Energia odnawialna coraz szerzej wchodzi na polski rynek. Również Świecie może skorzystać z tego, że fotowoltaika w regionie się rozwija.
W miastach, także tych mniejszych, spotyka się coraz więcej urządzeń zasilanych energią słoneczną. Niekiedy są to małe inwestycje (ławki, billboardy itp.), jednak zbliżające wszystkich do równowagi w miejskiej przestrzeni. Nawet takie czynności wpływają na mniejszą obecność smogu, czy samą świadomość mieszkańców, dotyczącą ekologii.
W ostatnim czasie jednym z mniejszych miast, które postawiło na zdrowe środowisko, jest wielkopolski Jarocin, a więc miejsce podobnej wielkości jak Świecie w województwie kujawsko - pomorskim. Tam osoby zarządzające miejskim recyklingiem rozbudowały instalację paneli fotowoltaicznych. Wszystko po to, aby emisja dwutlenku węgla stała na niższym poziomie, a przy tym była możliwość na dodatkowy zasób energetyczny. Miejska spółka otrzymała pożyczkę z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska na montaż paneli, na dachach garaży.
Po uzyskaniu całkowitej niezależności energetycznej, Zakład Gospodarki Odpadami ma zamiar odsprzedawać nadwyżkę zielonej energii i nadal się rozwijać. Mało tego, miejskie władze utworzyły specjalny klaster, aby samowystarczalna była nawet cała gmina.
Powyższy przykład pokazuje, że miejscowości podobnej wielkości jak Świecie, da się w znacznym stopniu bazować na panelach słonecznych.
Liczba ekspertów w Świeciu oraz okolicach stale się powiększa, co jest potwierdzeniem, że fotowoltaika notuje wyraźny wzrost, mniej więcej od 2015 roku. Bezpośrednio w przestrzeni miejskiej można ją nie tylko wykorzystać w prywatnych celach - do domów i firm, ale również przy elementach służących większej społeczności, zasilając np. sygnalizację świetlną, uliczne latarnie, oświetlenia znaków, czy ekrany na przystankach. Każdy ruch w kierunku energii słonecznej podnosi komfort życia i zwraca uwagę na ekologię.
Aby firmy prywatne i miejskie nie pozostawały same w ponoszeniu kosztów tych nowoczesnych instalacji, istnieją dofinansowania i systemy wsparcia OZE, dzięki którym sprawnie można rozwijać całą infrastrukturę.