biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Liczba gospodarstw domowych z kolektorami słonecznymi jest niebotyczna. Od 2006 do 2013 roku liczba domów z kolektorami słonecznymi wzrosła o ponad 1 000 procent. Jeśli jesteś osobą, która niedawno podjęła decyzję o wyborze instalacji solarnej, gratuluję! Przygotowując się do wyboru instalatora i rodzaju systemu, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu, wiemy również, że decydujesz o tym, jak zapłacisz za swój system solarny.

Oszczędności z paneli fotowoltaicznych

Ostatecznie, opcja płatności, którą wybierzesz zależy od Twoich krótko- i długoterminowych celów. Musisz zastanowić się nad następującymi kwestiami:

Czy bardziej interesuje Cię przyczynianie się do czystej energii, czy obniżenie rachunków za media?

Czy chcesz odłożyć więcej gotówki z góry, czy spłacać koszty z własnej kieszeni w czasie?

Czy korzystasz z rządowych ulg podatkowych, czy szukasz oszczędności w firmie zajmującej się instalacją solarną? 

Opcje finansowania instalacji solarnej

Jeśli chodzi o podjęcie decyzji, jak zapłacić za system słoneczny, dostępne są trzy podstawowe opcje: płacenie gotówką, leasing, lub finansowania. Wybrana przez Ciebie firma solarna prawdopodobnie będzie miała określone umowy lub wymagania płatnicze dla każdej opcji, ale zrozumienie podstaw z góry ułatwi Ci ten proces.       

Kupno systemu słonecznego

Zakup systemu daje Ci wyłączną własność. Wielu nabywców odkrywa, że ich system zwraca się z nawiązką w miarę upływu czasu dzięki oszczędnościom na rachunkach za media. Brak miesięcznych opłat i obniżone koszty lub darmowa energia sprawiają, że oszczędności są natychmiastowe.

Możesz również czerpać zyski z nadwyżki energii produkowanej przez Twój system za pośrednictwem dostawcy usług komunalnych. Dodatkowo, instalacja paneli słonecznych zazwyczaj zwiększa wartość sprzedaży domu.

Jeśli obawiasz się odpowiedzialności związanej z posiadaniem systemu, pamiętaj, że wielu producentów i instalatorów systemów słonecznych oferuje gwarancję na system i instalację. Porównując instalatorów systemów solarnych, należy pamiętać, aby zapytać, jak długo trwa gwarancja i co obejmuje.

Leasing instalacji fotowoltaicznej

W przypadku leasingu systemu solarnego, właścicielem systemu jest finansujący. Często, jeśli współpracujesz z firmą solarną, firma ta będzie odpowiedzialna za konserwację i naprawy systemu, zwykle przez 20 lat trwania umowy. Należy pamiętać, aby zapytać, czy umowa będzie wzrastać co roku, czy pozostanie bez zmian. W zależności od od miejsca, w którym posiadasz instalację fotowoltaiczną, będziesz mógł odsprzedać nadwyżkę energii wyprodukowanej przez panele PV. Należy również sprawdzić, czy dzierżawa może być przeniesiona na nowych właścicieli domu, jeśli zdecydujesz się sprzedać swój dom.

Inną opcją podobną do leasingu jest umowa zakupu energii elektrycznej, czyli PPA. W tej umowie płaci się za energię, a nie za korzystanie z systemu. Firma solarna pokrywa koszty instalacji, natomiast Ty jako właściciel domu jesteś odpowiedzialny za zakup energii z systemu solarnego. Wszelkie zachęty i ulgi podatkowe są wykorzystywane przez firmę solarną w celu obniżenia kosztów dla Ciebie, właściciela domu.

Leasing lub PPA może być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie kwalifikują się do ulg podatkowych lub dla tych, którzy nie chcą ponosić odpowiedzialności za konserwację systemu poza początkową gwarancją.

Finansowanie systemu fotowoltaicznego

Jeśli chcesz posiadać własny system, ale nie masz funduszy na zakup z góry, kredyt lub inny rodzaj finansowania może być rozwiązaniem. Firma zajmująca się instalacją solarną może pomóc Ci znaleźć kredytodawcę. Pożyczka krótkoterminowa jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli jesteś gotów zapłacić więcej w krótszym okresie, aby szybciej cieszyć się pełnią korzyści płynących z obniżonych rachunków za media. Pożyczka długoterminowa pozwala również na rozpoczęcie oszczędzania, ponieważ raty pożyczki są często niższe niż rachunki za energię elektryczną sprzed zainstalowania kolektorów słonecznych. Po spłacie kredytu będziesz mógł cieszyć się korzyściami płynącymi z posiadania systemu solarnego przez większą część okresu jego użytkowania.

Po znalezieniu opcji płatności, która jest zgodna z Twoimi celami, możesz się odprężyć, zrelaksować i cieszyć z oszczędności energii.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone