biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F


Klimatyzacja jest coraz bardziej popularna w Polsce, lecz jest jeszcze obarczona złą opinią, w szczególności wśród starszych ludzi. Choć z roku na rok zwiększa się liczba osób, które decydują się na montaż klimatyzacji w domu, to jednak nadal najczęściej używamy jej tylko w pracy i w samochodzie. Często słyszymy, że używanie klimatyzacji jest szkodliwe dla zdrowia, lecz przekonują nas do niej męczące upały, kiedy jest parno i otwieranie okien nie przynosi pożądanego, przyjemnego chłodu. Czy częste przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu rzeczywiście powoduje przeziębienie?

Jaka powinna być temperatura i wilgotność powietrza w domu?

Często nie zastanawiamy się jaka powinna być temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy, tylko zmieniamy ją na taką, która nam odpowiada w danym momencie. Okazuje się jednak, że lepiej dla organizmu, aby przyzwyczaił się do określonej temperatury, aniżeli zmieniać ją w zależności od chwilowej potrzeby. Bez znaczenia czy wolimy chłodniejszy klimat czy jesteśmy ciepłolubni, istnieje optymalny przedział temperatury powietrza, który dobrze jest uwzględnić przyzwyczajając swój organizm do konkretnej temperatury. Optymalna temperatura pokoju powinna wynosić między 20°C a 22°C, z kolei temperaturę w sypialni i kuchni można zmniejszyć do 18°C. Jednak to nie wszystko. Bardzo ważna jest różnica między temperaturą powietrza w pomieszczeniu a tą na zewnątrz. Jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie, taka różnica temperatur nie powinna przekraczać 6°C/ 7°C. Dodatkowo dobrze jest zadbać o optymalny poziom wilgotności powietrza 40% - 60%. 

Klimatyzacja a zdrowie

Optymalna temperatura pomieszczenia i odpowiednia różnica temperatur między domem a dworem to kluczowe czynniki wpływające na nasze zdrowie. Przegrzewanie organizmu i wracanie do zimnego pokoju może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Duża różnica temperatur może doprowadzić do szoku termicznego organizmu oraz osłabić jego odporność. Należy mieć na uwadze, że nowoczesne klimatyzatory mają także możliwość ustawienia poziomu wilgotności powietrza oraz oczyszczania go ze szkodliwych cząsteczek, co jest bardzo przydatną funkcją dla alergików i osób z chorymi płucami. Warto od czasu do czasu wyłączyć klimatyzator i wywietrzyć wszystkie pokoje.

Czy używanie klimatyzacji powoduje przeziębienie?

W zależności od tego jak używamy klimatyzacji, klimatyzator może wpływać na nasze zdrowie pozytywnie lub negatywnie. Ustawianie klimatyzatora na bardzo niską temperaturę powietrza, żeby szybko ochłodzić się w upalne dni nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może doprowadzić to do zapchanych zatok oraz bólu gardła. Jednak przy zachowaniu optymalnej temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz nie przekraczaniu odpowiedniej różnicy między temperaturą w domu i na zewnątrz, używanie klimatyzacji nie powoduje przeziębienia, zapalenia płuc ani żadnej innej choroby. Dodatkowe funkcje i filtry nowoczesnych klimatyzatorów oczyszczają i ulepszają wdychane powietrze. Dzięki odpowiedniemu używaniu klimatyzacji można stworzyć zdrowy, domowy mikroklimat, który poprawia samopoczucie domowników.

 

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!