biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Maty kapilarne, inaczej kapilary są alternatywnym sposobem ogrzewania lub chłodzenia domu. Układane są przeważnie pod tynkiem, rzadziej pod posadzką. Są niewidoczne, a przy tym świetnie się sprawdzają. Ten artykuł będzie przedstawieniem, jakie opcje montażu mat kapilarnych możemy brać pod uwagę.

Miejsca instalacji

  • ściany - ogrzewanie i chłodzenie;
  • sufit - ogrzewanie i chłodzenie;
  • podłogi - ogrzewanie;
  • poddasze - ogrzewanie i chłodzenie.

Montaż mat - podłoga, sufit, ściany

Montaż w podłodze

Maty, które mają głównie funkcję grzewczą. Grubość maty to około 0,5 cm, zatapia się je w wylewie o grubości zaledwie 1-2 cm, a czasami prosto w warstwie kleju. Wpływa to na minimalne podwyższenie podłogi. Wykończenie posadzki stanowi dowolny materiał podłogowy, jednakże najlepszym z nich będzie materiał, który dobrze przewodzi ciepło oraz odporny na odkształcenia spowodowane wysoką temperaturą. Maty ułożone na podłodze to zapewnienie komfortu ciepła i optymalne ogrzewanie wnętrza.

Montaż w suficie

Maty mają funkcję ogrzewania i chłodzenia. Montaż mat może być wykonany na stropach wykończonych panelami, płytami gipsowo-kartonowymi, dowolnym tynkiem np.cementowym. Do montażu sprawdzą się również stropy betonowe wylewane na budowie oraz ściany i stropy prefabrykowane oraz podwieszane sufity. Tam gdzie trudno wyznaczyć miejsce na grzejniki np. pomieszczenie na poddaszu ogrzewanie sufitowe sprawdzi się bardzo dobrze.

Montaż w ścianie

Maty w ścianie mają funkcję ogrzewania i chłodzenia.System pracuje tak samo jak w przypadku montażu sufitowego czy podłogowego. Grzejnikiem jest tutaj cała płaszczyzna ściany, oddająca ciepło poprzez promieniowanie, co jest gwarancją równomiernego rozkładu temperatury.

Obszary zastosowania

Systemy mat kapilarnych są wykorzystywane w celu uzyskania komfortowej temperatury w pomieszczeniu oraz niskich kosztów eksploatacji i konserwacji. Maty kapilarne to systemy służące ogrzewaniu i chłodzeniu pomieszczeń, ale także do osuszania, odzyskiwania i przechowywania energii. Maty kapilarne znajdują również zastosowanie jako kolektory dolnego źródła ciepła dla gruntowych pomp ciepła. W projektach pilotażowych są pochłaniaczami energii cieplnej z elewacji oraz magazynując ciepło wykorzystują w tym celu zjawisko przemiany fazowej.

System ogrzewania i chłodzenia matami kapilarnymi jest czymś z pewnością wartym uwagi. To rozwiązanie jest łatwe w montażu, ekologiczne, a przede wszystkim efektywne.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone