-
16 kwiecień 2019
W jaki sposób działa energia słoneczna i czym tak właściwie jest
Słońce zapewnia ogromne zasoby do generowania czystej i zrównoważonej energii elektrycznej bez toksycznych zanieczyszczeń lub emisji prowadzącej do globalnego ocieplenia.
Energia słoneczna - moc słońca - jest ogromnym, niewyczerpanym i czystym zasobem naturalnym.
Produkcja energii słonecznej stanowi czystą alternatywę dla energii elektrycznej z paliw kopalnych.
- brak zanieczyszczenia powietrza i wody,
- brak ogólnego globalnego zanieczyszczenia,
- brak ryzyka skoków cen energii elektrycznej,
- brak zagrożeń dla zdrowia publicznego.
Zasób słoneczny
Zaledwie 18 dni słonecznych na Ziemi zawiera taką samą ilość energii, jaka jest przechowywana w rezerwach węgla, ropy i gazu ziemnego na całej planecie.
Poza atmosferą energia słoneczna zawiera około 1300 watów na metr kwadratowy. Gdy dotrze do atmosfery, około jedna trzecia tego światła jest odbijana z powrotem w przestrzeń kosmiczną, podczas gdy reszta idzie w kierunku powierzchni Ziemi.
Uśredniony na całej powierzchni planety metr kwadratowy zbiera codziennie 4,2 kilowatogodziny energii lub przybliżony ekwiwalent energetyczny prawie baryłki ropy rocznie.
Pustynie, z bardzo suchym powietrzem i niewielkim zachmurzeniem, otrzymują najwięcej słońca - średnio ponad 6 kilowatogodzin dziennie na metr kwadratowy w ciągu roku.
Przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną
Panele fotowoltaiczne (PV) i urządzenia do koncentracji energii słonecznej (CSP) wychwytują światło słoneczne i przekształcają je w użyteczną energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne dachowe sprawiają, że energia słoneczna jest opłacalna praktycznie w każdej części naszego kraju.
Podobnie jak panele dachowe, duże projekty fotowoltaiczne wykorzystują panele fotowoltaiczne do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Projekty te często mają wydajność rzędu setek megawatów, co może obejmować miliony paneli słonecznych zainstalowanych na dużej powierzchni ziemi. Oprócz skali, wyjścia można zwiększyć dzięki specjalnym mechanizmom śledzenia, które umożliwiają panelom podążanie za słońcem i zbieranie światła pod optymalnym kątem, co znacznie zwiększa wydajność systemu.