Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

O programie Mój Prąd słyszał praktycznie każdy, kto jest zainteresowany budową mikroinstalacji fotowoltaicznej. Program ten wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii, poprzez udzielanie dotacji na zakup i montaż systemu PV. W ostatnim czasie zostało potwierdzone, że czwarta edycja projektu zostanie przedłużona na kolejny rok. To jednak nie jedyne dobre wieści. W 2023 zajdą pewne zmiany na poziomie finansowania. Jakie? O tym szerzej w poniższym artykule.

Program Mój Prąd 4.0

Mój Prąd jest rządowym programem dotacyjnym skierowanym do osób, które chcą zaopatrzyć swoje gospodarstwo domowe w mikroinstalację fotowoltaiczną. Celem programu jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym kraju oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych. Poprzez udzielanie dotacji na zakup i montaż instalacji OZE, Mój Prąd ma zachęcić osoby do korzystania z czystych, przyjaznych dla środowiska i coraz tańszych rozwiązań.

Program Mój Prąd funkcjonuje od roku 2019 i ze względu na swoją popularność, jest cały czas przedłużany o kolejne edycje. W najnowszej z nich - czwartej - beneficjenci będą mogli skorzystać z wyższego poziomu finansowania. Przypomnijmy, że do tej pory maksymalną kwotą, jaką można było uzyskać na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych było 4000 złotych. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Mój Prąd 4.0 | Dla kogo?

Aktualna odsłona programu MP4 jest skierowana do osób fizycznych, którzy chcą stać się posiadaczami mikroinstalacji fotowoltaicznej, która działać będzie zgodnie z nowym systemem rozliczeń - net billingiem. Prosumenci funkcjonujący zgodnie z net meteringiem, a więc systemem opustów, również będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe pod warunkiem, że przedstawią potwierdzenie od OSD dotyczące przejścia na net-billing.

Mój Prąd 4.0 | Wysokość dofinansowań

W ramach programu Mój Prąd 4.0 uzyskać będzie można:

  • 6000 złotych na zakup oraz montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej w swoim gospodarstwie domowym
  • 7000 złotych na zakup oraz montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej połączonej z magazynem energii
  • 16.000 złotych na zakup magazynu energii

Warto wspomnieć, że wysokość dotacji może wynieść maksymalnie połowę (50%) wszystkich poniesionych kosztów związanych z przedsięwzięciem. Dofinansowania łączą się. Przykładowo, chcąc uzyskać wsparcie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii możemy otrzymać aż 23.000 złotych. Maksymalną kwotą możliwą do uzyskania jest 31.000 złotych - obejmuje ono dotację na fotowoltaikę, magazyn energii, magazyn ciepła oraz HEMS/EMS.

Co z wnioskami?

Wnioski do nowej edycji programu Mój Prąd można składać od 15.12.2022 roku. Beneficjenci, którzy już wcześniej otrzymali dofinansowanie poprzedniej wysokości w ramach czwartej edycji projektu, nie muszą ponownie składać dokumentów. Wszystkie wnioski, które zostały wypłacone, zostaną ponownie poddane obliczeniom z uwzględnieniem nowego poziomu finansowania. Jeżeli okaże się, że beneficjentom przysługuje wyższa kwota dofinansowania, wówczas zostanie im wypłacona kwota będąca różnicą pomiędzy otrzymaną już dotacją a dotacją, którą otrzymaliby gdyby złożyli wniosek już po aktualizacji programu Mój Prąd 4.0.

Jak złożyć wniosek do programu Mój Prąd?

Nabór wniosków do programu Mój Prąd 4.0 przebiega wyłącznie w wersji elektronicznej. Oznacza to, że aby złożyć potrzebną dokumentację, musimy być posiadaczami e-dowodu lub profilu zaufanego. Profil zaufany założyć można na stronie www.pz.gov.pl. Sam wniosek składamy natomiast pod adresem: https://gwd.nfosigw.gov.pl/.

Nim złożymy wniosek o dofinansowanie, musimy się zaopatrzyć w:

  • Fakturę bądź jej kopię, za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej. Uwaga! Kopia dokumentu musi zawierać adnotację: “Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”.
  • Oświadczenie o dokonaniu zapłaty za fakturę bądź inny dowód o dokonanej wpłacie.
  • Dokument od OSD potwierdzający montaż licznika oraz jego numer PPM.
  • W przypadku samodzielnego montażu instalacji fotowoltaicznej należy przedstawić oświadczenie o zaistniałej sytuacji.

Jeśli w złożonym wniosku o dofinansowanie pojawią się błędy lub braki, system je wykryje i poinformuje o nich na podany w dokumentacji adres e-mail.

Ile trzeba czekać na dotację w programie Mój Prąd 4.0?

W trzeciej edycji programu Mój Prąd, zgodnie z obietnicami NFOŚiGW, rozpatrzenie złożonego wniosku trwało około 300 dni roboczych. W przypadku dokumentacji wymagającej uzupełnienia, okres ten wydłużał się do nawet 350 dni. Jak sprawa wygląda w kolejnej odsłonie projektu?

W czwartej edycji programu Mój Prąd poprawnie wypełnione i złożone wnioski będą rozpatrywane przez okres około trzech miesięcy. Czas oczekiwania na wypłatę dofinansowania przewiduje się na 30 dni od momentu akceptacji dokumentów.

Jak się okazuje, przed aktualizacją program Mój Prąd 4.0 nie cieszył się tak dużą popularnością jak jego poprzednie odsłony. To właśnie niskie zainteresowanie prawdopodobnie było przyczyną zwiększenia poziomu dofinansowania. W obecnym kryzysie energetycznym ważne jest, aby przyspieszyć wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków w Polsce. Zwiększenie poziomu dofinansowania jest z pewnością dobrym krokiem, chociaż prawdopodobnie nieco spóźnionym. Nie wiadomo jednak, jak te zmiany wpłyną na popularność programu. Pozostaje nam czekać na rozwój sytuacji.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone