biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Nowoczesne budownictwo stawia coraz bardziej na oszczędzanie. Mowa tutaj nie tylko o samym procesie powstawania konstrukcji, ale także o jej późniejszym użytkowaniu. Wydatki związane z utrzymaniem domu potrafią przygnębić, zwłaszcza gdy ceny za ogrzewanie i prąd stale pną się w górę. Z tego powodu, wiele osób decyduje się na budowę domu energooszczędnego. Co tak naprawdę kryje się za tym terminem?

Dom energooszczędny - co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, dom energooszczędny to taki, w którym zapotrzebowanie na energię, w porównaniu do domu standardowego, jest stosunkowo niskie. Wynika to z jego przemyślanej budowy i zastosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych.

Dom energooszczędny cechuje bardzo dobra izolacja termiczna. Takie budynki z reguły mają okna usytuowane w kierunku Słońca. Dzięki temu są w stanie wykorzystać promieniowanie słoneczne, by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Ponadto, domy energooszczędne korzystają z OZE do zasilenia instalacji grzewczych (pompa ciepła), niekiedy posiadając wbudowane systemy rekuperacyjne dbające o jakość powietrza w pomieszczeniach. Wszystko to, by dążyć do zerowego zużycia energii i tym samym redukować rachunki z nią związane.

Z czego korzysta dom energooszczędny?

Ponieważ celem budownictwa energooszczędnego jest jak najniższe zużycie energii pochodzącej z zewnątrz, wiele domów powstających zgodnie z tą koncepcją już na starcie zostaje wyposażonych w systemy fotowoltaiczne. Panele słoneczne montowane na dachach odpowiadają za produkcję energii elektrycznej, która zostanie wykorzystana w danym gospodarstwie domowym. Jak powszechnie wiadomo, ceny prądu osiągają rekordowe liczby, dlatego takie rozwiązanie to świetny sposób na znalezienie dodatkowych oszczędności.

Poza fotowoltaiką, budownictwo energooszczędne wykorzystuje systemy ciepłownicze zasilane energią gruntu, wody lub powietrza - pompy ciepła. Ponieważ ich eksploatacja wiąże się z wykorzystaniem zasobów naturalnych, koszty ogrzewania w domu energooszczędnym są praktycznie zerowe.

Podsumowując, dom energooszczędny to taki, który jest dobrze izolowany termicznie, posiada szczelne okna i drzwi, a także system ogrzewania bazujący na odnawialnych źródłach energii. Takie domy są bardziej ekologiczne i ekonomiczne, a ich utrzymanie wiąże się z niskimi kosztami.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!