biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Jakość paneli słonecznych robi różnicę. Nie wszystkie panele słoneczne są takie same. Fotowoltaiczne (PV) panele słoneczne (najczęściej stosowane w instalacjach domowych) mają moc od około 150 W do 370 W na panel, w zależności od rozmiaru panelu i jego wydajności (jak dobrze panel jest w stanie przekształcić światło słoneczne w energię) oraz od technologii ogniw.

Konwersja energii słonecznej

Na przykład, ogniwa słoneczne bez linii siatki na froncie absorbują więcej światła słonecznego niż konwencjonalne ogniwa i nie są narażone na problemy takie jak rozwarstwienie (łuszczenie). Konstrukcja ogniw PV sprawia, że są one mocniejsze i bardziej odporne na pękanie czy korozję. A mikroinwerter na każdym panelu może zoptymalizować konwersję energii u źródła, w przeciwieństwie do jednego dużego falownika zamontowanego z boku domu.

Wydajność ogniw fotowoltaicznych

Ze względu na duże różnice w jakości i wydajności, trudno jest generalizować, które panele słoneczne są odpowiednie dla Ciebie lub ile będziesz potrzebował dla swojego domu. Głównym wnioskiem jest to, że im bardziej wydajne są panele, tym więcej mocy mogą wytworzyć i tym mniej potrzeba ich na dachu, aby uzyskać taką samą wydajność energetyczną. Konwencjonalne panele słoneczne produkują zazwyczaj około 250 watów na panel, o różnym poziomie sprawności.

Aby dowiedzieć się, ile paneli słonecznych potrzebujesz, podziel zapotrzebowanie domu na moc w ciągu godziny przez moc paneli słonecznych, aby obliczyć całkowitą liczbę potrzebnych paneli.

Wpływ wielkości paneli słonecznych

Jeżeli masz mały lub nietypowo ukształtowany dach, rozmiar i liczba paneli słonecznych to ważne czynniki. Przy dużej powierzchni użytkowej dachu, być może można poświęcić trochę wydajności i kupić więcej większych paneli (przy niższym koszcie za panel), aby osiągnąć docelową produkcję energii. Jeśli jednak powierzchnia użytkowa dachu jest ograniczona lub częściowo zacieniona, użycie mniejszej liczby mniejszych paneli o wysokiej wydajności może być najlepszym sposobem na uzyskanie jak największej mocy w dłuższej perspektywie, co ostatecznie pozwoli zaoszczędzić więcej pieniędzy.

Wymiary paneli słonecznych

Typowe wymiary mieszkaniowych paneli słonecznych wynoszą obecnie około  165 cm na 100 cm, przy czym wymiary producentów różnią się między sobą.

Fotowoltaika dla domu

Wymiary te pozostają mniej więcej niezmienione od dziesięcioleci, ale wydajność i moc z tej samej powierzchni zmieniły się diametralnie na lepsze. Ponadto firma projektowane są całe systemy w taki sposób, aby praktycznie nie było przerw między panelami oraz stosuje niewidoczne ramy i osprzęt montażowy, aby powierzchnia dachu była jak najmniejsza, jak najbardziej wydajna i atrakcyjna.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone