Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Pozytywne i negatywne skutki związane z instalacjami zasilanymi Odnawialnymi Źródłami Energii

Technologie wiatrowe, geotermalne, słoneczne, wodne i inne są obecnie popularnym źródłem energii na całym świecie. Kraje, korporacje i osoby prywatne wykorzystują odnawialne źródła energii, aby czerpać z korzyści, jakie ze sobą niosą. W tym artykule poznamy zalety i wady energii odnawialnej (z największym naciskiem na energię słoneczną).

Zalety energii odnawialnej

Wykorzystanie energii odnawialnej w stosunku do paliw kopalnych ma wiele zalet. Oto niektóre z najważniejszych korzyści związanych z ekologią:

Energia odnawialna nie skończy się

Technologie energii odnawialnej wykorzystują zasoby bezpośrednio ze środowiska do generowania energii. Te źródła energii obejmują światło słoneczne, wiatr, pływy i biomasę – są to jedne z bardziej popularnych paliw naturalnych. Zasoby odnawialne nie wyczerpią się, czego nie można powiedzieć o wielu rodzajach paliw kopalnych. Ponieważ wykorzystujemy zasoby paliw kopalnych, będą one coraz trudniejsze do zdobycia, co prawdopodobnie zwiększy zarówno koszt ich wydobycia, jak i wpływ na środowisko.

Wymagania dotyczące konserwacji są niższe

W większości przypadków technologie energii odnawialnej wymagają mniejszej ogólnej konserwacji niż generatory wykorzystujące tradycyjne źródła paliwa. Wynika to z faktu, że wytwarzanie technologii, takiej jak panele słoneczne i turbiny wiatrowe, ma niewiele lub nie ma żadnych ruchomych części i nie wymaga obecności łatwopalnych źródeł paliwa do poprawnego działania. Mniej wymagań konserwacyjnych oznacza więcej czasu i oszczędności.

Odnawialne źródła energii oszczędzają pieniądze

Wykorzystanie energii odnawialnej może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę. Nie tylko zaoszczędzisz na kosztach utrzymania, ale także na kosztach operacyjnych. Kiedy używasz technologii, która generuje moc ze słońca, wiatru, pary lub innych naturalnych procesów, nie musisz płacić za tankowanie. Ilość pieniędzy zaoszczędzonych przy użyciu energii odnawialnej może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym samej technologii. W większości przypadków przejście na energię odnawialną oznacza oszczędności rzędu dziesiątek tysięcy złotych.

Wykres oszczędności z instalacją fotowoltaiczną

Energia odnawialna ma wiele korzyści dla zdrowia i środowiska

Źródła wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych emitują niewielką ilość gazów cieplarnianych lub zanieczyszczeń do powietrza. Oznacza to mniejszy ślad węglowy i ogólny pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Podczas procesu spalania paliwa kopalne emitują duże ilości gazów cieplarnianych. Niektórym z nich udowodniono, że zwiększają wzrost globalnych temperatur i częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Wykorzystanie paliw kopalnych nie tylko emituje gazy cieplarniane, ale także inne szkodliwe zanieczyszczenia, które prowadzą do problemów ze zdrowiem układu oddechowego i serca. Dzięki energii odnawialnej pomagasz zmniejszyć częstość występowania tych zanieczyszczeń i przyczyniasz się do poprawienia ogólnej sytuacji zdrowotnej atmosfery oraz społeczeństwa.

Fakt, że o atmosferę trzeba dbać na obszarze całej planety idzie na drugi plan, gdy w grę wchodzą nasi najbliżsi. Brak zanieczyszczeń wychodzących z naszego domu wpłynie pozytywnie na naszą rodzinę, nasze zwierzaki, na znajomych, sąsiadów i oczywiście na nas. Kto wie, czy kaszel, ból w płucach, zmęczenie, problemy z oddychaniem itp., które nam towarzyszą każdego dnia, nie są efektem podtruwania naszego organizmu przez nas samych.

Zadbaj o swoją rodzinę i bądź dobrym przykładem dla sąsiadów.

wady i zalety odnawialnych źródeł energii


Wady energii odnawialnej

Wyższe koszty początkowe

Chociaż możesz zaoszczędzić pieniądze dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej, technologie te są zazwyczaj droższe od tradycyjnych generatorów energii. Aby temu przeciwdziałać, często dostępne są zachęty finansowe, takie jak ulgi podatkowe, rabaty i systemy prosumenckie, które pomagają złagodzić początkowe koszty technologii odnawialnych.

Nasza firma pomaga Klientom przejść przez cały proces związany z finansowaniem. Doświadczony zespół specjalistów do spraw instalacji fotowoltaicznych dobiera dla każdej chętnej osoby indywidualną ofertę. Podczas jej tworzenia specjaliści firmy Energia Taniej uwzględniają przede wszystkim zapotrzebowanie na prąd w danym gospodarstwie domowym lub w danej siedzibie firmy. Ważnym czynnikiem przy tworzeniu oferty jest również położenie dachu (o ile instalacja fotowoltaiczna ma być zamontowana właśnie na nim). Jednak nie ma się o co martwić – nasz zespół poukłada wszystko logistycznie. Biorąc pod uwagę to oraz nasze doświadczenie Klient, który do nas przychodzi, cieszy się wygodą, spokojem i pewnością, że zadanie, które nam powierzył, oddaje w pewne i zaufane ręce.

Możliwości przechowywania

Ze względu na nieciągłość niektórych odnawialnych źródeł energii istnieje duże zapotrzebowanie na magazynowanie energii. Chociaż dostępne są obecnie technologie przechowywania, mogą one być kosztowne, zwłaszcza w przypadku dużych elektrowni odnawialnych. Warto zauważyć, że pojemność magazynowania energii rośnie wraz z postępem technologii, a baterie stają się coraz bardziej przystępne w miarę upływu czasu. Jest to dobry prognostyk dla ludzi, którzy już zaczęli oszczędzać na prądzie lub właśnie do tego dążą.

Ograniczenia geograficzne

Cały świat jest przestrzennie zróżnicowany. Na kuli ziemskiej można trafić na miejsca o różnych strefach klimatycznych, topografiach, roślinności i nie tylko. Stwarza to piękne zestawienie krajobrazów, ale oznacza również, że istnieją pewne obszary geograficzne, które są bardziej odpowiednie dla technologii odnawialnych niż inne.

Na przykład duża farma z otwartą przestrzenią może być doskonałym miejscem na mieszkalną turbinę wiatrową lub system energii słonecznej; podczas gdy dom miejski w mieście, umiejscowiony w cieniu wyższych budynków, nie byłby w stanie czerpać korzyści z obu tych technologii na swojej nieruchomości.

Na szczęście cały teren naszego kraju objęty jest wystarczającym promieniowaniem słonecznym. Co to oznacza? Otóż to, że każdy obywatel Polski może bez obaw (dotyczących dostaw prądu) zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Mimo chmur, które często towarzyszą pogodzie w naszym kraju, instalacje fotowoltaiczne pobierają energię ze Słońca bez problemu. Dzięki temu nie musimy się obawiać o przerwy w dostawie prądu do naszego domu.

Jaki z tego wniosek?

Niezależnie od tego czy mieszkamy na wsi, w mieście, nad morzem czy w górach, to energia ze słońca będzie wciąż zasilała nasze instalacje. Jedynym czynnikiem, który może negatywnie wpływać na dostawy energii jest sąsiedztwo wysokich budynków. Mogę one rzucać cień na nasz dach lub bezpośrednio na nasze instalacje (które mogą się znajdować w innym miejscu niż na naszym budynku). Dla naszego zespołu nie jest to jednak duża trudność - jest to raczej cel do zrealizowania. Każdy nieprzewidziany problem jest polem do popisu dla naszych doświadczonych specjalistów. Wykonywaliśmy pracę na ciężkich terenach i w trudnych lokalizacjach. Dobro Klienta jest dla nas najważniejsze - właśnie dlatego przygotowaniom i obliczeniom poświęcamy dużo uwagi. Twoje zadowolenie z prądu, jaki dostarczają Odnawialne Źródła Energii, jest w naszych rękach.

Twoje zadowolenie to:
  • ogromne pieniądze zaoszczędzone w perspektywie czasu
  • kolejna cegiełka dołożona do ochrony naszej planety
  • dobre zdanie o naszej firmie - Energia Taniej
  • wykonanie przez nas postawionego celu
  • nasze zadowolenie

Energia odnawialna ma więcej zalet niż wad

Plusy i minusy wady i zalety odnawialnych źródeł energiienergetycznych zasilanych słońcem

Jeśli chodzi o energię odnawialną, pozytywy przeważają nad negatywami. Przejście na źródła odnawialne na poziomie osobistym, korporacyjnym lub rządowym nie tylko pomoże zaoszczędzić pieniądze, ale także promować czystsze, zdrowsze środowisko dla przyszłości naszej planety i naszych bliskich.

Instalacja paneli słonecznych jest jednym z najłatwiejszych sposobów na uzyskanie ekologiczności i oszczędzeniu sporej ilości pieniędzy przy niedużym wysiłku.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone