Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Programy Mój Prąd czy też Czyste Powietrze są dobrze znane, szczególnie wśród prosumentów zamieszkujących domy jednorodzinne. Niestety, do tej pory osoby mieszkające w blokach lub innych budynkach wielorodzinnych nie mieli dużych możliwości w kwestii dofinansowań do fotowoltaiki. Jak zapowiedział Waldemar Buda - Minister Rozwoju i Technologii - już wkrótce ma się to zmienić. Wszystko za sprawą nowej rządowej inicjatywy, okrytej nazwą Prosument Lokatorski.

Prosument lokatorski | Zapowiedź

Pod koniec 2022 roku odbyła się konferencja prasowa, na której Waldemar Buda (MRiT) poruszył kwestię fotowoltaiki w domach wielorodzinnych. Do tej pory mieszkańcy budynków wielolokalowych nie mieli zbyt dużego wsparcia finansowego w kwestii przejścia na OZE. Nadchodzą jednak zmiany. Zapowiedziany program Prosument lokatorski skierowany jest nie do indywidualnych prosumentów, ale właśnie do osób zamieszkujących lokale wielorodzinne. Budżet projektu na ten moment wynosi 0,5 mld złotych.

Prosument lokatorski | Zasady

Program Prosument lokatorski dotyczył będzie osób zarządzających budynkiem wielolokalowym, w tym:

  • wspólnotą
  • spółdzielnią
  • Towarzystwem Budownictwa Społecznego (TBS)

Osoby te, dzięki dostępowi do projektu Prosument lokatorski, będą mogły podjąć się inwestycji w większą instalację fotowoltaiczną, niż część wspólna danego budynku potrzebuje. Celem tego działania jest generowanie przychodów poprzez sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej do Operatora. Przychody te obniżą koszty związane z utrzymaniem budynku, będzie można je także przeznaczyć na remonty lub inne potrzeby lokatorów.

Uczestnicy projektu Prosument lokatorski będą rozliczać się na maksymalnie korzystnych zasadach. Możliwe będzie odzyskanie nawet 100% wartości prądu przekazanego do systemu. Cała energia oddawana do sieci będzie rozliczana co miesiąc według cen hurtowych - stosowna kwota będzie regularnie wpływać na konto prosumenta. Warunkiem jest zgłoszenie przez właściciela budynku wielolokalowego do sprzedawcy energii sposobu rozliczania - jako prosument lokatorski - poprzez przedłożenie uchwały o zamiarze budowy takowego systemu fotowoltaicznego.

Prosument lokatorski | Dofinansowanie

Korzystny system rozliczeń to nie wszystko, na co mogą liczyć zainteresowani programem Prosument lokatorski. Projekt zakłada również możliwość ubiegania się o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w wysokości 50% kosztów związanych z jej zakupem, montażem lub budową. To jednak nie wszystko. Grant może pokryć kwotę potrzebną na modernizację istniejącego systemu PV - warunkiem jest wzrost jej mocy o przynajmniej 25%. Warto też wspomnieć, że dofinansowanie dotyczyć będzie nie tylko inwestycji związanych z fotowoltaiką. Objęte nim będą także komponenty wspomagające, takie jak pompy ciepła czy magazyny energii.

Na cały program Prosument lokatorki przewidziano pół miliarda środków przeznaczonych na prefinansowanie KPO. Nabór wniosków o dotację ruszy 01.02.2023 roku. Potrzebne dokumenty składać będzie można do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Prosument lokatorski | Przykład rozliczenia

Kwestią, którą warto poruszyć jest to, jak mogłoby wyglądać takie rozliczenie. Posłużymy się przykładem podanym przez samo Ministerstwo. W przykładzie tym wykorzystano budynek składający się z 64 lokali mieszkalnych, o łącznym rocznym zapotrzebowaniu na energię elektryczną wynoszącym 4 MWh. Koszt takiej ilości prądu to mniej więcej 2800 złotych.

W celu pokrycia zapotrzebowania energetycznego całego budynku oraz generowania przychodów, zasugerowano montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 30 MW. System ten w pełni odpowie na potrzeby mieszkańców dotyczące zużycia prądu, a także przyniesie przychody rzędu około 19.600 złotych w ciągu roku. W takim przypadku lokatorzy nie będą musieli płacić za zużytą energię w części wspólnej budynku, a ich własny koszt zużycia zostanie obniżony - średnio o 328 złotych w ciągu roku przez następne 15 lat.

Prosument zbiorowy | Co z programem?

Od 01.04.2022 roku w Polsce funkcjonuje rozwiązanie dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, tak zwany prosument zbiorowy energii odnawialnej. Dzięki niemu mieszkańcy bloków mogą przyłączyć się do jednego punktu i dzielić się wspólnie energią elektryczną pochodzącą z systemu fotowoltaicznego. W ramach prosumenta zbiorowego części wspólne mogą być rozliczane według zasad prosumenckich.

Nadwyżki prądu mogą natomiast być sprzedawane do sieci po cenie hurtowej. Nadwyżki te zasilają rachunek energii, a reszta jest odkładana na koncie. Jeśli na koniec roku zostanie jakiś nadmiar, zostanie on zwrócony prosumentowi w wysokości 20% za każdy miesiąc niewykorzystanych środków - podobnie jak w przypadku net-billingu.

Niestety, prosument zbiorowy nie cieszy się dotąd dużym zainteresowaniem - według Ministerstwa Rolnictwa i Technologii, do tej pory nie powstała żadna instalacja tego typu. Wprowadzenie prosumenta zbiorowego zostało uchwalone w nowelizacji ustawy o OZE i będzie obowiązywać równolegle z prosumentem lokatorskim.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone