Wraz z nadejściem lata, zaobserwować możemy jak kampery i samochody z przyczepą kempingową coraz częściej przemierzają nasze polskie drogi. Pojazdy te są idealne na okres wakacyjny, jednak niestety posiadają kilka wad. Przede wszystkim - są uzależnione od zewnętrznego źródła zasilania. Z tego względu, wycieczka kamperem musi uwzględniać postoje na stacjach ładowania. Co jednak, gdyby można było produkować prąd będąc w trasie?
Panele słoneczne na dachu kampera
Chcąc zyskać pełną niezależność będąc w trasie i zrezygnować z częstych postojów, warto zaopatrzyć swój kamper w panele fotowoltaiczne. Ich rolą jest produkcja energii elektrycznej ze światła słonecznego. Takie rozwiązanie jest idealne na podróż, szczególnie w okresie letnim, gdzie Słońce intensywnie świeci przez większą część doby.
Swoboda w podróży to jeden z głównych czynników wpływających na jej pozytywny przebieg. Stały dostęp do prądu umożliwi zasilenie sprzętów elektrycznych wszelkiej maści, a także podgrzanie wody do kąpieli. To ogromne udogodnienie w trasie, gdyż pozwala na podróż bez przykrych niespodzianek.
Warto także wspomnieć o tym, że montaż fotowoltaiki na dachu kampera lub przyczepy kempingowej to wydatek ponoszony tylko raz, a pozwoli on na zaoszczędzenie sporych kwot pieniędzy w przyszłości. W końcu, każdorazowe podłączenie do cudzego źródła zasilania w celu naładowania pojazdu wiąże się z opłatą. Co więcej, energia elektryczna pozyskiwana z paneli słonecznych jest w pełni ekologiczna - korzystanie z fotowoltaiki pozwoli Ci zatem ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Kamper - jakie panele słoneczne wybrać?
Poszukując systemu fotowoltaicznego odpowiedniego na dach przyczepy kempingowej lub kampera, możemy natrafić na dwa typy modułów: sztywne panele fotowoltaiczne i elastyczne panele fotowoltaiczne.
Pierwsze z nich najczęściej spotyka się na dachach budynków i farmach fotowoltaicznych. Są dość masywne, lecz dzięki zamontowaniu na specjalnym stelażu, mają zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza i tym samym zmniejszone ryzyko przegrzania się panelu. Elastyczne moduły PV są wyjątkowo lekkie i łatwe w przechowywaniu. Montuje się je bezpośrednio na dachu pojazdu. Mogą być równie wydajne jak standardowe panele słoneczne, jednak ze względu na brak zapewnionego przepływu powietrza, polecane są na krótsze trasy.