Energia słoneczna nie jest nową technologią, ale jej przyszłość rysuje się w jasnych barwach. Pomysły na wykorzystanie energii słonecznej oraz wiedza na temat technologii ogniw słonecznych są nam znane od wieków. Obecnie jednak energia słoneczna przeżywa spektakularny wzrost popularności na całym świecie i jest obecnie najszybciej rozwijającym się źródłem energii w Europie.
Skoro więc panele słoneczne stają się coraz częstszym widokiem na dachach, co powinni wiedzieć właściciele domów?
Z uwagą na środowisko
Jeśli chodzi o sposób działania paneli słonecznych, to składają się one z ogniw fotowoltaicznych, które składają się z materiałów półprzewodnikowych służących do przekształcania światła dziennego w energię elektryczną. Gdy panel fotowoltaiczny jest wystawiony na działanie promieni słonecznych w naturalnym świetle dziennym, zamienia energię słoneczną na prąd elektryczny za pomocą inwertera.
Oznacza to, że energia słoneczna jest źródłem energii odnawialnej, ponieważ nie uszczupla zasobów naturalnych Ziemi. Jest ona dostępna z miesiąca na miesiąc i z roku na rok. Panele słoneczne mogą wytwarzać energię nawet w pochmurne dni i działać także w zimie.
Panele słoneczne nie powodują emisji gazów cieplarnianych podczas pracy, więc wybór energii słonecznej jest korzystny dla naszej planety, pomaga zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i stworzyć bardziej ekologiczny dom. Te pozytywne skutki dla środowiska to tylko niektóre z wielu korzyści, które warto rozważyć, decydując się na instalację solarną.
Oszczędzaj pieniądze i magazynuj energię
Panele słoneczne nie tylko zmniejszają emisję dwutlenku węgla, ale także mogą obniżyć rachunki za energię elektryczną - w połączeniu z systemem magazynowania energii można zaoszczędzić rocznie niezwykłe sumy. Dodanie akumulatora słonecznego pozwala w pełni wykorzystać energię wytwarzaną w domu poprzez jej magazynowanie do wykorzystania o różnych porach dnia i nocy, co pozwala uniknąć marnowania wytworzonej energii elektrycznej.
Baterię słoneczną można zainstalować w wielu różnych miejscach w domu, np. na strychu, w garażu, pomieszczeniu gospodarczym lub pod schodami. Właściciele domów, którzy już posiadają panele słoneczne, mogą również dodać akumulator do swojej nieruchomości w ramach modernizacji.
Estetyka i przystępność cenowa
Jedną z innych zalet paneli słonecznych jest to, że choć są to urządzenia zaawansowane technologicznie, to jednak zaskakująco mało wymagające w utrzymaniu. Panele są nie tylko łatwe w instalacji, ale także zaprojektowane tak, aby same się czyściły, co pozwala właścicielom zaoszczędzić czas i pieniądze.
Jeśli chodzi o estetykę, postęp w rozwoju produktów oznacza, że jest więcej opcji i możliwości w zakresie paneli słonecznych zintegrowanych z dachem lub umieszczonych w dachu. Zintegrowane z dachem panele słoneczne są nieznacznie mniej wydajne pod względem wytwarzania energii i zwykle są nieco droższe w instalacji, ale dla niektórych stanowią pożądane rozwiązanie w zakresie projektowania budynków.
W przyszłości może nawet dojść do rozwoju innowacji w zakresie okien lub paneli słonecznych w różnych kolorach, a także cienkich, lekkich technologii fotowoltaicznych dostosowanych do organicznych, zakrzywionych i wyginających się kształtów.