Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

W bardzo krótkim czasie rynek instalacji fotowoltaicznych podbił serca wielu obywateli, którzy zdecydowali się na pozyskiwanie energii elektrycznej z naturalnych i odnawialnych źródeł. Pomimo że fotowoltaika jest niezwykle atrakcyjną opcją, warto zastanowić się nad tym, czy zawsze jej instalacja ma sens — a przede wszystkim czy warto w nią inwestować na etapie budowy nowego domu.

Na co zwrócić uwagę budując nowy dom?

Na etapie budowy nowego domu z pewnością nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, jakie będzie jego zapotrzebowanie energetyczne. W takim przypadku można jednak oszacować orientacyjną wartość, aby móc odnieść się do niej w kwestii przyszłych rachunków za prąd. Podstawą do wyznaczenia potrzebnej mocy instalacji fotowoltaicznej jest średnia wysokość rachunków — w przypadku posiadanego już domu da się ją dokładnie wyznaczyć, co sprawia, że idealna moc instalacji nie jest ani za mała, ani za duża w stosunku do generowanego zużycia.

Jeśli chcemy określić jaka instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się najlepiej na nowym domu, musimy znać kilka podstawowych informacji dotyczących wyposażenia obiektu. Największą rolę gra tutaj sposób ogrzewania domu, a także sprawdzenie, jaki jest poziom zużycia energii przez sprzęty, które będą się tam znajdować. Warto wziąć pod uwagę nie tylko duże urządzenia AGD lub RTV, ale także niewielkie sprzęty i oświetlenie.

Ponadto wyznaczając zużycie danego sprzętu, musisz pamiętać, że wynik zależy zarówno od ilości domowników, czasu pracy urządzenia (np. średni dzienny czas oglądania TV), jak i określonej klasy energetycznej.

O czym pamiętać projektując dom pod fotowoltaikę?

Pomimo że właściwy montaż fotowoltaiki wykonuje się dopiero po ukończeniu dachu i instalacji elektrycznej warto już wcześniej wprowadzić kilka ułatwiających pracę rozwiązań. Fundamentalna kwestia podczas przygotowania dachu to określenie jego powierzchni, orientacji, a także kąta nachylenia, dzięki czemu domownicy będą mogli czerpać maksymalne zyski z wytwarzania naturalnego źródła energii.

Dodatkowo należy zagospodarować wystarczającą ilość miejsca na inwerter i zabezpieczenia. Aby ułatwić sobie etap projektowania konstrukcji budynku i dachu można skorzystać z pomocy specjalistów od fotowoltaiki, którzy dopasują instalację do potrzeb i możliwości obiektu.

Czy warto wykonywać fotowoltaikę na nowym domu?

Korzyści płynące z instalacji fotowoltaicznej dla domu są całkowicie oczywiste — jednak w przypadku nowego obiektu należy pamiętać o ryzyku, które się z tym wiążę. Orientacyjne określenie zapotrzebowania energetycznego może prowadzić do sytuacji, gdy instalacja okaże się za mała lub za duża. W pierwszym przypadku mamy jeszcze możliwość jej rozbudowy, jednak jest to równoznaczne z dodatkowymi kosztami.

Zbyt duża instalacja generuje nadmiarową energię, której Twój dom nie będzie w stanie wykorzystać — oprócz tego nadwyżka oddawana do sieci nie będzie mogła do Ciebie wrócić. Aby cieszyć się wyłącznie korzyściami, należy mieć na uwadze zarówno zalety, jak i wady wiążące się z instalacją fotowoltaiczną na nowym budynku.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone