Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Nawet najdrobniejsze błędy mogą doprowadzić do nieprzyjemnych skutków lub mniejszej wydajności instalacji fotowoltaicznej. Aby zagwarantować nienaganną jakość swojej fotowoltaiki, warto zwrócić uwagę na często popełniane błędy, których należy unikać.

Nawet najdrobniejsze błędy mogą doprowadzić do nieprzyjemnych skutków lub mniejszej wydajności instalacji fotowoltaicznej. Aby zagwarantować nienaganną jakość swojej fotowoltaiki, warto zwrócić uwagę na często popełniane błędy, których należy unikać.

Jak uniknąć wpadek podczas instalacji fotowoltaiki?

Pomimo że w ostatnich latach obserwuje się ogromny wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii to ciągle na rynku działa wiele firm oferujących usługi kiepskiej jakości, a także wykorzystujące słaby sprzęt. Z tego względu przed wyborem konkretnej firmy warto sprawdzić opinie innych klientów na jej temat, ukończone realizacje, a także zapoznać się dokładnie z ich ofertą.

Z jakimi błędami najczęściej można się spotkać?

Aby określić listę najczęściej popełnianych błędów podczas planowania i wykonywania instalacji fotowoltaicznych należy opierać się na doświadczeniu ekspertów z branży. Dzięki temu klienci nie tylko oszczędzają sporo finansów, ale co najważniejsze — eliminują ryzyko wystąpienia sytuacji zagrażających ich życiu.


Najczęściej popełniane błędy w instalacjach fotowoltaicznych

1. Niedopasowany projekt instalacji

Już na etapie projektowania fotowoltaiki trzeba uwzględnić cechy takie jak wymiary dachu, jego nośność, czy też rozmieszczenie innych instalacji i przewodów. W innym przypadku istnieje spore ryzyko, że w budynku trzeba będzie wprowadzić dodatkowe rozwiązania, co jest równoczesne z poniesieniem znacznych kosztów. Decydując się na fotowoltaikę warto wykonać projekt wykonawczy mikroinstalacji zgodnie z zaleceniami specjalistów.

2. Kiepska jakość komponentów

O sprawności instalacji fotowoltaicznej decyduje zarówno jakość materiałów użytych do jej produkcji, sposób montażu, jak i umiejscowienie. Warto zdawać sobie sprawę, że bez solidnych komponentów nie jest możliwe czerpanie korzyści ze sprzętu wytwarzającego energię naturalnego pochodzenie. Dlatego też rekomenduje się, aby wybierać wyłącznie te instalacje, które charakteryzują się odpowiednią klasą wydajności, co pozwoli cieszyć się solidną inwestycją na długie lata.

3. Niepoprawny dobór mocy

Przed wykonaniem fotowoltaiki warto określić, jakie jest zużycie energetyczne gospodarstwa domowego lub innego obiektu, w którym zostanie wykonana instalacja. W innym przypadku można narazić się na za małą moc i pojemność instalacji, co będzie skutkować przymusową rozbudową i dodatkowymi kosztami. Za to zbyt duży wariant będzie produkował nadwyżki, których nie sposób wykorzystać ponownie — co doprowadzi niemal do zerowych korzyści wynikających z inwestycji.


Pozostałe błędy popełniane podczas instalacji fotowoltaiki

Wspomniane wcześniej błędy są fundamentalnymi kwestiami, które decydują o wydajności całej instalacji. Oprócz tego warto uważać również na takie sytuacje jak:

  • ulokowanie paneli fotowoltaicznych w zacienionym miejscu lub pod nieodpowiednim kątem;
  • wykorzystanie konstrukcji montażowej pozbawionej certyfikatów i atestów bezpieczeństwa;
  • brak ubezpieczenia;
  • źle dobrany inwerter względem typu instalacji.

Aby czerpać maksymalne korzyści z fotowoltaiki, należy zwracać szczególną uwagę zarówno na projekt instalacji, jak i jej konstrukcję na etapie wykonawczym.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone