Ze względu na to, że jest to stosunkowo nowy rodzaj pozyskiwania energii elektrycznej w naszym kraju i jego popularność zwiększa się z roku na rok, to wiele osób nie wie, czym tak naprawdę są farmy fotowoltaiczne. Są to instalacje fotowoltaiczne o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do nawet kilku megawatów, ich wykonanie trwa z reguły kilka tygodni i jest dużo szybsze niż w przypadku innych instalacji energetycznych. Farmy fotowoltaiczne, tak samo jak wszelkie inne instalacje tego typu, pozwalają na oszczędzenie środków pieniężnych i równoczesne dbanie o środowisko naturalne.
Mikroinstalacje budowane są zazwyczaj na potrzeby pojedynczych gospodarstw domowych, ich moc nie przekracza 50kW i nie wymagają pozwolenia na budowę. Farmy fotowoltaiczne stanowią natomiast inwestycję o dużo większej mocy i zamiast na dachach, buduje się je z reguły na ziemi, a w przeciwieństwie do domowych instalacji fotowoltaicznych, energia przekazywana jest bezpośrednio do sieci energetycznej i dopiero stamtąd kierowana do jej odbiorców.
Wszystkie instalacje fotowoltaiczne powinny mieć jak najlepszy dostęp do promieniowania słonecznego, należy więc umieścić je w odpowiednim miejscu, by działały z pełną wydajnością. Za idealną lokalizację do wybudowania farmy fotowoltaicznej często uznaje się nieużytki rolne o klasie gruntu IV lub gorszej. Ich powierzchnia powinna wynosić ok. 2ha i nie zawierać budynków bądź drzew, które mogłyby je zacienić. Taki teren powinien być możliwie płaski lub nachylony w kierunku południowym, a w najlepszym wypadku posiadać drogę dojazdową i linię energetyczną niskiego bądź średniego napięcia w pobliżu.
Aby wybudować farmę fotowoltaiczną należy spełnić wszystkie wymagane warunki, uzyskać potrzebne pozwolenia i koncesję. Do najważniejszych z nich należą przede wszystkim:
W zależności od celu, jaki sobie zakładamy, inwestycja w farmę fotowoltaiczną może okazać się strzałem w dziesiątkę, szczególnie jeśli jesteśmy właścicielami nieużytków rolnych, na które nie mamy pomysłu. Decyzja ta musi oczywiście być dobrze przemyślana, warto również dowiedzieć się, czy aktualnie istnieją dofinansowania na budowę farm fotowoltaicznych, ponieważ może to znacząco obniżyć koszty naszej inwestycji.
Kolejną możliwością dla osób posiadających własną ziemię jest dzierżawa działki pod farmę fotowoltaiczną. Jest to opcja dla osób, które nie mają wystarczającej ilości środków pieniężnych, by inwestować we własną farmę fotowoltaiczną bądź chcą zarobić dodatkowe pieniądze bez konieczności wkładu własnego czasu i pracy. W zależności od wielkości, warunków i przystosowania dzierżawionego terenu, można otrzymać od 8 do 10 tysięcy złotych za hektar w skali roku. Przy dopilnowaniu i zabezpieczeniu wszelkich warunków inwestycji, farma fotowoltaiczna może stać się źródłem korzyści zarówno dla posiadacza gruntu, jak i dzierżawcy.
Warto zatem zainteresować się tematem farm fotowoltaicznych, nie tylko pod względem inwestycji, ale także możliwości uzyskania przychodu jedynie ze względu na samo posiadanie odpowiedniego obszaru ziemi.
Kafar samojezdny KB-4G przeznaczony jest do wbijania stalowych rur, profili, drewnianych słupków, żelbetowych słupków, a także pali z maksymalną długością 4,5 metra, z pomocą młota hydraulicznego, wykorzystywanego specjalnie m.in. w zakresie fotowoltaiki.
Maszyna ta wyposażona jest w obrotową ramę nadwozia i podwozie gąsienicowe, z napędem hydraulicznym do samodzielnego przejazdu na terenie budowy.
Posiadamy stosowne doświadczenie w wykorzystaniu urządzenia. Kafarowanie pomaga zdecydowanie przyspieszyć budowę farmy i zapewnić stabilność jej instalacji.
© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone