Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

  • Farmy fotowoltaiczne

Farmy fotowoltaiczne

Farmy fotowoltaiczne - czym są?

Zamykanie kopalni i powolne odchodzenie od węgla jako źródła energii, a także stale rosnące ceny energii elektrycznej stają się głównym powodem prężnego rozwoju rynku energii fotowoltaicznej w Polsce. Przewiduje się, że do 2040 roku fotowoltaika zdominuje krajowy profil energetyczny, dlatego warto zastanowić się nad inwestycją w ten sektor, nie tylko jako firma, ale także osoba prywatna. Do jednych z ciekawszych form odnawialnych źródeł energii, w które warto obecnie inwestować, należą farmy fotowoltaiczne.

Fotowoltaika dla gospodarstwa domowego

Czym różnią się farmy fotowoltaiczne od mikroinstalacji?

Ze względu na to, że jest to stosunkowo nowy rodzaj pozyskiwania energii elektrycznej w naszym kraju i jego popularność zwiększa się z roku na rok, to wiele osób nie wie, czym tak naprawdę są farmy fotowoltaiczne. Są to instalacje fotowoltaiczne o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do nawet kilku megawatów, ich wykonanie trwa z reguły kilka tygodni i jest dużo szybsze niż w przypadku innych instalacji energetycznych. Farmy fotowoltaiczne, tak samo jak wszelkie inne instalacje tego typu, pozwalają na oszczędzenie środków pieniężnych i równoczesne dbanie o środowisko naturalne.

Mikroinstalacje budowane są zazwyczaj na potrzeby pojedynczych gospodarstw domowych, ich moc nie przekracza 50kW i nie wymagają pozwolenia na budowę. Farmy fotowoltaiczne stanowią natomiast inwestycję o dużo większej mocy i zamiast na dachach, buduje się je z reguły na ziemi, a w przeciwieństwie do domowych instalacji fotowoltaicznych, energia przekazywana jest bezpośrednio do sieci energetycznej i dopiero stamtąd kierowana do jej odbiorców.

Farmy fotowoltaiczne - wymagane dokumenty

Gdzie najlepiej wybudować farmę fotowoltaiczną?

Wszystkie instalacje fotowoltaiczne powinny mieć jak najlepszy dostęp do promieniowania słonecznego, należy więc umieścić je w odpowiednim miejscu, by działały z pełną wydajnością. Za idealną lokalizację do wybudowania farmy fotowoltaicznej często uznaje się nieużytki rolne o klasie gruntu IV lub gorszej. Ich powierzchnia powinna wynosić ok. 2ha i nie zawierać budynków bądź drzew, które mogłyby je zacienić. Taki teren powinien być możliwie płaski lub nachylony w kierunku południowym, a w najlepszym wypadku posiadać drogę dojazdową i linię energetyczną niskiego bądź średniego napięcia w pobliżu.

Aby wybudować farmę fotowoltaiczną należy spełnić wszystkie wymagane warunki, uzyskać potrzebne pozwolenia i koncesję. Do najważniejszych z nich należą przede wszystkim:

  • pozwolenie na budowę,
  • projekt budowlany,
  • warunki przyłączeniowe instalacji,
  • zgodność inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
  • decyzja środowiskowa,
  • koncesja na produkcję energii z odnawialnego źródła.
Projektowanie i budowa farm
fotowoltaicznych
Energia Taniej sp z o.o., jest firmą z doświadczeniem przy budowie farm fotowoltaicznych. Szczegółowo zajmujemy się tematem farm fotowoltaicznych - od procesu koncepcji, poprzez ocenę opłacalności danej inwestycji, stworzenie dokumentacji technicznej, po samo zaprojektowanie instalacji i przeprowadzenie budowy farmy fotowoltaicznej.

Dzierżawa ziemi pod farmę fotowoltaiczną

Czy posiadanie farmy fotowoltaicznej się opłaca?

W zależności od celu, jaki sobie zakładamy, inwestycja w farmę fotowoltaiczną może okazać się strzałem w dziesiątkę, szczególnie jeśli jesteśmy właścicielami nieużytków rolnych, na które nie mamy pomysłu. Decyzja ta musi oczywiście być dobrze przemyślana, warto również dowiedzieć się, czy aktualnie istnieją dofinansowania na budowę farm fotowoltaicznych, ponieważ może to znacząco obniżyć koszty naszej inwestycji.

Kolejną możliwością dla osób posiadających własną ziemię jest dzierżawa działki pod farmę fotowoltaiczną. Jest to opcja dla osób, które nie mają wystarczającej ilości środków pieniężnych, by inwestować we własną farmę fotowoltaiczną bądź chcą zarobić dodatkowe pieniądze bez konieczności wkładu własnego czasu i pracy. W zależności od wielkości, warunków i przystosowania dzierżawionego terenu, można otrzymać od 8 do 10 tysięcy złotych za hektar w skali roku. Przy dopilnowaniu i zabezpieczeniu wszelkich warunków inwestycji, farma fotowoltaiczna może stać się źródłem korzyści zarówno dla posiadacza gruntu, jak i dzierżawcy.

Warto zatem zainteresować się tematem farm fotowoltaicznych, nie tylko pod względem inwestycji, ale także możliwości uzyskania przychodu jedynie ze względu na samo posiadanie odpowiedniego obszaru ziemi.

Dysponujemy kafarem samojezdnym KB – 4G

Kafarowanie paneli fotowoltaicznych

Kafar samojezdny KB-4G przeznaczony jest do wbijania stalowych rur, profili, drewnianych słupków, żelbetowych słupków, a także pali z maksymalną długością 4,5 metra, z pomocą młota hydraulicznego, wykorzystywanego specjalnie m.in. w zakresie fotowoltaiki.

Maszyna ta wyposażona jest w obrotową ramę nadwozia i podwozie gąsienicowe, z napędem hydraulicznym do samodzielnego przejazdu na terenie budowy.

Posiadamy stosowne doświadczenie w wykorzystaniu urządzenia. Kafarowanie pomaga zdecydowanie przyspieszyć budowę farmy i zapewnić stabilność jej instalacji.

Po zakończeniu inwestycji
każdemu naszemu klientowi zapewniamy:

10 lat gwarancji

Na montaż, inwerter

12-25 lat gwarancji

Fotowoltaika

25 lat gwarancji

Na moc wydajnościową
Farmy fotowoltaiczne
- dlaczego my?
Gwarantujemy najwyższą jakość montażu i materiałów w bardzo konkurencyjnych cenach!

Posiadamy stosowne doświadczenie, uprawnienia oraz referencje do wykonywania tego typu inwestycji. Jesteśmy firmą, która dba o klientów. Stosujemy produkty sprawdzonych marek oraz dopełniamy wszelkich starań o najwyższą jakość wykonanych usług.

Etapy budowy
farmy fotowoltaicznej

ETAP I

Pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej

  • Zawarcie umowy realizacji prac projektowych
  • Opracowanie harmonogramu prac projektowych
  • Stworzenie wstępnej koncepcji dotyczącej lokalizacje farmy fotowoltaicznej, wraz z zawarciem uzysków energetycznych i kosztów inwestycyjnych
  • Opracowanie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, bądź odstąpienia od jej wydania
  • Opracowanie karty informacyjnej przedsięwzięcia
  • Przygotowanie dokumentacji do wydania decyzji o warunkach zabudowy
  • Przygotowanie dokumentacji do uzyskania warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej

ETAP II

Przygotowanie projektu farmy fotowoltaicznej i złożenie wniosku

  • Przygotowanie farmy fotowoltaicznej pod kątem elektrycznym, celem uzyskania pozwolenia na budowę, wraz z przedmiarem robót, kosztorysem inwestorskim i specyfikacjami technicznym farmy fotowoltaicznej
  • Przygotowanie projektu konstrukcji farmy fotowoltaicznej, wraz z zakresem robót, kosztorysem inwestorskim oraz specyfikacją systemu
  • Opracowanie wniosków o wydanie pozwoleń budowlanych dla całego zakresu projektu

ETAP III

Wykonawstwo farmy fotowoltaicznej

  • Przygotowanie oferty na budowę farmy fotowoltaicznej
  • Zawarcie umowy o wykonanie farmy fotowoltaicznej, wraz z harmonogramem finansowo-rzeczowym
  • Równanie terenu wraz z dostawą i budową ogrodzenia
  • Dostawa konstrukcji pod panele
  • Dostawa i montaż trafostacji (jeżeli wymagane)
  • Dostawa modułów fotowoltaicznych, wraz z całym osprzętowaniem elektrycznym (zabezpieczenia, okablowanie, komponenty instalacyjne)
  • Organizacja punktu sanitarnego, wraz z zewnętrznym źródłem prądu
  • Ochrona, montaż okamerowania, dostawa i montaż oświetlenia obiektu
  • Kafarowanie oraz montaż konstrukcji pod panele
  • Montaż modułów fotowoltaicznych, inwerterów, okablowania, zabezpieczeń oraz instalacji uziemiającej
  • Dostawa i montaż inwerterów
  • Podłączenie i uruchomienie farmy fotowoltaicznej, wraz ze wszystkimi pomiarami
  • Projekt wykonawczy oraz uzgodnienia z rejonem energetycznym
Dbaj o środowisko razem
z Nami!
Zainwestuj w farmę fotowoltaiczną i wytwarzaj prąd w ekologiczny sposób. Oprócz oszczędności pieniędzy zyskasz również zdrowe i świeże powietrze. Koniec ze szkodliwym dla zdrowia dymem wydostającym się z kominów. Napisz do naszych specjalistów. Pomogą Ci z realizacją Twojego celu.

Nasze realizacje
- farmy fotowoltaiczne

budowa-farmy-fotowoltaicznej-2
budowa-farmy-fotowoltaicznej-3
budowa-farmy-fotowoltaicznej-4
budowa-farmy-fotowoltaicznej-5
budowa-farmy-fotowoltaicznej-6
budowa-farmy-fotowoltaicznej
farma-fotowoltaiczna-2
farma-fotowoltaiczna-3
farma-fotowoltaiczna-4
farma-fotowoltaiczna-5
farma-fotowoltaiczna-6
farma-fotowoltaiczna-7
farma-fotowoltaiczna-8
farma-fotowoltaiczna-9
farma-fotowoltaiczna-10
farma-fotowoltaiczna-11

Sprawdź koniecznie
konkretne rodzaje zastosowań fotowoltaiki

Fotowoltaika do domu

Fotowoltaika do domu

Fotowoltaika do firmy

Fotowoltaika do firmy

Fotowoltaika dla rolników

Fotowoltaika dla rolników

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone