-
17 maj 2021
Jak walczyć ze smogiem? Energia odnawialna jednym ze sposobów
W ciągu ostatnich lat szczególnie mocno odczuliśmy wpływ kiepskiej jakości powietrza na wielu obszarach naszego kraju. Aby zadbać o następne lata i walczyć ze smogiem, warto już wcześniej pomyśleć o tym, w jaki sposób technologia może pomóc w oczyszczeniu środowiska — idealnym przykładem są właśnie odnawialne źródła energii (OZE).
Walka ze smogiem - programy wsparcia dla OZE
Rozwiązania skupiające się na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród dużych firm, gospodarstw, rolników, jak i inwestorów. Dzięki temu programy wsparcia znajdują wielu odbiorców chętnych na termomodernizację swoich obiektów lub rozpoczęcie budowy np. domu jednorodzinnego bazującego na instalacjach fotowoltaicznych i pompach ciepła. Warto pamiętać, że o dofinansowanie i dotacje należy ubiegać się najlepiej na etapie planowania i projektowania.
Pompy ciepła — sposób na maksymalną wydajność
Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze, woda lub grunt. Energia pozyskana z którejkolwiek formy zostaje przekształcona w ciepło, a następnie wdrożona do instalacji użytkowej domu. Pompy charakteryzują się przede wszystkim tym, że nie generują żadnego spalania paliwa — pomimo że do ich działania niezbędna jest energia elektryczna, to można ją pozyskać w sposób całkowicie przyjazny środowisku.
Instalacje dla podwójnych korzyści, czyli jak walczyć ze smogiem i mieć z tego energię
Aby zasilić swój dom w 100 % energią odnawialną wystarczy odpowiednio połączyć pompę ciepła z mikroinstalacją fotowoltaiczną. W takim układzie fotowoltaika odpowiada za pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego, które następnie zostaje zamienione na prąd do zasilenia pompy ciepła. Rozwiązanie tego typu przyczynia się do poprawy jakości powietrza — nie tylko w najbliższej okolicy, ale również w skali krajowej. Ponadto odnawialne źródła energii są gwarancją atrakcyjnych korzyści finansowych.
OZE na skalę mikro i makro
Jeśli chodzi o wprowadzenie odnawialnych źródeł energii, które przynoszą ogromne korzyści — najpopularniejsze w tym przypadku są elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne, a także farmy wiatrowe. Inwestycje wymagają naprawdę dużych nakładów finansowych, co sprawia, że najczęściej ich inwestorami są instytucje państwowe. Do skutecznej walki ze smogiem potrzeba również działań w skali mikro — czyli przede wszystkim wprowadzania termomodernizacji budynków mieszkalnych i gospodarczych, co pozwoli uniknąć sporych strat energii.
Instalacje fotowoltaiczne w walce o czyste powietrze
Fotowoltaika to zapewne najpopularniejszy sposób na wprowadzenie do swojego gospodarstwa domowego odnawialnych źródeł energii. Rosnąca popularność programów wsparcia i dotacji pozwoliła wielu obywatelom skorzystać z okazji do modernizacji aktualnych urządzeń lub rozpoczęcia budowy całkowicie nowej instalacji. Energia pozyskiwana z instalacji fotowoltaicznych przyczynia się do zmniejszenia popularności starych systemów grzewczych — co przekłada się na lepszą troskę o środowisko, powietrze, a także korzyści finansowe z powodu dosyć szybkiego zwrotu zainwestowanych pieniędzy.