To, że fotowoltaika jest dobra dla środowiska to powszechnie znany fakt. Okazuje się jednak, że elektrownie słoneczne mogą zrobić dla naszej Planety więcej, niż tylko produkować prąd i zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. Pewien brytyjski instytut naukowy dowiódł, że odpowiednio zagospodarowane farmy fotowoltaiczne z powodzeniem mogą stać się przystanią dla wielu owadów - w tym niezwykle ważnych dla ekosystemu zapylaczy. O tym, czym jest park słoneczny i jak może przyczynić się do ochrony zagrożonych gatunków przeczytacie w poniższym artykule.
Co to jest park słoneczny?
Nowe badania sugerują, że farmy fotowoltaiczne mogłyby stać się przystanią dla pszczół i innych zapylaczy, gdyby wprowadzono na nich proste zmiany. Odkryli to naukowcy z Uniwersytetu w Lancaster w Wielkiej Brytanii, którzy szukali nowych sposobów na wsparcie rozrostu populacji trzmieli. Liczba tych zapylaczy w całej Europie drastycznie spada - od początku XX wieku zmniejszyła się blisko o 20 procent.
Choć pola pokryte błyszczącymi panelami fotowoltaicznymi mogą na pierwszy rzut oka nie wyglądać na miejsce zachęcające do rozwoju dzikiej przyrody, odpowiednio zagospodarowane stwarzają idealne warunki do powstawania domów dla owadów. Mowa tutaj o wysiewaniu łąk kwietnych pod modułami. Grupa z Lancaster badała wpływ cienia rzucanego przez panele i doszła do wniosku, że stwarza on mikroklimat doskonały dla trzmieli i innych zapylaczy. Co więcej, koncepcja ta znana jako park słoneczny, może czterokrotnie zwiększać zagęszczenie owadów do 1 km poza terenem samych farm fotowoltaicznych.
Czy park słoneczny może uratować owady zapylające?
Jeśli coraz większa grupa inwestorów zdecyduje się na zagospodarowanie swoich farm fotowoltaicznych na park słoneczny, możemy spodziewać się znacznego wzrostu populacji owadów zapylających. Warto wspomnieć, że bez zapylaczy stracilibyśmy sporą część produkowanej na całym świecie żywności, tym samym doprowadzając do klęski ekonomicznej. Trzmiele, pszczoły i inne owady zapylające wymagają naszej ochrony, ponieważ bez nich nasz ekosystem mógłby upaść. Dbajmy więc o nie i w miarę możliwości starajmy się im pomagać - na przykład budując kolejne parki słoneczne.