Ogniwa fotowoltaiczne działają bez zarzutu przez cały rok. Produkcja prądu odbywa się w dni gorącego lata, ale również mroźną zimą. Jednakże im dłuższy jest dzień, tym większe są uzyski z systemu solarnego. Z drugiej strony wysokie temperatury obniżają sprawność fotowoltaiki, ponieważ gdy system jest zbyt mocno nagrzany, jego efektywność jest ograniczona. Właśnie dlatego system fotowoltaiczny produkuje najwięcej prądu właśnie wiosną oraz wczesnym latem.
Najlepszy sezon na fotowoltaikę
Badania i opinie ekspertów pokazują, że wiosna jest najbardziej odpowiednią porą pod względem czerpania energii z fotowoltaiki. Wiosną dni są zdecydowanie dłuższe, zatem słońce zachodzi dużo później. Oczywiście latem nasłonecznienie jest jeszcze bardziej intensywne, ale trzeba podkreślić, że wysokie temperatury mają negatywny wpływ na efektywność pracy instalacji oraz powodują spadek wydajności. Wiosna to najlepsze warunki dla instalacji, jest słonecznie, dni się wydłużają, nie ma zbyt wysokich temperatur, zatem wszystko sprzyja pracy modułów. Dobrze zaprojektowany system oraz właściwy montaż są gwarancją samowystarczalności energetycznej. Nadwyżki energii zostają odprowadzone do sieci w celu korzystania z nich gdy warunki pogodowe są gorsze, a słońce niewidoczne. Wiosna to dobry moment na odkrycie potencjału fotowoltaiki. Ta pora roku zapewnia największą satysfakcję z wydajności zainstalowanej fotowoltaiki, zatem to najlepszy czas na instalację.
Montaż paneli fotowoltaicznych w okresie jesienno-zimowym
Jesienią często przeważają deszczowe i pochmurne dni, jest mało słońca. Wpływa to na utrudnienie związane z czynnościami instalacyjnymi oraz niższą produkcję energii w porównaniu do wiosny i lata. Długotrwałe występowanie chmur powoduje zacienienie paneli, co skutkuje obniżoną wydajnością całej instalacji. Kłopotliwy może okazać się również montaż własnej instalacji zimą, kiedy przeważnie pogoda jest wietrzna, śnieżna i mroźna. Mimo, że od kilku lat możemy zaobserwować w Polsce ocieplanie się klimatu, mimo wszystko nadal jest odczuwalny spadek temperatur. Pogoda mimo wszystko nadal cechuje się ujemnymi temperaturami, śniegiem i mroźnym powietrzem. Niestety takie warunki nie są sprzyjające przy montażu paneli fotowoltaicznych. Specjaliści określili grudzień i styczeń jako dwa najmniej słoneczne miesiące. Instalacja, która zostanie uruchomiona jesienią lub zimą nie ma możliwości zmagazynowania energii zapasowej w odpowiedniej ilości. Chmury są bardzo dużym ograniczeniem padania promieni słonecznych. Warto wspomnieć również, że panele fotowoltaiczne nie produkują prądu w nocy. Ponadto śnieg i szron, który zalega również blokuje proces wytwarzania energii.
Idealny czas na przygotowanie do instalacji fotowoltaicznej
Wiosna w Polsce jest czasem gdy robi się coraz cieplej, dni są coraz dłuższe oraz słońce pojawia się na niebie coraz częściej. Panele fotowoltaiczne w tym okresie mogą produkować energię elektryczną, dzięki dostępności promieni słonecznych. To właśnie wiosną instalacja fotowoltaiczna ma największe możliwości do pozyskiwania energii niż w przypadku pozostałych pór roku. Ponadto wiosną można magazynować nadwyżki wyprodukowanego prądu. Same przygotowania do montażu paneli fotowoltaicznych najlepiej zacząć dużo wcześniej. Cała procedura montażu wymaga wykonania pewnych czynności, które mogą być czasochłonne. Już na samym wstępie należy określić docelowe miejsce paneli oraz posiadany budżet. Istotne jest również znalezienie rzetelnej firmy, która w profesjonalny sposób zadba o wszystkie kwestie związane z instalacją fotowoltaiki. Proces zamontowania i podłączenia instalacji nie należy do najkrótszych. Decydując się na instalację fotowoltaiki na początku roku, gwarantujesz sobie, że wiosną i latem kiedy uzyski energii są największe zmagazynowanie jej na mniej słoneczne dni w roku.
Jeśli zastanawiałeś się kiedy najlepiej inwestować w fotowoltaikę to znasz już odpowiedź. Wraz ze zbliżającą się wiosną warto zrobić to już dziś!