biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Blisko milion złotych dofinansowania mogą otrzymać rolnicy, którzy postawią na inwestycje w postaci instalacji wytwarzających energię z odnawialnych źródeł - zapowiada minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Przy instalacjach do 50kW zainteresowani mają możliwość rozliczenia się jak prosumenci. Dokładnie chodzi o kwotę około 800 tysięcy złotych, jaką może otrzymać uczestnik programu. Szef tego resortu oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wspólnie poinformowali o nowym projekcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o nazwie Agroenergia.

Cały plan ma za zadanie wsparcie produkcji oraz budowy instalacji, korzystających z odnawialnych źródeł energii. Wsparcie będzie można otrzymać na panele fotowoltaiczne, wodną energetykę, budowę biogazowni i wiatraków,

Rolnicy mogą w ten sposób otrzymać 40% dofinansowania na całą inwestycję, nie więcej niż 800 tysięcy złotych.

Nabór zainteresowanych uczestnictwem w programie trwa od lipca. Celem jest nie tylko wsparcie budowy instalacji OZE, ale także tworzenie magazynów energii, by podmioty stały się w przyszłości samowystarczalne. Jak ocenia Ardanowski, polskie rolnictwo może stać się zieloną elektrownią.

OZE pozwala na zwiększenie zysków przez gospodarstwa i wykorzystanie potencjału biomasy, co jest ważnym elementem przy stabilizacji energii elektrycznej w sieci. W pierwszej kolejności to właśnie wsie są narażone na spadki napięcia w momentach kryzysowych.

Budżet projektu Agroenergia kształtuje się na poziomie 200 milionów złotych, z czego 60% jest przeznaczona na zwrotne formy finansowania, a pozostałe 40% to dotacje bezzwrotne.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!