biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Decydując się na instalację fotowoltaiczną możemy osiągnąć wymierne oszczędności oraz zminimalizować koszty rachunków za prąd. Trwałość i wydajność całego systemu jest uzależniona od wyboru modułów. Dowiedz się jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych oraz jakie wybrać dla największej wydajności.

Wybór najlepszych paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne stanowią główny element całego systemu fotowoltaiki, który jest zapewnieniem produkcji prądu przez przekształcanie energii słonecznej w prąd stały, a to nazywane jest efektem fotowoltaicznym. W taki właśnie sposób panele słoneczne zasilają inwerter. Wybór właściwych paneli fotowoltaicznych jest niezwykle istotny. Obecnie na rynku mamy trzy najbardziej znane rodzaje ogniw fotowoltaicznych. Pierwsze miejsce zajmują panele monokrystaliczne, następne są panele polikrystaliczne oraz cienkowarstwowe, czyli panele z krzemu amorficznego. Różniące je cechy to kwestie wydajności, ceny oraz właściwości.

Panele monokrystaliczne

Te moduły to najnowsza generacja paneli, to najnowocześniejszy rodzaj modułów na chwilę obecną. Materiał z jakiego są wykonane to czysty krzem. Cechują się największą wydajnością, która może osiągać nawet 24% oraz bardzo długą żywotnością. Z tego też względu ich cena jest najwyższa spośród wszystkich paneli. Rozpoznać je można po zazwyczaj czarnym lub granatowym kolorze. Są również bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, trwałe oraz jak już wspomniano wydajne. Panele monokrystaliczne dobrze sprawdzą się gdy nasza powierzchnia jest ograniczona i występuje silne nasłonecznienie.

Panele polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne są wykonane z wykrystalizowanego krzemu. Wyróżniają się kwadratowym kształtem oraz niebieską barwą, a na powierzchni ogniw widoczne są paski. Ich wydajność jest mniejsza porównując je do paneli monokrystalicznych. Przekłada się to zatem na niższe koszty inwestycji, ponieważ cena jest niższa niż w przypadku paneli monokrystalicznych. Ten rodzaj paneli wymaga większej powierzchni do instalacji oraz sprawdza się dobrze w miejscach o słabszym nasłonecznieniu. Z tego właśnie względu są najczęściej używane na terenie Polski. W ciągu roku często występuje zachmurzenie oraz nierównomierne nasłonecznienie, dlatego mogą okazać się wydajniejsze od paneli monokrystalicznych. Główne ich zalety to cena oraz żywotność.

Panele z krzemu amorficznego

Panele z krzemu amorficznego są zaliczane do modułów drugiej generacji. Są rzadko spotykanym rodzajem instalacji. Charakteryzują się wyjątkowo niską wydajnością, a ich sprawność słabnie wraz z upływem czasu. Ich największą zaletą jest najniższa cena spośród wszystkich. Do tego są lekkie i elastyczne, a ich moc i wydajność są stosunkowo dobre. Trzeba jednak wspomnieć, że efektywność z jaką wytwarzają prąd nie jest taka sama, jak w przypadku paneli pierwszej generacji.

Wybierając konkretny rodzaj ogniw fotowoltaicznych, warto zwrócić uwagę na ich moc oraz na nasze potrzeby. Wszystko zależy od tego jakiej wydajności oczekujesz, dlatego panele fotowoltaiczne należy wybrać wraz w uwzględnieniem swoich potrzeb.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone