biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

 • Niebo

  Pompy ciepła

  Program "Czyste powietrze"

Pompy ciepła

Informacje
o programie dotacji

Dla kogo?

Przeznaczony dla właścicieli jednorodzinnych domów mieszkalnych lub mieszkań wydzielonych w obiektach jednorodzinnych z księgą wieczystą.

Zakres wsparcia

Zapewnia dofinansowanie starych, nieproduktywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające normy paliwa stałe, oraz gwarantuje prace termomodernizacyjne budynków.

Kwota dofinansowania

Dotacje mogą wynieść dla podstawowego poziomu dofinansowania do 30 tysięcy złotych oraz dla podwyższonego poziomu dofinansowania aż do 37 tysięcy złotych.

Cel programu

Celem programu jest zmniejszenie wydzielania gazów cieplarnianych dzięki wymianie źródeł ciepła oraz podniesienie wydajności energetycznej lokali jednorodzinnych, a co z tym idzie poprawa jakości powietrza. 

Dotacje projektów dla profitentów uprawnionych do podstawowego oraz podwyższonego poziomu dofinansowania.

Maksymalne dotacje dla poszczególnych kategorii kosztów kwalifikowanych

dofinansowanie pomp ciepła

Przedsięwzięcie związane m.in. z pompami ciepła należy zrealizować w ciągu dwóch lat od podpisania umowy na dofinansowanie inwestycji i nie później niż do 30 czerwca 2029 roku. Wsparciu nie podlegają natomiast projekty rozpoczęte w czasie powyżej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, podobnie jak inwestycja nie podlega finansowaniu, jeżeli będzie zakończona przed złożeniem dokumentów o dofinansowanie.

Warto dodać, że w programie dofinansowania nie mogą zostać ujęte budynki, będą wykorzystywane sezonowo, a więc np. domki letniskowe.

Pompy ciepła w celach grzewczach powinny spełniać standardy co najmniej A+, w klasie efektywności energetycznej.

Rodzaje programów oraz maksymalne kwoty dofinansowania

Program 1

Program obejmuje:

- demontaż nieproduktywnych źródeł ciepła na paliwa stałe,
- zakupienie i zamontowanie źródła ciepła z przeznaczeniem na ogrzewanie,
- zakup i montaż kotłowni gazowej.

Dodatkowo mogą zostać wykonane:

- zakupienie i zamontowanie nowej instalacji grzewczej oraz demontaż starej,
- zakupienie i zamontowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej,
- zakupienie i zamontowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- zakupienie i zamontowanie ocieplenia okien, drzwi czy bram garażowych oraz demontaż starych,
- stworzenie dokumentacji obejmującej powyższy zakres: dokumentacja projektowa, audyt energetyczny, ekspertyzy.

Maksymalne kwoty dotacji:

- 32 tysiące złotych, dla projektów nie obejmujących mikroinstalacji fotowoltaicznych,
- 37 tysiące złotych, dla projektw z mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Program 2

Program nie obejmuje konwersji na nowe źródła ciepła, jednak zawiera następujące aspekty:

- zakupienie i zamontowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- zakupienie i zamontowanie ocieplenia okien, drzwi czy bram garażowych oraz demontaż starych,
- stworzenie dokumentacji obejmującej powyższy zakres: dokumentacja projektowa, audyt energetyczny oraz ekspertyzy.

Maksymalna kwota dotacji:

- 15 tysięcy złotych.

Intensywność dofinansowania - pompy ciepła i inne

Grupa

I

II

III

IV

V

VI

VII

Kwota miesięcznego dochodu

do 600 zł

601 - 800 zł

801 - 1000 zł

1001 - 1200 zł

1201 - 1400 zł

1401 - 1600 zł

powyżej 1600 zł

Wysokość dotacji

do 90%

do 80%

do 70%

do 60%

do 50%

do 40%

do 30%

Czym są pompy ciepła?

Ogrzewanie jest istotną składową wśród kosztów utrzymania budynków. Pompy ciepła są jednym z przyjaznych i optymalizacyjnych rozwiązań grzewczych w pomieszczeniach.

Pompy ciepła są na świecie coraz popularniejszym sposobem ogrzewania. Bywają regiony, gdzie znajdziemy je w co trzecim domu. Stoi za tym jasny argument i kalkulacja - pompy ciepła gwarantują niższe koszty nawet na kilkadziesiąt lat do przodu. W naszym kraju także ta technologia się mocno rozwija, dlatego zachęcamy do skorzystania z oferty i współpracy z nami.

Dlaczego pompy ciepła?

 • Mniejsze koszty związane z budową domu - nie potrzebujesz korzystać z opału i komina,
 • Źródło ciepła tańsze w eksploatacji,
 • Pompy ciepła charakteryzują się długą żywotnością,
 • Energię na funkcjonowanie pompy ciepła mogą pobierać z fotowoltaiki,
 • Pompa ciepła jest przyjaznym urządzeniem dla środowiska naturalnego,
 • Latem pompa ciepła może też służyć w ochładzaniu pomieszczenia.

Pompa ciepła to świetna alternatywa

Pompy ciepła stosuje się przede wszystkim w dwóch sytuacjach - albo w domach nowych, albo zmodernizowanych. W porównaniu z metodami ogrzewania np. olejem opałowym, bądź też płynnym gazem, wypadają po prostu korzystniej, zarówno dla środowiska, jak w kwestiach ekonomicznych.

Pompy ciepła są niskotemperaturowymi rozwiązaniami grzewczymi. Przy nowych budynkach należy zainstalować ogrzewanie podłogowe, albo ogrzewanie ścienne, do funkcjonowania których wystarczy woda grzewcza do 40°C.

Co ciekawe, pompy ciepła mogą współpracować również ze zwykłymi grzejnikami. Wystarczy orihejt ubstalacji na wodę grzewczą do 60°C, aby móc skutecznie wdrożyć i używać ten rodzaj grzewczy.

 • Pompy ciepła

  Częste pytania

Co to jest współczynnik COP?

COP jest to współczynnik wydajności cieplnej (coefficient of performance). Jest on stosunkiem między mocą grzewczą pompy ciepła, a mocą elektryczną niezbędną do napędu spężarki. W danych technicznych podawany jest on z normą EN 255 dla 0OC (temperatury na wejściu do pomp ciepła ze źródła dolnego) oraz 35OC do zasilania systemu grzewczego. 

Wartość COP jest zależna od dwóch wymienionych wyżej temperatur. Im wyższy współczynnik COP pomp ciepła, tym wyższa będzie jego efektywność. Dlatego też najlepiej działa ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła.

Kolektor gruntowy poziomy czy sondy pionowe?

Jeśli możliwe jest wykonanie kolektora gruntowego poziomego, warto skupić się na tym. Sondy pionowe dostarczają w ciągu grzewczego okresu wysoką temperaturę podczas zasilania pomp ciepła, co przekłada się na lepszą sprawnność pracy. Jednak nie ma co spodziewać się wielkie oszczędności z takowej instalacji ze względu na nakłady poniesione na odwierty. Jednak sondy pionowe są efektywniejszym efektem pasywnego chłodzenia, niż kolektory gruntowe poziome.

Jak najlepiej kupić pompę ciepła?

Zakup pompy ciepła jest dość ważna, dlatego też podejmując ją, warto porosić o doradztwo fachowców w danej branży. Mają oni doświadczenie oraz wiedzę w danym zakresie. Firma instalująca pompy ciepła bierze odpowiedzialność za jej funkcjonowanie z oczekiwaniami klienta. Zadzwoń i umów się z nami na rozmowę o pompach ciepła.


Jakie informacje są niezbędne do prawidłowego doboru pompy ciepła?

Zapotrzebowanie na ogrzewanie jest ważną informacją. Nie każdy z nas dosyponuje jednak dokładnymi obliczeniami. Oszacowanie tego jest możliwe przy pomocy powierzchni użytkowej, kubatury budynku, technologii budowy oraz ocieplenia ścian oraz dachu. Wiedz jednak, że OZC (Obliczeniowe Zapotrzebowanie Ciepła) ułatwia wybór najlepszej pompoy ciepła do Twoich oczekiwań. Pozwoli on także dobrać długość pętli ogrzewania podłogowego lub grzejniki do pomieszczeń. Ważne dodatkowe informacje to: niezabudowana powierzchnia działki, rodzaj systemu grzewczego oraz liczba mieszkańców budynku. 

Dodatkowe informacje pozwalają na precyzyjne dobranie odpowiedniej pompy ciepła. Trzeba więc zadać sobie pytanie, czy znajdują sie w budynku pomieszczenia, które potrzebują wyższej temperatury, niż zwykle. Czy są osoby, które zużywają dużą ilość ciepłej wody oraz czy jest odpowiednia cyrkulacja wody użytkowej oraz czy wiadomo coś na temat planowanych rozbudowań w budynku.

Po ilu latach „zwróci się” pompa ciepła?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o czas zwrotu inwestycji. Na czas amortyzacji kosztów poniesionych w inwestycję w pompę ciepła wpływa wiele zależnych od siebie czynników. Wydajność pompy ciepła, rodzaj ogrzewania, temperaura na zenątrz, zapotrzebowanie na ciepło i inne. Im większe zagospodarowanie energetyczne domu, tym inwestycja szybciej się zwróci. Punktem odniesienia jest porównanie kosztów z przewidywanymi kosztami ogrzewania przy pomocy pompy ciepła do kotłowni (olej, paliwo stałe, gaz, elektryka).

Jeśli interesuje Państwa porównanie, na adres firmy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. proszę wysłać informacje, a my postaramy się przygotować dokumenty. Należy zwrócić uwagę na  podanie kosztów inwestycyjnych kotłowni. Pompa ciepła to koszt urządzenia oraz wykonania dolnego źródła. Jeśli posiadacie Państwo kotłownię, to do kosztów trzeba doliczyć kocioł, komin, przyłącze gazowe na olej lub gaz oraz naszą pracę, a także przy kotłach na paliwo stałe, obowiązkowe przeglądy.


Czy trzeba dostosować projekt budowlany do instalacji z pompą ciepła?

Nie musimy dostosowywać projektu do pompy ciepła. Jednak uwzględnienie tego przy projekcie budowlanym może pozwolić zaoszczędzić trochę wydatków, na przykład rezygnacja z kominów spalinowych czy przyłącza gazu. Kotłownia również może zmienić swoje zastosowanie i stać się pomieszczeniem gospodarczym z pompa ciepła, która nie będzie kolidowała w wykoprzystaniu jako pralnia czy spiżarnia.

Czy pompa ciepła jest w stanie samodzielnie pokryć zapotrzebowanie na ciepło?

Jeśli pompa ciepła została dobrana odpowiednio do potrzeb budynku, to jak najbardziej może samodzielnie ogrzać wszystkie pomieszczenia. W przypadku, gdy pompa ciepła została prawidłowo dobrana i ma za zadanie pokryć 100% zapotrzebowania na ciepło przy temperaturze zenętrzenej -20°C, to gdy pojawią się wyjątkowe mrozy i temperatura spadnie poniżej zakładanej obliczeniowej, to moc grzania pompy ciepła może być niewystarczająca. Wtedy urochamia się wspomaganie pompy ciepła gałką elektryczną.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!