc w kompletnie inny sposób, niż widujemy to w klasycznych procesach, poprzez grzejniki.

Wydajna struktura

Mata kapilarna i wydajna struktura

Maty kapilarne mają bardzo cienką, włoskowatą strukturę, z elastycznymi oraz polipropylenowymi rurkami, mającymi średnicę rzędu 3 milimetrów. Odległość między poszczególnymi rurkami jest bardzo mała - zaledwie około 1 centymetr, zatem na 1 m kw. przypada aż 100 takich rurek.

Rozstawienie rurek to dość znaczna różnica w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym, gdzie tam odległość wynosi 10-15 centymetrów. W przypadku mat kapilarnych wszystkie elementy mają połączenie hydrauliczne, a sam przepływ roznosi się równo po całej ogrzewanej powierzchni, czy też chłodzonej w miesiącach letnich, w formie promieniowania. W sumie powierzchnia oddziałująca grzewczo lub chłodząco jest w rozwiązaniu mat kapilarnych czterokrotnie większa, bowiem wynosi 1,35m/mkw, z kolei ogrzewanie "podłogówką" to wskaźnik 0,34 m/mkw.

Nowoczesna technologia

Montaż mat kapilarnych

Montaż mat kapilarnych jest zasadniczo prosty i szybki. Czas instalacji systemu mat w przeciętnym domu jednorodzinnym to tylko 1 dzień. Niestety, pomimo łatwego montażu, tu też można popełnić błędy, dlatego warto korzystać z usług wykwalifikowanych ekip, które wiedzą jak poprawnie zaplanować rozkład i długość mat, a także w jaki sposób je połączyć, aby przepływy i rozkład temperatur był równomierny (z reguły optymalnym układem są obiegi o powierzchni zbliżonej do 20m2 połączone pętlą Tichelmanna).

Oprócz wykonawcy warto także zwrócić uwagę na producenta mat kapilarnych, które chcemy zastosować. Maty instalowane przez firmę Energia Taniej są produkowane na zaawansowanych niemieckich liniach produkcyjnych, co zapewnia wysoki standard jakości i długi czas użytkowania. Każda z instalowanych mat przed opuszczeniem fabryki jest testowana pod ciśnieniem 20 bar, co gwarantuje jej szczelność i pełną niezawodność.

Mata kapilarna w najnowocześniejszej technologii

Maty kapilarne funkcjonują na bazie nowocześniejszego systemu, niż ogrzewanie podłogowe. Wykonane są z mocnego oraz elastycznego tworzywa sztucznego, co też wpływa na ich lekkość i możliwość montowania konstrukcji w różnych miejscach - od sufitu, poprzez podłogę, po ściany.

Aby tego dokonać należy wykonać jedynie wylewkę cementową, lub też skorzystać z gładzi gipsowej, grubości jednego centymetra, wpływając pozytywnie na szybkość przekazywania ciepła do pomieszczenia.

Niezawodna oszczędność

Mata kapilarna o niskich kosztach eksploatacji

Równomierne promieniowanie również jest ogromną wartością w kontekście szybkiego odczucia ciepła lub chłodu, w zależności od potrzeb. Warto zaznaczyć, że im większa powierzchnia mat kapilarnych, tym niższe są koszty użytkowania i eksploatacji, a także zwiększa się komfort korzystania z tego rodzaju ogrzewania płaszczyznowego. Za czynnik grzewczy odpowiada temperatura wody w przedziale 25-30°C, natomiast za chłodzenie parametry rzędu 16-18°C. Przepływająca woda w matach kapilarnych reaguje bezdźwiękowo.

Maty kapilarne są dobrym rozwiązaniem w kierunku współpracy z pompami ciepła, czy też źródłami ciepła niskotemperaturowymi. Maty kapilarne to energooszczędny system grzewczy - oszczędza on zasilanie i nie potrzebuje dodatkowych urządzeń, ogranicza niepotrzebne koszty, przy czym zapewnia wydajną i zdrową klimatyzację latem.

Co ciekawe, maty kapilarne skutecznie bronią się np. przed korozją oraz zapychaniem, a możliwością samoczynnego odpowietrzania. Grubość i elastyczność nie sprawia żadnego kłopotu przy montażu.

Ogrzewanie optymalne dla zdrowia

Maty kapilarne i ich zalety

Przewagą mat kapilarnych w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym jest równomierne przekazywanie ciepła, co w konsekwencji daje nam możliwość zasilania mat niższym parametrem. Niższa temperatura ma wiele pozytywnych aspektów:

  • aspekt techniczny: niższa temperatura daje nam możliwość płytszego zatapiania mat w posadzce. W podłogówce, ze względu na parametr grzewczy, rurki muszą być zalane kilkucentymetrową (minimum 6 cm) warstwą wylewki, w matach kapilarnych wystarczy jej zaledwie 1,5 cm. Niższa temperatura i odpowiednia waga mat kapilarnych dają możliwość instalowania tego systemu na ścianach i sufitach bez strat na wydajności i komforcie. Konstrukcja mat kapilarnych to szybsza i skuteczniejsza wymiana ciepła niż w przypadku innych systemów grzewczych. Tam gdzie „podłogówka” potrzebuje aż 3-4 godzin na podgrzanie pomieszczenia o 4°C, tam maty kapilarne wykonają tę samą zmianę w 15-30 minut.
  • aspekt zdrowotny: ogrzewanie niskotemperaturowe, jakim są maty kapilarne, to najbardziej optymalny system ogrzewania dla naszego zdrowia. Ogrzewanie matami kapilarnymi gwarantuje nam równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Dzieje się tak, ponieważ dzięki temperaturze zasilania rzędu 25 °C, ogrzewanie następuje przez promieniowanie, co praktycznie eliminuje nam ruch powietrza wywoływany ogrzewaniem wyższymi wartościami. Działanie mat sprawia, że nasze pomieszczenia są wolne od wilgoci, niekorzystnych ruchów powietrza, a także przegrzewania posadzki (co może prowadzić do chorób układu krążenia).

Oszczędzanie energii poprzez matę kapilarną

Systemy mat kapilarnych gwarantują równomierne rozłożenia temperaturowe w pomieszczeniach, dbając w dodatku o oszczędność energii. Nie występuje zagrożenie zbyt dużymi wahaniami temperatury, a naturalny mikroklimat dba również o stan budynku.

Zastosowanie mat kapilarnych pozytywnie odczuwają np. alergicy, czy też osoby negatywnie reagujące na kurz. Trzeba również nadmienić czas nagrzania powierzchni - w przypadku ogrzewania podłogowego są to trzy godziny, z kolei maty kapilarne mogą wykonać swoją pracę nawet w kwadrans.

Na podłodze, na ścianach, na suficie

Gdzie możemy zamontować maty kapilarne?

Wbrew pozorom, maty kapilarne można zamontować nie tylko na podłodze, ale także na ścianach i na suficie. Tak zainstalowane maty mogą latem pełnić rolę chłodzącą. Chłodzenie matami to naturalna, zdrowa, komfortowa i pasywna klimatyzacja.

W przeciwieństwie do znanych nam klimatyzatorów, chłodzenie matami kapilarnymi:

  • nie generuje ruchu powietrza (brak rozprzestrzeniania kurzu i roztoczy),
  • nie wysusza powietrza
  • jest bardziej ekonomiczne – zużycie prądu jest tu mniejsze o około 30% w porównaniu do klimatyzatorów.

Ponadto, chłodzenie matami kapilarnymi eliminuje koszty wymiany filtrów jak i serwisowania poszczególnych jednostek, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych klimatyzatorów. Maty kapilarne możemy zatopić w posadzce, pokryć każdym rodzajem tynku na ścianach lub suficie, możemy je także umieścić w suficie podwieszanym. Świetnie odnajdą się także na poddaszu.

Różne przeznaczenie mat kapilarnych

W jakich budynkach możemy zainstalować maty kapilarne?

Maty możemy zamontować zarówno w budynkach mieszkalnych (również na skosach poddasza), jak i hotelach, spa, basenach, biurowcach, przedszkolach, szpitalach i innych budynkach użyteczności publicznej.

Dzięki wysokiej dynamice grzania mat (podgrzanie pomieszczenia o 4 °C zajmuje 15-30 minut) system świetnie sprawdza się w budynkach, w których zapotrzebowanie na ogrzewanie w ciągu doby jest zmienne – np. w biurowcach, po godzinach pracy możemy zaprogramować obniżenie temperatury o kilka stopni, co wygeneruje nam dodatkowe oszczędności w ogrzewaniu bez straty na komforcie. Podobnie możemy sterować ogrzewaniem w pokojach hotelowych; po opuszczeniu pokoju przez gości można obniżyć temperaturę, a w momencie, gdy będzie potrzeba zakwaterowania nowych osób, temperaturę można szybko podwyższyć.

Maty kapilarne możemy zainstalować w nowych budynkach, ale są one również doskonałym rozwiązaniem przy modernizacji starszych konstrukcji. W takim przypadku możemy z powodzeniem zainstalować je w posadzce, podwyższając jej poziom tylko o 1,5-3 cm - jest to niezwykle ważny aspekt, ponieważ często w nie możemy pozwolić sobie na podwyższenie posadzki o 7- 10 cm, jak ma to miejsce w przypadku klasycznego ogrzewania podłogowego.

Podpowiemy Ci najkorzystniejsze rozwiązanie!

W naszej firmie przedstawiamy wszystkie możliwe i przede wszystkim najbardziej optymalne dla Klienta rozwiązania. Jedną z nich są właśnie maty kapilarne. Zadzwoń i umów się na bezpłatny audyt energetyczny - przygotujemy dla Ciebie plan ogrzewania Twojej nieruchomości.

Wpisz proszę swoje imię

Niewłaściwy format numeru (123 456 789)

Nieprawidłowe dane

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone