Prosument - słowo to nieodzownie idzie w parze z fotowoltaiką. Wiele osób słyszało, jednak nie wszyscy do końca potrafią powiedzieć, co tak naprawdę kryje się pod tym terminem. Instalacje fotowoltaiczne obecnie zyskują coraz większą popularność w przemyśle energetycznym, w związku z czym zwiększa się chęć na poszerzenie wiedzy z tego zakresu. W poniższym artykule wyjaśniamy, kim tak naprawdę jest prosument i jak można nim zostać.
Kim jest prosument?
Termin prosument, choć obecnie kojarzy się głównie z przemysłem fotowoltaicznym, jest pojęciem uniwersalnym stosowanym w wielu dziedzinach. Po raz pierwszy mogliśmy się z nim spotkać w latach 70. XX wieku, kiedy to Alvin Toffler napisał książkę “Trzecia Fala”. Autor określił w niej prosumenta jako osobę, która jest w stanie wytwarzać dobra i tym samym pokrywać dzięki nim własne potrzeby.
Producent i konsument - to dzięki tym dwóm wyrazom powstało słowo prosument. Aktualnie ustawa o OZE reguluje jego znaczenie - prosumentem może zostać zarówno osoba fizyczna jak i przedsiębiorca posiadający instalację fotowoltaiczną o maksymalnej mocy 50 kW.
Jak uzyskać status prosumenta?
Prosumentem staje się automatycznie każda osoba, która wykorzystuje odnawialne źródła energii do produkcji prądu - czyli jest posiadaczem instalacji fotowoltaicznej.
Wymogiem, który musi spełnić każda osoba ubiegająca się o status prosumenta jest posiadanie i korzystanie z instalacji fotowoltaicznej o konkretnym poziomie mocy. Nie może on przekroczyć 50 kW, przy maksymalnym napięciu znamionowym do 110 kV. Taki system PV powszechnie określany jest jako mikroinstalacja fotowoltaiczna. System paneli słonecznych pozwala na produkcję energii elektrycznej, która może posłużyć do zasilenia domu czy też firmy.
Generowanie prądu na pokrycie własnego zapotrzebowania energetycznego sprawia, że stajemy się jednocześnie producentem i konsumentem energii, a więc zyskujemy status prosumenta. Warto także pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne są przyjazne dla środowiska i pozwalają zredukować w znacznym stopniu rachunki za prąd - jest to zatem opłacalna inwestycja, która udowadnia, że warto zostać prosumentem.