biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Z roku na rok rośnie zainteresowanie tematem fotowoltaiki w kraju. Świecie posiada dobre warunki do funkcjonowania paneli fotowoltaicznych.

Wszystko oczywiście dzięki sporej liczby godzin słonecznych w ciągu roku w tym regionie.

Po kilku latach posuchy i niezbyt dużego zainteresowania, rosnące ceny prądu sprawiły, że w kraju nad Wisłą coraz więcej osób poszukuje alternatywnych źródeł energii, dzięki czemu sprawa paneli słonecznych nabrała rozpędu. W październiku 2019 roku Polska osiągnęła 1 GW mocy w takich instalacjach i powoli zaczyna pojawiać się wśród takich potęg jak Chiny, Japonia, czy Stany Zjednoczone. Dotychczasowy progres w tej branży polegał na mikroinstalacjach, które Polacy coraz częściej stawiają na dachach domów. Także Świecie coraz bardziej jest zainteresowane panelami słonecznymi.

Krajowy projekt energetyczny zakłada, że moc w 2030 roku osiągnie poziom 10 GW, ale wydaje się, że dane te są bardzo mocno niedoszacowane, patrząc na obecne trendy.

Już teraz politycy wprowadzili zmiany do rządowego projektu "Mój prąd", dzięki któremu wszyscy zainteresowani będą mogli samodzielne zakładać panele słoneczne. Mowa oczywiście o osobach z odpowiednimi kwalifikacjami. "Mój prąd" jest programem dofinansowującym 50% kosztów montażowych. Maksymalna kwota oscyluje w okolicach 5 tysięcy złotych i dotyczy instalacji produkującej moc 2-10 kW. W połowie października chętnych było 1700 osób, co daje w sumie 8,5 miliona złotych wsparcia.

Plany projektu zakładają dofinansowanie dla 200 tysięcy gospodarstw (w puli do rozdysponowania jest miliard złotych).

Panele fotowoltaiczne złożone są z modułów, wśród których są specjalnie ogniwa, gdzie promieniowanie ze słońca zamienia się w stały prąd. Dzięki tym urządzeniom energię można przeznaczyć np. do zasilania naszych urządzeń w domach. O tym, z jaką wydajnością będą pracowały urządzenia fotowoltaiczne, decyduje pogoda, jednak w Świeciu i okolicach można liczyć na wiele dni słonecznych, co przy odpowiednim planie działania może przełożyć się na wymierne korzyści.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone