biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Wczoraj (tj. 23 lipca) na konferencji prasowej przedstawiciele rządu poinformowali, że budżet nowego programu – „Mój prąd” – wyniesie 1 miliard złotych. Projekt skierowany jest do gospodarstw domowych, w szczególności do tych, gdzie liczba ludności nie jest zbyt wysoka, a sam poziom urbanizacji jest dosyć słaby.

Miliard złotych – tyle pieniędzy będzie przeznaczonych na nowy program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niemu ma powstać około 200 tysięcy nowych instalacji zasilanych przez słońce. Dofinansowanie do jednej instalacji fotowoltaicznej może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych – poinformował Minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Nasz premier – Mateusz Morawiecki – poinformował, że nowy projekt ma odpowiadać wymaganiom unijnej koncepcji klimatyczno-energetycznej, a także ogólnoświatowym zarządzeniom ustanowionym w Porozumieniu Paryskim.

Premier Mateusz Morawiecki o dotacjach na instalacje fotowoltaiczne

Premier podczas wystąpienia poinformował, że w naszym kraju z pomyślnością działa aktualnie około 65 tysięcy instalacji prosumenckich. Powiedział także, że pozytywny trend odnotowują dane za pierwsze dwa kwartały bieżącego roku. „Chcemy, żeby energia oparta na PV rozwijała się w dwucyfrowym tempie” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Program przedstawiony przez rząd we wtorek, pozwala liczyć osobom posiadającym gospodarstwa domowe, na dopłatę 5 tysięcy złotych z NFOŚiGW w celu zakupienia instalacji fotowoltaicznej. Dotacja jednak nie będzie wynosiła więcej niż 50 procent poniesionych kosztów.

„Taka instalacja kosztuje 15-18 tysięcy złotych, zatem 5 tysięcy to wsparcie bardzo znaczące” – powiedział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Podkreślił on również, że trzeba spełnić jeden warunek, by uzyskać takie wsparcie. Niezbędne będzie uzyskanie potwierdzenia zainstalowania przez operatora sieci dystrybucyjnej specjalnego licznika dwukierunkowego, który będzie umożliwiał rozliczanie energii pobranej, jak i tej oddanej do sieci.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone