biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F


Energia słoneczna rozprzestrzeniła się gwałtownie od czasu stworzenia systemu Feed-in Tariff (FIT).

Dotychczas sposobem na uzyskanie zysków z energii słonecznej było uzyskanie certyfikatu, zainstalowanie urządzeń wytwarzających energię i sprzedaż energii elektrycznej, ale oprócz tego coraz większego znaczenia zaczyna nabierać rynek wtórny, na którym kupowane i sprzedawane są urządzenia wytwarzające energię oraz prawa do sprzedaży energii elektrycznej. Wyjaśniamy więc, czym jest wtórny rynek energii słonecznej, dlaczego nabiera rozpędu oraz jakie są zalety i wady sprzedaży sprzętu fotowoltaicznego.

Dlaczego warto sprzedać swoje urządzenia fotowoltaiczne?

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą FIT, która weszła w życie w kwietniu 2017 r., obecnie istnieje termin zawarcia umowy o połączeniu międzysystemowym z przedsiębiorstwem energetycznym jako warunek przejścia ze starego systemu do nowego, a jeśli nie spełnisz warunków, Twoja certyfikacja zostanie cofnięta. W okresie przejściowym inwestorzy, którzy nie chcieli dopuścić do wygaśnięcia certyfikacji, zaczęli sprzedawać swoje urządzenia i prawa do elektrowni.

Środki pieniężne na fotowoltaikę

Obok energii słonecznej pojawia się coraz więcej możliwości w dziedzinie wytwarzania energii, takich jak małe elektrownie wiatrowe. W niektórych przypadkach inwestorzy rozważają inne opcje inwestycyjne i sprzedają, aby mieć dostępną gotówkę na inne projekty.

Amortyzacja fotowoltaiki

Jednym z powodów, dla których warto zacząć inwestować w energię słoneczną jest rejestracja amortyzacji. Wiele osób, które zaczynają inwestować w fotowoltaikę w tym celu nie zamierzają trzymać sprzętu przez długi okres czasu, ale raczej przekształcić go w gotówkę, jak tylko skorzystają z korzyści płynących z amortyzacji. Jest to jeden z powodów, dla których rynek wtórny kwitnie, ponieważ wielu inwestorów chce sprzedać swoje urządzenia do pozyskiwania energii słonecznej, gdy już osiągną swoje cele.

Zalety i wady używanych instalacji PV

Nawet jeśli inwestor ma dobry powód do sprzedaży, nie zrobi tego, jeśli nie będzie miał z tego korzyści. Rynek wtórny jest możliwy tylko wtedy, gdy znajdzie się kupiec. Zaletą sprzedaży elektrowni słonecznej jest to, że łatwiej jest znaleźć stabilnego nabywcę. Oznacza to, że używane elektrownie słoneczne są również korzystne dla kupujących.

Jedną z największych obaw, jakie mają ludzie myślący o uruchomieniu elektrowni słonecznej jest to, czy będzie opłacalna? Przynajmniej będą chcieli odzyskać swoje początkowe koszty. W takich przypadkach łatwiej jest przewidzieć rentowność używanej elektrowni słonecznej, ponieważ można spojrzeć na przeszłe wyniki. Ponadto, w przeciwieństwie do nowej elektrowni, używana elektrownia może natychmiast rozpocząć wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej. I chociaż cena zakupu energii elektrycznej spada z roku na rok, to zaletą jest również możliwość zakupu i sprzedaży energii elektrycznej po wyższej cenie zakupu niż ustalona w przeszłości.

Istnieje ogromny popyt na używane urządzenia do wytwarzania energii słonecznej, które mogą być używane do generowania przewidywalnego zwrotu z wysokiego ryzyka wytwarzania energii słonecznej, a możliwość zabezpieczenia stabilnego nabywcy jest główną zaletą dla sprzedającego. Kolejną korzyścią ze sprzedaży jest to, że będziesz miał dużą sumę pieniędzy do swojej dyspozycji, uwalniając się od konieczności martwienia się o inspekcje i naprawy.

Zakup używanej elektrowni ma jednak swoje wady. W przypadku instalacji używanej, okres czasu, w którym po zakupie energii elektrycznej można ją niezawodnie sprzedać, jest krótszy. Taryfa gwarantowana dla produkcji energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych wynosi 20 lat, ale ponieważ używana elektrownia musiała działać przez kilka lat w przeszłości, nie ma 20-letniej taryfy gwarantowanej po zakupie. Ponadto, w zależności od produktu, który sprzedajesz, może być trudno znaleźć kupca, ponieważ produkt używany to taki, który z czasem uległ pogorszeniu i może wymagać częstszych konserwacji i napraw.

Fotowoltaika

Warto zastanowić się, jaki rodzaj fotowoltaiki wybrać, czy zrobić to prosto od firmy fotowoltaicznej, czy jednak z drugiej ręki. Należy pamiętać, że ważne przy decyzji o fotowoltaice jest to, by wyliczyć jakie jest zapotrzebowanie Twojego domu, czy firmy. Rzetelna firma wykona projekt, zobaczy miejsce do instalacji PV oraz pomoże przy doborze najbardziej korzystnej oferty.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!