biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Warunki pogodowe mogą mieć wpływ na ilość energii elektrycznej produkowanej przez system solarny, ale nie do końca w taki sposób, jak mogłoby się wydawać.

Warunki pogodowe a fotowoltaika

Idealne warunki do produkcji energii słonecznej to oczywiście jasny, słoneczny dzień. Jednak, podobnie jak większość urządzeń elektronicznych, panele słoneczne są bardziej wydajne w zimnych warunkach pogodowych niż w ciepłych. Dzięki temu panel może wyprodukować więcej energii elektrycznej w tym samym czasie. Gdy temperatura wzrasta, panel generuje mniejsze napięcie i wytwarza mniej energii elektrycznej.

Nawet jeśli panele słoneczne są bardziej wydajne w niskich temperaturach, niekoniecznie produkują więcej energii elektrycznej w zimie niż w lecie. Bardziej słoneczna pogoda często występuje w cieplejszych miesiącach letnich. Oprócz mniejszej ilości chmur, słońce jest zwykle na zewnątrz przez większą część dnia. Tak więc nawet jeśli Twoje panele mogą być mniej wydajne przy ciepłej pogodzie, to i tak prawdopodobnie będą produkować więcej energii elektrycznej latem niż zimą.

Ilość energii ze słońca w różnych państwach 

Niektóre państwa mają więcej słońca, niż inne. Pytanie brzmi więc: skoro pogoda może wpływać na produkcję energii słonecznej, to czy niektóre państwa są lepszymi kandydatami do pozyskiwania energii słonecznej niż inne? Krótka odpowiedź brzmi: tak, ale niekoniecznie z powodu pogody.

Weźmy na przykład chmury. Każdy, kto uległ poparzeniu słonecznemu w pochmurny dzień wie, że promieniowanie słoneczne przenika przez chmury. Z tego samego powodu panele słoneczne mogą nadal wytwarzać energię elektryczną w pochmurne dni. Jednak w zależności od zachmurzenia i jakości paneli słonecznych, wydajność produkcji energii elektrycznej przez panele słoneczne spada od 10 do 25 procent lub więcej w porównaniu do słonecznego dnia. Innymi słowy, energia słoneczna może nadal dobrze funkcjonować w typowo pochmurnych, zimnych lokalizacjach. Miasta doświadczają niesprzyjającej pogody, od deszczu i mgły po zamiecie, a mimo to, są to miasta, w których ludzie widzą ogromne oszczędności dzięki energii słonecznej.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne

Bez względu na to, gdzie mieszkasz, energia słoneczna może być doskonałą inwestycją i doskonałym sposobem na przeciwdziałanie zmianom klimatu. To, ile zaoszczędzisz - i jak szybko zwróci Ci się inwestycja w danym stanie - zależy od wielu czynników, takich jak koszt energii elektrycznej, dostępne zachęty związane z energią słoneczną, liczniki netto oraz jakość paneli słonecznych.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone