W ostatnich latach popularność fotowoltaiki przeżyła gwałtowny wzrost. Coraz większa liczba gospodarstw domowych wyposażona jest w panele słoneczne, odpowiadające za produkcję zielonej energii elektrycznej. Nie wszyscy mają świadomość, że istnieje kilka rodzajów systemów fotowoltaicznych, a każdy z nich wyróżnia się na tle konkurentów. W poniższym artykule skupimy się na systemie on-grid, czyli systemie współpracującym z publiczną siecią energetyczną.
Czym jest system ON-GRID?
On-grid jest systemem fotowoltaicznym, który jest połączony z publiczną siecią energetyczną. W odróżnieniu od systemu off-grid, on-grid pozwala na pobór prądu z sieci w momencie, gdy panele słoneczne przestają pracować (na przykład nocą). Taki pobór jest odpłatny, jednak pozwala na rezygnację z zakupu magazynu energii. On-grid jest obecnie najchętniej wybieranym rodzajem systemu fotowoltaicznego wśród prosumentów.
Fotowoltaika ON-GRID - zalety
Porównując system on-grid do systemu off-grid można zauważyć, że ten pierwszy ma niewątpliwą przewagę nad swoim konkurentem. Przede wszystkim, w deszczowe dni lub noce, gdy praca paneli słonecznych będzie ograniczona, sieć energetyczna zajmie się dostawą prądu do budynku, a sam system fotowoltaiczny nie będzie musiał być wyposażony w dodatkowy komponent, czyli magazyn energii. System on-grid pozwala zaoszczędzić pieniądze na budowie instalacji fotowoltaicznej, a także zwiększa prawdopodobieństwo nieprzerwanego dostępu do energii.
Ponadto, nadwyżki generowanej przez system energii elektrycznej mogą być sprzedawane do publicznej sieci energetycznej, a stamtąd - dzięki net billingowi - po upływie okresu rozliczeniowego na nasze konto wpłynie stosowna kwota za odesłany prąd. Oznacza to, że fotowoltaika on-grid nie tylko pozwala na produkcję energii elektrycznej, ale także umożliwia jej sprzedaż i możliwość zarobku.
Nie można również zapomnieć, że system on-grid to także skuteczny sposób na redukcję kwot widniejących na rachunkach za prąd. Panele słoneczne zajmą się produkcją energii, która posłuży do zasilenia gopodarstwa domowego w czasie ich pracy, a prosumenci zapłacą wyłącznie za energię pobraną z publicznej sieci energetycznej.