Fotowoltaika cieszy się obecnie dużym powodzeniem na rynku energetycznym. Rosnące zainteresowanie tematem zachęca coraz więcej osób do inwestycji we własną, domową instalację fotowoltaiczną. By zapotrzebowanie energetyczne danego gospodarstwa domowego zostało pokryte musimy wiedzieć, ile modułów potrzebujemy. W tym celu przydatna jest informacja, ile energii może wyprodukować jeden panel fotowoltaiczny - odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.
Co wpływa na efektywność instalacji fotowoltaicznej?
Zanim przejdziemy do tego, ile prądu jest w stanie wyprodukować jeden panel słoneczny, skupmy się na aspektach, od których zależy jak przebiega cały proces produkcji energii elektrycznej przez panele.
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na efektywność instalacji fotowoltaicznej, jest ilość światła słonecznego, które otrzymuje system PV. Owa ilość uzależniona jest od szerokości geograficznej, pory roku, pory dnia i pogody. Poza tym, istotny jest również kąt nachylenia modułów, a także rodzaj ogniw.
Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych jest ważny, ponieważ wpływa na to, jak wiele światła słonecznego jest przechwytywane przez cały system. Typ fotoogniwa to również istotny element wpływający na wydajność instalacji PV, ponieważ różne typy ogniw cechują się różną sprawnością. Z tego względu, jeden panel monokrystaliczny będzie produkował większe ilości energii elektrycznej, niż panel polikrystaliczny o tych samych wymiarach.
Panel fotowoltaiczny - ile prądu produkuje?
To, ile energii elektrycznej jest w stanie wytworzyć jeden moduł fotowoltaiczny uzależnione jest od mocy panela, która jest zwykle określona na tabliczce znamionowej, umieszczonej na jego tylnej części. W idealnych warunkach, przeciętny moduł monokrystaliczny w ciągu godziny jest w stanie wyprodukować od 290Wh do 400Wh mocy.
Najlepsze panele fotowoltaiczne mogą wytwarzać nawet do 15 kWh prądu dziennie. To oznacza, że przy odpowiednim doborze modułów PV można całkowicie zrezygnować z zakupu prądu elektrycznego ze źródeł konwencjonalnych.