biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Wraz z nadejściem lata, zaobserwować możemy jak kampery i samochody z przyczepą kempingową coraz częściej przemierzają nasze polskie drogi. Pojazdy te są idealne na okres wakacyjny, jednak niestety posiadają kilka wad. Przede wszystkim - są uzależnione od zewnętrznego źródła zasilania. Z tego względu, wycieczka kamperem musi uwzględniać postoje na stacjach ładowania. Co jednak, gdyby można było produkować prąd będąc w trasie?

Panele słoneczne na dachu kampera

Chcąc zyskać pełną niezależność będąc w trasie i zrezygnować z częstych postojów, warto zaopatrzyć swój kamper w panele fotowoltaiczne. Ich rolą jest produkcja energii elektrycznej ze światła słonecznego. Takie rozwiązanie jest idealne na podróż, szczególnie w okresie letnim, gdzie Słońce intensywnie świeci przez większą część doby.

Swoboda w podróży to jeden z głównych czynników wpływających na jej pozytywny przebieg. Stały dostęp do prądu umożliwi zasilenie sprzętów elektrycznych wszelkiej maści, a także podgrzanie wody do kąpieli. To ogromne udogodnienie w trasie, gdyż pozwala na podróż bez przykrych niespodzianek.

Warto także wspomnieć o tym, że montaż fotowoltaiki na dachu kampera lub przyczepy kempingowej to wydatek ponoszony tylko raz, a pozwoli on na zaoszczędzenie sporych kwot pieniędzy w przyszłości. W końcu, każdorazowe podłączenie do cudzego źródła zasilania w celu naładowania pojazdu wiąże się z opłatą. Co więcej, energia elektryczna pozyskiwana z paneli słonecznych jest w pełni ekologiczna - korzystanie z fotowoltaiki pozwoli Ci zatem ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Kamper - jakie panele słoneczne wybrać?

Poszukując systemu fotowoltaicznego odpowiedniego na dach przyczepy kempingowej lub kampera, możemy natrafić na dwa typy modułów: sztywne panele fotowoltaiczne i elastyczne panele fotowoltaiczne.

Pierwsze z nich najczęściej spotyka się na dachach budynków i farmach fotowoltaicznych. Są dość masywne, lecz dzięki zamontowaniu na specjalnym stelażu, mają zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza i tym samym zmniejszone ryzyko przegrzania się panelu. Elastyczne moduły PV są wyjątkowo lekkie i łatwe w przechowywaniu. Montuje się je bezpośrednio na dachu pojazdu. Mogą być równie wydajne jak standardowe panele słoneczne, jednak ze względu na brak zapewnionego przepływu powietrza, polecane są na krótsze trasy.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!