Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Panele fotowoltaiczne są rodzajem krzemionki, która jest przeznaczona do przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną. Istnieje kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które różnią się sposobem, w jaki przetwarzają światło słoneczne.

Panele fotowoltaiczne są podzielone na trzy główne typy: monokrystaliczne, polikrystaliczne i panele z krzemu amorficznego.

Panele monokrystaliczne

W monokrystalicznych panelach słonecznych monokrystaliczne ogniwa krzemowe (mono-Si) są dość łatwe do rozpoznania ze względu na ich zabarwienie i jednolity wygląd, co świadczy o wysokiej czystości krzemu.

W tym typie paneli fotowoltaicznych ogniwa monokrystaliczne są wytwarzane z bloków lub wlewków krzemu o cylindrycznym kształcie.

Następnie, aby obniżyć koszty produkcji monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych i zoptymalizować ich wydajność, cztery boki cylindrycznych bloków są cięte w celu uzyskania arkuszy krzemowych. To właśnie to cięcie nadaje im charakterystyczny wygląd.

Podstawową różnicą między monokrystalicznym a polikrystalicznym ogniwem słonecznym jest skład kryształu krzemu. Ogniwa monokrystaliczne są zbudowane z jednego typu kryształu krzemu, co oznacza, że podczas produkcji kryształu kontrolowano jego wzrost, tak aby tworzył się tylko w jednym kierunku, uzyskując dość idealne ułożenie wszystkich elementów szkła.

Panele polikrystaliczne

Jednym z najprostszych sposobów wyraźnego odróżnienia monokrystalicznego panelu słonecznego od polikrystalicznego jest to, że w ogniwach polikrystalicznych ogniwa nie mają zaokrąglonych rogów i są idealnie prostokątne.

Ich największa przewaga nad ogniwami monokrystalicznymi bierze się z niższych kosztów procesu produkcyjnego, co obniża ostateczną cenę tych systemów.

Ogniwa fotowoltaiczne z polikrystalicznych paneli słonecznych są bardziej przystępne cenowo. Z drugiej strony, mają one pewne wady: Mniejsza odporność tych ogniw na ciepło oznacza, że ich sprawność jest niższa niż w przypadku ogniw monokrystalicznych.

Szacuje się, że panele wykorzystujące te ogniwa mają współczynnik sprawności wynoszący maksymalnie 16%, głównie z powodu mniejszej ilości krzemu, który jest w nich zawarty.

Panele z krzemu amorficznego

W odróżnieniu od innych typów paneli słonecznych, w amorficznych panelach słonecznych nie stosuje się tradycyjnych ogniw, lecz proces osadzania, który polega na tworzeniu niezwykle cienkiej warstwy krzemu na podłożu. Cienka warstwa łączy się ze sobą za pomocą laserowo wycinanych wzorów, w przeciwieństwie do połączeń mechanicznych stosowanych w tradycyjnych panelach słonecznych. Dzięki takiej konstrukcji panele amorficzne są niezwykle zginane i lekkie, a jednocześnie nadal wytwarzają energię elektryczną.

Należy zauważyć, że amorficzne ogniwa słoneczne są wykorzystywane głównie do zasilania mniejszych urządzeń - panele słoneczne wykorzystujące ogniwa amorficzne nie są powszechnie dostępne w handlu.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone