Poniżej przedstawiamy niektóre z efektów oddziaływania śniegu na energię słoneczną oraz czynniki, które są ważne podczas instalacji fotowoltaicznej.
Mieszkanie w okolicy z dużymi opadami śniegu
Ilość energii słonecznej wytworzonej na obszarach o rocznych opadach śniegu wynoszących 200 cm lub więcej jest niższa od średniej krajowej ze względu na opady śniegu.
Prawdą jest, że ilość energii słonecznej wytworzonej na obszarach o dużych opadach śniegu może być mniejsza niż na obszarach o mniejszych opadach śniegu. Jednak nawet jeśli w zimie występują obfite opady śniegu, nie oznacza to, że nie można wytwarzać energii przez cały rok. Jeśli latem, kiedy nie ma śniegu, jest więcej promieniowania słonecznego, można zwiększyć ilość energii elektrycznej wytwarzanej w ciągu roku. Jeśli uda się zrekompensować straty w produkcji energii elektrycznej w lecie spowodowane opadami śniegu w zimie, możliwe będzie osiągnięcie zysku z energii słonecznej nawet w krajach śnieżnych.
Instalacje paneli fotowoltaicznych
Panele słoneczne do użytku domowego są zasadniczo instalowane na dachu. Dachy domów w zaśnieżonych krajach są często wyposażone w bariery przeciwśnieżne, aby zapobiec spadaniu śniegu, ale jeśli zainstalujesz panele słoneczne na całym dachu, bariery przeciwśnieżne mogą okazać się nieskuteczne. Wskazane jest, aby zostawić trochę miejsca wokół okapu dachu i zainstalować panele słoneczne w taki sposób, aby śnieg zatrzymał ich prawidłową pracę. Alternatywnie można zainstalować system ochrony przed śniegiem, np. siatkę drucianą, przy okapie, aby zapobiec spadaniu śniegu, podczas gdy panele pokrywają cały dach.
Panele słoneczne z ochroną przed śniegiem
Canadian Solar ma siedzibę w Kanadzie, gdzie jest dużo śniegu. Dzięki temu posiadają one wskaźnik ochrony przeciwśniegowej 5400 Pa, który jest znacznie wyższy niż u innych producentów. Panele słoneczne Mitsubishi Electric mają odporność na śnieg 4800 Pa i mogą wytrzymać do 2 m pionowego opadu śniegu, co jest najwyższym wynikiem wśród wszystkich japońskich producentów. Trzeba będzie porównać różnych producentów i wybrać ten, który najlepiej pasuje do ilości opadów śniegu w Twojej okolicy i kształtu Twojego dachu.
Odpowiednie ustawienie paneli PV
W przypadku instalacji paneli słonecznych na polu, gdzie można je zainstalować bez wpływu pierwotnego nachylenia dachu, zaleca się ustawienie paneli z nachyleniem co najmniej 15 stopni, aby śnieg szybko się z nich zsuwał, zmniejszając ilość wytwarzanej energii elektrycznej i obciążenie mocowania.
Wysokość paneli słonecznych
Śnieg na panelach słonecznych będzie się zsuwał przed panele. Panele nie muszą być tak wysokie jak te na dachu, ale muszą mieć co najmniej 80 cm wysokości, w przeciwnym razie śnieg będzie się przed nimi gromadził i nie będą się prawidłowo zsuwać. Ponadto kondycjoner należy zainstalować co najmniej jeden metr nad ziemią, aby zapobiec zakopaniu go w śniegu. Bardzo niebezpieczne jest usuwanie śniegu z dachu, na którym zainstalowano panele słoneczne. Z reguły, jeśli na dachu nagromadził się śnieg, należy poprosić wykonawcę o jego usunięcie. Ważne jest również zapewnienie co najmniej 1,5 m odstępu między panelami, aby ułatwić odśnieżanie w przypadku instalacji wielu paneli w rzędzie.
Fotowoltaika w śniegu
Patrząc na powyższe, nie musimy mocno przejmować się kwestią śniegu, ponieważ w Polsce opady śniegu nie są częste i obfite. Opady śniegu nie zostają długo na dachach, dlatego też nasze panele nie są zagrożone tym warunkiem pogodowym. Polska jest dość dobrze nasłonecznionym państwem, dlatego też zyski z posiadania paneli fotowoltaicznych będą duże. Warto więc wybrać sprawdzoną firmę fotowoltaiczną, by doradziła rzetelnie w doborze instalacji PV.