Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

 • Dotacja i finansowanie

  Dotacja i finansowanie

Skąd wziąć fundusze?

Finansowanie inwestycji

W ostatnim czasie obserwujemy znaczny wzrost cen prądu i ogrzewania, a to nie koniec podwyżek. Inwestorzy szukają ekonomicznych i ekologicznych źródeł energii. Takim jest zapewne instalacja fotowoltaiczna, a we współpracy z pompą ciepła tworzy doskonały zestaw gwarantujący niskie koszty eksploatacyjne mieszkania, czy domu.

O co chodzi z dotacjami?

Programy dotacyjne do instalacji OZE

Programy dotacyjne są inicjatywami, które mają na celu promowanie technologii odnawialnych źródeł energii (OZE). Oferują one wsparcie finansowe osobom fizycznym, przedsiębiorcom oraz instytucjom, które chcą lub już zainwestowały w panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, elektrownie wiatrowe czy pompy ciepła. 

Uczestnictwo w programach dotacyjnych, jak i sam montaż instalacji OZE,  niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród nich możemy wyróżnić:

 • Oszczędności finansowe - instalacje OZE pozwalają obniżyć koszty energii elektrycznej, ogrzewania i chłodzenia. Dzięki temu ich użytkownicy mogą zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy na rachunkach za energię.
 • Neutralność ekologiczną - korzystanie z odnawialnych źródeł energii przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, co jest dużym krokiem w walce ze zmianami klimatycznymi i ochroną naszej planety.
 • Wzrost wartości nieruchomości - wielu potencjalnych nabywców docenia ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, z tego też względu zazwyczaj jest skłonnych płacić więcej za budynki wyposażone w instalacje OZE (fotowoltaika, pompy ciepła).

Obniżenie kosztu inwestycji

Czy nas na to stać?

Instalacja fotowoltaiczna 10kW z pompą ciepła to spory jednorazowy wydatek ale każdy inwestor musi sobie wyobrazić, że tego rodzaju inwestycja spowoduje całkowitą redukcję kosztów związanych z wydatkami na energię elektryczną i ciepło.

Dobrym rozwiązaniem jest sfinansowanie inwestycji z kredytu, a wykorzystując dostępne dotacje, całkowity koszt inwestycji można znacznie obniżyć.

Wymiana "kopciucha" na 10 kW fotowoltaiki + pompa ciepła to po odliczeniu wszystkich dotacji łączny koszt wyniesie ok. 34 tys. zł. Tak dobrany zestaw powinien zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na pracę pompy ciepła i zwykłego zużycie energii elektrycznej. Inwestycja powinna zwrócić się po ok 4 latach. Co jest najciekawsze gdyż koszty związane z samą energią elektryczną to z reguły ok 300 zł. W ten sposób możemy zamienić ten koszt na ratę za pompę ciepła z fotowoltaiką i stać się energetycznie niezależnym od podwyżek związanych z kosztami energii elektrycznej i opału.

Jak skorzystać?

Dotacja krok po kroku

Aby skorzystać z programów dotacyjnych do instalacji OZE, należy zazwyczaj przejść przez kilka etapów. Oto ogólne wytyczne, które warto uwzględnić:

 • Zapoznanie się z programem - poznaj programy dotacyjne dostępne w swoim województwie. Sprawdź wymagania, kryteria kwalifikacyjne i terminy składania wniosków.
 • Przygotowanie projektu - stwórz plan instalacji OZE (jeśli wybrany program nie działa wstecz), uwzględniając odpowiednie technologie i wymagania określone w regulaminie programu. Może być tutaj konieczne uzyskanie opinii specjalistów lub instalatorów.
 • Wniosek i dokumentacja - wypełnij odpowiedni formularz i przygotuj niezbędną dokumentację. Zazwyczaj w jej skład wchodzą plany instalacji, kosztorysy oraz zgody na budowę.
 • Ocena i decyzja - Twój wniosek zostanie rozpatrzony przez odpowiednią instytucję lub organizację. Po uzyskaniu pozytywnej oceny pieniądze w formie dotacji zostaną przelane na Twoje konto.
 • Realizacja projektu - na tym etapie otrzymaną dotację należy wykorzystać na zakup i montaż wybranej instalacji OZE. Pamiętaj, że przedsięwzięcie musi przebiegać zgodnie z ustalonymi zasadami i wymogami wybranego programu.

Kredyt w BNP Paribas

Pożyczka na korzystnych warunkach

Energia Taniej Sp. z o. o. jako jedyna firma w Polsce ma w swojej ofercie kredyt z BNP Paribas z odroczoną płatnością 6 miesięcy. Tego typu produkt bankowy sprawia, iż możemy zrealizować całą inwestycję budowy pompy ciepła i fotowoltaiki i w ciągu 6 miesięcznego okresu do zapadalności pierwszej raty dokończyć formalności związane z dotacją i uzyskać zwrot z Programu Czyste Powietrze. Oznacza to, że kredytobiorca może spłacić kredyt o wartość dotacji i obniżyć znacznie ratę lub spożytkować na inne cele. W ten sposób za kompleksowa inwestycję tego rodzaju rata miesięczna to tylko 338 zł.

Oferta skierowana jest do klientów detalicznych i umożliwia sfinansowanie nawet w 100 proc. zakupu systemów:

 • paneli fotowoltaicznych;
 • podgrzewaczy wody;
 • pomp ciepła, rekuperatorów;
 • elektrowni przydomowych wiatrowych.
OZE nie musi być drogie

Fotowoltaika, pompy ciepła, kolektory słoneczne… Ich montaż wcale nie musi być kosztowny! Choć początkowa cena planowanej instalacji może przyprawić o zawrót głowy, to dzięki aktualnie funkcjonującym programom dotacyjnym możliwe jest znaczne obniżenie kosztów planowanej inwestycji.

Jeżeli chcesz uzyskać dofinansowanie do instalacji OZE, ale nie wiesz od czego zacząć, zgłoś się do nas. Posiadamy doświadczony zespół, który pomoże Ci wybrać właściwy program dotacyjny, podpowie jak wypełnić wniosek i co zrobić, aby proces aplikacyjny przebiegł pomyślnie. Działamy profesjonalnie i skutecznie, abyś mógł jak najszybciej otrzymać środki na swoją inwestycję.

Program rządowy

Dotacja "Mój prąd"

Mój Prąd to obecnie jeden z najpopularniejszych programów wspierających inwestycje w technologie odnawialnych źródeł energii. Od 2019 roku - a więc od swojej pierwszej edycji - oferował dotacje do mikroinstalacji fotowoltaicznych osobom fizycznym, które w swoich gospodarstwach domowych pragnęły korzystać z czystej i taniej energii. Na przestrzeni lat projekt poddano licznym modyfikacjom, a jego obecna, piąta odsłona, spotkała się z wyjątkowo pozytywnym odbiorem.

Mój Prąd 5.0 dysponuje jak dotąd najszerszą ofertą dotacyjną. Poza dofinansowaniem do fotowoltaiki, w ramach projektu od teraz można uzyskać także dotacje do pomp ciepła, magazynów energii elektrycznej, a także podgrzewających wodę użytkową kolektorów słonecznych.

Piąta edycja programu Mój Prąd powstała w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa, które poszukiwało sposobów na redukcję kosztów ogrzewania oraz prądu. Projekt daje możliwość wszystkim zainteresowanym na stworzenie niskoemisyjnego i efektywnego energetycznie gospodarstwa domowego - a co za tym idzie, również taniego w utrzymaniu.

Według jakich zasad przyznawana jest dotacja?

Warunki dofinansowania

W programie Mój Prąd 5.0 wyróżniamy aż trzy grupy wnioskodawców, którzy mogą ubiegać się o dotację do wybranego przedsięwzięcia:

 • Grupa 1 - to osoby, które posiadają mikroinstalację fotowoltaiczną w swoim domu, korzystają z systemu rozliczeń “net-billing” i do tej pory nie brały udziału w żadnym programie dotacyjnym.
 • Grupa 2 - obejmuje prosumentów, którzy swojego systemu PV również nie finansowali z dotacji, jednak wciąż rozliczają się zgodnie z systemem opustów.
 • Grupa 3 - ci wnioskodawcy korzystali już wcześniej z dotacji na fotowoltaikę i wciąż rozliczają się na starych zasadach (system opustów).

Każdy grantobiorca musi przed złożeniem wniosku w programie przejść na net-billing i posiadać mikroinstalację fotowoltaiczną (2-10 kW), która została w całości spłacona po dniu 01.02.2020 r. (włącznie). Ponadto, dla wnioskodawców z grupy 3 konieczne jest zgłoszenie do dofinansowania dodatkowego urządzenia, określonego w zakresie urządzeń dodatkowych programu Mój Prąd 5.0.

Mój Prąd 5.0

Dotacje do pomp ciepła

Całkowitą nowością w programie Mój Prąd jest możliwość uzyskania dotacji do zakupu i montażu ekologicznej pompy ciepła. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od rodzaju wybranego urządzenia i może wynieść nawet:

 • 4.400 złotych - pompa ciepła powietrze/powietrze,
 • 12.600 złotych - pompa ciepła powietrze/woda,
 • 19.400 złotych - pompa ciepła powietrze/woda z wysokim współczynnikiem efektywności,
 • 28.500 złotych - pompa ciepła gruntowa.

Pompy ciepła w programie Mój Prąd 5.0 zaliczane są do grupy “urządzeń dodatkowych”. Oznacza to, że o dotację na ich zakup i montaż mogą ubiegać się wnioskodawcy z każdej z trzech grup. 

Poza pompami ciepła, w spisie urządzeń dodatkowych programu znajdziemy również: magazyn ciepła (dotacja do 5.000 złotych), magazyn energii (dotacja do 16.000 złotych), kolektory słoneczne (dotacja do 3.500 złotych) oraz system zarządzania energią HEMS/EMS (dotacja do 3.000 złotych dotacji).

Dotacje do fotowoltaiki

Inwestuj w OZE z programem Mój Prąd

Wraz z nadejściem piątej odsłony programu Mój Prąd wzrosły również kwoty dotacji, jakie można zdobyć biorąc udział w projekcie. Mowa tutaj oczywiście o grantach na instalacje fotowoltaiczne. W pierwszej edycji prosumenci mogli liczyć na raptem trzy tysiące złotych dofinansowania. Jak jest teraz?

Aktualnie, projekt umożliwia 1 i 2 grupie wnioskodawców na zdobycie dofinansowania do systemu PV w wysokości nawet 6.000 złotych. Kwota ta może wzrosnąć o cały tysiąc złotych, jeżeli beneficjenci zdecydują się także na urządzenie dodatkowe. Grantobiorcy z 3 grupy, a więc osoby, które już wcześniej brały udział w programie dotacyjnym, mogą liczyć na dofinansowanie w kwocie do 3.000 złotych na system PV. 


Dotacje oferowane przez program Mój Prąd 5.0 mogą pokryć maksymalnie połowę kosztów poniesionych na daną instalację. Pieniądze wypłacane są wyłącznie na zakończone już inwestycje w okresie około trzech miesięcy od momentu zakwalifikowania się do projektu. Okres kwalifikowalności kosztów rozpoczął się dnia 1 lutego 2020 roku.

Instalacja fotowoltaiczna
z dotacją!
Na rynku istnieje wiele różnych programów, które umożliwiają otrzymanie dotacji na inwestycje fotowoltaiczną.

Pomożemy znaleźć Ci odpowiedni sposób finansowania oraz dopełnimy za Ciebie wszystkich formalności. Oferujemy pomoc w pozyskiwaniu funduszy na realizację inwestycji fotowoltaicznych.

Nabór wniosków do programu "Moje Ciepło"

Moje Ciepło 2022

Dnia 29.04.2022 r. rozpoczął się nabór wniosków o dotacje w ramach programu "Moje ciepło", który będzie prowadzony nieprzerwanie do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania wszystkich dostępnych środków. Dotacje na ekologiczne pompy ciepła czekały głównie na osoby budujące nowy dom. Wnioski w ramach programu "Moje Ciepło" można składać wyłącznie elektronicznie poprzez Generator Wniosków Dotacyjnych (GWD) dostępny na stronie rządowej.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami NFOŚiGW w kwietniu / maju 2022 r. rusza nabór składek do programu "Moje Ciepło". Będą one pobierane od zainteresowanych beneficjentów od 29.04.2022 do 31.12.2026 roku lub do wyczerpania przyznanych środków. Jednocześnie:

 • zawieranie umów odbywać się będzie do 31.12.2026 r,
 • środki będą wydatkowane do 31.12.2027 r.

Jak podaje wiceprezes NFOŚiGW, forma pomocy udzielanej w ramach tego programu pokrywa do 30% kosztów kwalifikowanych, w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła:

 • do 7.000 zł dla powietrznych pomp ciepła,
 • do 21.000 zł dla geotermalnych pomp ciepła.

Cel projektu

"Moje Ciepło" - czego dotyczy ten program?

Głównym celem państwowego programu "Moje ciepło" jest wsparcie rozbudowy indywidualnego ogrzewania i energetyki prosumenckiej w naszym kraju poprzez zastosowanie w domach jednorodzinnych przyjaznych środowisku źródeł ciepła w postaci pomp ciepła. Na tym etapie należy zaznaczyć, że tego typu dofinansowania do pomp ciepła oczekuje się głównie od nowych konstrukcji. Ponieważ w ramach programu Czyste Powietrze, pierwszego krajowego programu finansowania wymiany starych pieców i ocieplania domów jednorodzinnych, nie ma obecnie możliwości finansowania inwestycji w trakcie budowy.

W tym celu NFOŚiGW przedstawił program "Moje ciepło", który ma na celu wspierać finansowo zakup pomp ciepła i montaż ich w nowych domach jednorodzinnych. Sam tytuł jest celowym nawiązaniem do bardzo popularnego programu Mój Prąd, który mimo zapowiedzi nie rozszerzył się o opcję zastosowania dofinansowania do pomp ciepła. Celem programu "Moje ciepło" jest wspieranie rozwoju osobistego ogrzewania oraz rozwoju zużycia energii przez pompy ciepła z zakresu powietrza, gruntu i wody w domach prywatnych.

Program dotacyjny

Dla kogo przeznaczony jest program "Moje Ciepło"?

Beneficjentem programu "Moje Ciepło" może być osoba fizyczna, właściciel lub wspólnik (użytkownik końcowy) nowego domu prywatnego (indywidualnego, półprywatnego lub zbiorowego), w których dopuszcza się:

 • podział do dwóch lokali mieszkalnych;
 • strukturalny podział jednostek mieszkalnych lub połączonych obszarów (nie więcej niż 20% powierzchni gruntu).

Należy zauważyć, że w tym programie państwowym data złożenia wniosku o dofinansowanie pompy ciepła w nowym budownictwie należy do budynku, w którym:

 • Zgodnie z przepisami "Prawa budowlanego" z dnia 7 lipca 1994r. nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy domu prywatnego oraz nie wystąpiono o wydanie decyzji o pozwoleniu na pobyt,
 • Przed 1 stycznia 2021 r. nie ogłoszono decyzji o budowie domu prywatnego, ani nie złożono wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt przed 1 stycznia 2021 r.

Odejście od węgla i biomasy

Kto może skorzystać z programu, a kto nie?

Urzędnicy odpowiedzialni za "Moje ciepło" nie przyjmują jednak programów dla gospodarstw domowych, w których zamierzone jest wykorzystanie źródeł ciepła takich jak paliwo stałe, np. węgiel czy biomasa. Beneficjentami tego programu mogą być wyłącznie:

 • osoba wskazana w upoważnieniu do budowy domu prywatnego lub w rozporządzeniu budowlanym,
 • osoba zdefiniowana jako nabywca / odbiorca faktury lub równoważnego pokwitowania księgowego. Jeśli jednak tożsamość wnioskodawcy i nabywcy / odbiorcy są różne, należy na tym etapie dokonać zgłoszenia.

Instalacje z pompami ciepła są uzupełniane przez mikroinstalacje fotowoltaiczne, które mogą zasilać pompy ciepła, jednak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie zdecydował się na uwzględnienie stanu urządzeń solarnych w programie Moje Ciepło.

Każdego klienta
traktujemy indywidualnie
Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania technicznego, który ma być przedmiotem dofinansowania, nasza firma analizuje i sporządza darmowy audyt energetyczny. Na tej podstawie jest w stanie zaproponować technologie i odpowiednie rozwiązania inżynieryjne dopasowane do Państwa potrzeb.

Dane uzyskane w ten sposób posłużą nam do sporządzenia dokładnych założeń, które zostaną uwzględnione w projekcie i wniosku dotacyjnym wraz z kompleksową analizą ekonomiczną.

Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze

Czyste Powietrze jest programem dotacyjnym finansowanym przez NFOŚiGW. Wdrożony został w 2018 roku, a planowo ma trwać aż do końca 2029 roku lub do wyczerpania puli środków przeznaczonych na przedsięwzięcie - 103 MLD złotych.

Program Czyste Powietrze kierowany jest do osób, które zdecydowały się na termomodernizację swojego budynku mieszkalnego, poprzez wymianę nieefektywnego źródła ogrzewania na rozwiązanie przyjazne środowisku - przykładowo na pompę ciepła. Co więcej, projekt umożliwia otrzymanie wsparcia finansowego na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej. Warunkiem jest ubieganie się w pierwszej kolejności o dotację na nowy system grzewczy.

Kwota dofinansowania uzależniona jest od dochodów w gospodarstwie domowym. Jeśli w ciągu roku nie przekracza on 100.000 złotych, to beneficjent kwalifikuje się do poziomu podstawowego, w którym maksymalnie można uzyskać 30.000 złotych na wymianę pieca i zakup instalacji fotowoltaicznej. Poziom podwyższony natomiast pozwala uzyskać aż 37.000 złotych na ten cel.

Prefinansowanie

Czyste Powietrze +

Program Czyste Powietrze dotychczasowo oferował wsparcie pieniężne dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych/lokali mieszkalnych, którzy już rozpoczęli działania termomodernizacyjne objęte projektem. Całość doczekała się jednak modyfikacji.

Czyste Powietrze + to rozszerzenie funkcjonującego już programu. Pozwala na uzyskanie dotacji jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Jest to ukłon w stronę zainteresowanych przejściem na ekologiczne źródło ciepła, lecz nie posiadających środków na rozpoczęcie prac termomodernizacyjnych. Wnioski o prefinansowanie można składać od 15 lipca 2022 roku. Na całość przeznaczono 1,8 MLD złotych.

50% przyznanej kwoty dotacji wpłacone zostanie na konto wykonawcy jako zaliczka. Po zakończeniu działań termomodernizacyjnych beneficjent musi złożyć wniosek końcowy zawierający fakturę i protokół odbioru - dzięki temu, w ciągu 30 dni przekazana zostanie pozostała część dofinansowania.

Program Prosument II

Do kogo skierowany jest program Prosument II?

 • osób posiadających budynek mieszkalny jednorodzinny lub wielorodzinny
 • osób fizycznych posiadające prawo do wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządzające budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi

Gwarantujemy profesjonalną obsługę przez cały proces związany z przygotowaniem dokumentacji do banku oraz z realizacją instalacji fotowoltaicznej.

Skorzystaj z preferencyjnego finansowania i stwórz własne źródło energii.

Możesz otrzymać nawet 30% dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz preferencyjny kredyt z BOŚ BANK.

Warunki pożyczki

Na jakie cele jest on skierowany?

Dotacja i kredyt obejmuje zakup i montaż nowych instalacji fotowoltaicznych dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych.

Program PROSUMENT II to może szansa dla Ciebie na stworzenie własnego źródła energii.

Warunki kredytu:

 • Oprocentowanie kredytu wynosi 1% w skali roku (oprocentowanie stałe),
 • Okres kredytowania do 15 lat,
 • Prowizja za udzielenie kredytu EkoKredyt Prosument II: – 3% od kwoty udzielonego kredytu,
 • Prowizja za korzystanie z kredytu w drugim roku i kolejnych latach:
  – 1,5% zadłużenia pozostającego do spłaty w pierwszym dniu roboczym drugiego i kolejnych rozpoczętych 12-miesięcznych okresów kredytowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów odnośnie programu
Prosument II? Sprawdź czy to rozwiązanie jest dla Ciebie i skontaktuj się z naszym doradcą.

Dlaczego my,
jako dostawca darmowej energii?

Zapewniamy kompleksową obsługę formalności związanych z dofinansowaniem

Posiadamy duże doświadczenie w przygotowaniu wniosków z zakresu odnawialnych źródeł energii

Oferujemy wysokiej jakości instalacje fotowoltaiczne w bardzo atrakcyjnych cenach

Wykonujemy montaże na terenie całej polski

Udzielamy wieloletniej gwarancji na sprzęt oraz montaż

Cechuje nas fachowe doradztwo, dzięki wykwalifikowanemu personelowi

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone