Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

22 kwietnia 2023 ruszyła nowa, piąta już edycja słynnego w całej Polsce programu dotacyjnego Mój Prąd. Projekt przeszedł wiele zmian - od teraz pozwala prosumentom ubiegać się o dofinansowanie do pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Ile pieniędzy można dostać? Jak i gdzie złożyć wniosek? Kto może ubiegać się o dotację? Zapraszamy do lektury.


Spis treści:

1. Mój Prąd 5.0 | Dotacje do pomp ciepła i fotowoltaiki
2. Mój Prąd 5.0 | Dla kogo?
    2.1 Kto może zostać wnioskodawcą?
3. Mój Prąd 5.0 | Ile pieniędzy można dostać?
    3.1 Ile pieniędzy można dostać na pompy ciepła?
4. Mój Prąd 5.0 | Jak złożyć wniosek?
    4.1 Niezbędna dokumentacja
    4.2 Gdzie złożyć wniosek?
5. Mój Prąd 5.0 | Czy to ostatnia szansa na dofinansowanie?


Mój Prąd 5.0 | Dotacje do pomp ciepła i fotowoltaiki

Program Mój Prąd od początku swojego istnienia - a więc od pierwszej edycji - oferował dotacje do zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznej. Sytuacja nieco zmieniła się wraz z nadejściem czwartej odsłony projektu (Mój Prąd 4.0). Wówczas w celu zachęcenia Polaków do zwiększenia autokonsumpcji w swoich gospodarstwach domowych, program rozszerzono o możliwość uzyskania dofinansowania do magazynów energii. Był to spory krok w kierunku nowej, efektywnej energetyki w naszym kraju. Na tym jednak Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW nie poprzestało.

Mój Prąd 5.0, do którego nabór rozpoczął się 22.04.2023, oferuje możliwość uzyskania dofinansowania nie tylko do fotowoltaiki czy magazynu energii, ale także do powietrznych i gruntowych pomp ciepła, a także kolektorów słonecznych podgrzewających wodę użytkową.

Jak powiedziała Anna Moskwa - Minister Klimatu i Środowiska - piąta edycja programu Mój Prąd to kompleksowa forma wsparcia w procesie stworzenia efektywnego energetycznie i niskoemisyjnego gospodarstwa domowego. Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa związane z obniżeniem kosztów energii elektrycznej i ogrzewania. Co ciekawe, Minister zapowiedziała też, że wraz z końcem roku możemy się spodziewać programu dotacyjnego kierowanego w stronę przedsiębiorców.

Mój Prąd 5.0 | Dla kogo?

Kto może otrzymać dotację w programie Mój Prąd 5.0? Osoba fizyczna, która wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby - a więc jest prosumentem. Jest jednak pewien warunek - osoba ta musi korzystać z obowiązującego od kwietnia 2022 roku net-billingu. Jeśli wciąż rozlicza się na zasadach net-meteringu niestety, nie może wziąć udziału w projekcie.

Kto może zostać wnioskodawcą?

Program Mój Prąd 5.0 wyróżnia aż trzy grupy grantobiorców, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie. Pierwsza z nich obejmuje prosumentów, którzy rozliczają się w net-billingu i nigdy wcześniej nie skorzystali z dotacji do systemu fotowoltaicznego. Druga grupa wnioskodawców to osoby, które również nie skorzystały do tej pory z dofinansowania do fotowoltaiki, jednak wciąż funkcjonują w systemie opustów (net-metering). W takim wypadku, aby mogły one wziąć udział w projekcie muszą przejść na net-billing.

Istnieje jeszcze trzecia grupa wnioskodawców. Są to osoby, które już wcześniej skorzystały z dofinansowania do fotowoltaiki (np. w poprzedniej edycji programu Mój Prąd) oraz rozliczają się na starych zasadach, a więc w systemie opustów. Aby mogły one skorzystać ze wsparcia finansowego, muszą:

  • przejść na net-billing,
  • posiadać przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną, która została całkowicie spłacona w okresie kwalifikowalności kosztów (a więc od 1 lutego 2020 roku),
  • zgłosić do dofinansowania dodatkowe urządzenie, które zostało wskazane w zakresie urządzeń programu Mój Prąd.

Mój Prąd 5.0 | Ile pieniędzy można dostać?

58 tysięcy złotych - tyle wynosi maksymalna kwota dofinansowania w programie Mój Prąd 5.0. Jeśli chodzi o dotacje do fotowoltaiki, wnioskodawcy mogą ubiegać się o wsparcie rzędu:

  • do 6.000 złotych na instalację fotowoltaiczną (I i II grupa wnioskodawców),
  • do 7.000 złotych na instalację fotowoltaiczną wraz z dodatkowym urządzeniem (I i II grupa wnioskodawców),
  • do 3.000 złotych na instalację fotowoltaiczną wraz z dodatkowym urządzeniem (III grupa wnioskodawców),
  • do 16.000 złotych na magazyn energii elektrycznej, do 3.000 złotych na system zarządzania energią HEMS/EMS,
  • do 5.000 złotych na magazyn ciepła.

Ile pieniędzy można dostać na pompy ciepła?

Wysokość dofinansowania do pomp ciepła w piątej edycji programu Mój Prąd jest identyczna, jak w projekcie Czyste Powietrze na poziomie podstawowym. Każdy prosument, który wpisuje się do I, II lub III grupy wnioskodawców, może się ubiegać o dotację w wysokości:

  • do 4.400 złotych na pompy ciepła powietrze-powietrze,
  • do 12.600 złotych na standardowe pompy ciepła powietrze-woda,
  • do 19.400 złotych na pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonym współczynniku efektywności,
  • do 28.500 złotych na pompy ciepła gruntowe.

Dodatkowo, w programie Mój Prąd 5.0 możliwe jest uzyskanie dofinansowania do kolektorów słonecznych w wysokości maksymalnie 3.500 złotych.

Wsparcie finansowe z programu może pokryć do 50% całkowitych kosztów danej instalacji. Dotacja wypłacana jest na już zakończone inwestycje, a trzeba czekać na nią średnio trzy miesiące od momentu złożenia wniosku. Dofinansowanie obejmuje koszty poniesione od dnia 1 lutego 2020 roku.

Mój Prąd 5.0 | Jak złożyć wniosek?

Od dnia 22.04.2023 można składać wnioski w programie Mój Prąd 5.0. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy przygotować niezbędną dokumentację - koniecznie w wersji elektronicznej. O czym dokładnie mowa?

Niezbędna dokumentacja

Potrzebne nam będzie potwierdzenie, że przyjęto zgłoszenie o przyłączenie instalacji PV do sieci. Takowe musi zostać wydane przez OSD - Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Jeżeli jednak nasza przydomowa elektrownia słoneczna funkcjonuje już od jakiegoś czasu, zamiast wspomnianego dokumentu możemy przedstawić zaświadczenie potwierdzające rozliczanie się w systemie net-billingu.

Do wniosku w Programie Mój Prąd 5.0 musimy załączyć także paragony imienne bądź faktury za dostawę oraz montaż systemu fotowoltaicznego. Niezbędne jest również udowodnienie, że koszt wszystkich komponentów zgłoszonych do dofinansowania został w całości pokryty - w tym celu przydatne będą potwierdzenia dokonania płatności. Mogą one występować w formie:

  • potwierdzenia dokonania przelewu;
  • dowodu wpłaty (dokument KP) podpisanego przez sprzedawcę komponentów/wykonawcę instalacji, który przyjął płatność gotówkową;
  • pisemnego oświadczenia sprzedawcy komponentów/wykonawcy instalacji o spłaceniu wszystkich należności, wraz ze wskazaniem daty dokonania płatności, dokładnej kwoty oraz numeru dokumentu (dołączonej do wniosku faktury lub paragonu imiennego);
  • pisemnego oświadczenia wnioskodawcy o uregulowaniu należności, wraz ze wskazaniem daty dokonania płatności, dokładnej kwoty oraz numeru dokumentu.

Poza wyżej wymienionymi, niezbędne jest także dołączenie do wniosku zaświadczenia OSD z datą przyłączenia systemu PV do sieci elektroenergetycznej. Konieczne jest także przedłożenie protokołu odbioru prac lub - jeśli instalację wykonywaliśmy samodzielnie - oświadczenia o samodzielnym montażu dodatkowych komponentów. Do tego dokument potwierdzający zgłoszenie do OSD faktu dokonania montażu lub uruchomienia magazynu energii elektrycznej (jeśli takowy posiadamy), etykieta energetyczna lub karta produktu oraz numer rachunku bankowego grantobiorcy - i możemy przystąpić do składania wniosku.

Gdzie złożyć wniosek?

Po skompletowaniu wszystkich dokumentów przystępujemy do składania wniosku o dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0. Możemy to zrobić online poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie GWD (https://gwd.nfosigw.gov.pl/). Wystarczy założyć tam konto (do tego niezbędny jest e-dowód lub profil zaufany), a niemal od razu po zalogowaniu otrzymamy dostęp do formularza. Jeżeli potrzebujemy pomocy w wypełnieniu wniosku, możemy skorzystać ze specjalnej instrukcji stworzonej przez przez NFOŚiGW. Znajdziemy ją pod adresem: https://www.gov.pl/web/nfosigw/instrukcje2.

Mój Prąd 5.0 | Czy to ostatnia szansa na dofinansowanie?

Projekt Mój Prąd wystartował w 2019 roku. Docelowo miał trwać do 22 grudnia 2023 lub wyczerpania puli środków. Oznacza to, że piąta edycja programu może być ostatnia. Już poprzednia odsłona cieszyła się dużym zainteresowaniem, prawdopodobnie tym razem będzie podobnie. W ciągu pierwszego tygodnia od uruchomienia Mój Prąd 5.0 złożono ponad cztery tysiące wniosków na kwotę blisko 36 milionów złotych. Jeżeli tendencja się utrzyma, to w tym tempie budżet projektu wyczerpie się w 6-7 miesięcy.

Na ten moment nie wiadomo, czy NFOŚiGW szykuje kolejną odsłonę programu lub zupełnie inny projekt przeznaczony dla prosumentów indywidualnych. Warto więc jak najszybciej złożyć wniosek - jak głosi słynna maksyma, kto pierwszy, ten lepszy. Budżet Mojego Prądu 5.0 kurczy się w zawrotnym tempie, a osoby zwlekające z wysłaniem formularza mogą nie załapać się na zostanie jego beneficjentem.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone