Pompa ciepła to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych systemów grzewczych na rynku. Choć jego głównym zadaniem - jak sama nazwa wskazuje - jest pompowanie ciepła do budynku, urządzenie to posiada również funkcję chłodzenia pomieszczeń. Jest to szczególnie przydatne w okresie letnim, gdy dodatnie temperatury dają się mocno we znaki. Jak zatem działa funkcja chłodzenia w pompie ciepła?
Czy można wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia?
Inwestorzy do niedawna nalegali, by największy nacisk kłaść na systemy grzewcze. Gdy jednak spojrzymy na całoroczny bilans energetyczny budynków mieszkalnych szybko się przekonamy, że proces chłodzenia odgrywa w nim coraz większą rolę. Z tego względu konieczne było szukanie nowych rozwiązań, które zagwarantują nie tylko ciepło zimą, ale i chłód w lecie, przy zachowaniu niskich kosztów eksploatacyjnych. Poszukując rozwiązania idealnego, inwestorzy zwrócili się w kierunku stosunkowo nowego urządzenia - pompy ciepła.
Zasada działania pomp ciepła jest dość znana: urządzenia te pobierają ciepło naturalnie występujące w otoczeniu, a następnie dostarczają je do budynku. Proces ten jest szybki, ekologiczny i co najważniejsze - tani. Jak się okazuje, energia cieplna to nie jedyne, co możemy znaleźć w przyrodzie. Pompy ciepła mogą z sukcesem przekazywać do instalacji także niską temperaturę znajdującą się w gruncie lub wodzie - określa się to mianem chłodzenia pasywnego.
Pompa ciepła a chłodzenie pasywne
Chłodzenie pasywne to obecnie najtańszy sposób na obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Idealnie nadaje się dla domów jednorodzinnych wyposażonych w gruntową pompę ciepła lub wodną pompę ciepła. By cały system zadziałał, konieczne jest posiadanie w budynku ogrzewania płaszczyznowego (tj. ściennego, sufitowego lub podłogowego), albo zakup klimakonwektorów. Należy pamiętać, by wybrana pompa ciepła wyposażona była w moduł chłodzenia pasywnego - możliwy do zakupu oddzielnie.
W czasie chłodzenia sprężarka pompy ciepła jest wyłączona, dzięki czemu cały system pobiera mniej prądu do pracy. Chłód źródła dolnego (gruntu lub wody) przekazywany jest do pomieszczeń, natomiast ciepło z wnętrza budynku odprowadzone zostaje na zewnątrz. Jest to proces niemalże bezpłatny, a pozwala obniżyć temperaturę wewnątrz średnio o 10 stopni.
Chłodzenie aktywne pompą ciepła
Pompy ciepła oferują również drugi tryb chłodzenia - aktywny. Podobnie jak klimatyzatory, pozwala on na nieco bardziej precyzyjną regulację temperatury niż tryb chłodzenia pasywnego. Może być on realizowany zarówno przez pompy ciepła gruntowe, wodne, jak i pompy ciepła powietrzne.
W czasie chłodzenia skraplacz zamienia się funkcją z parownikiem, co powoduje zmianę kierunku przepływu ciepła - od teraz jest ono odprowadzane z pomieszczeń do czynnika chłodniczego. By jednak całość była możliwa, potrzebny jest dodatkowy zawór trój lub czterodrożny. Jest to rozwiązanie nieco bardziej energochłonne, jednak gwarantuje najwyższy komfort w czasie upalnych dni.