Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to początkowo zaplanowany na lata 2014-2020 projekt, mający na celu wsparcie finansowe gmin, umożliwiające poszerzenie ich możliwości inwestycyjnych. Na lata 2021/2022 nasz kraj otrzymał dodatkowe środki na ten cel w wysokości 4,6 MLD Euro. Część z tych pieniędzy trafi do rolników, jako dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w prowadzonym gospodarstwie rolnym.

Dofinansowanie dla rolników do fotowoltaiki 2023

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), polski rząd zgłosił zmiany mające na celu rozszerzenie operacji “Modernizacja Gospodarstw Rolnych” o kolejny obszar F - “Zielona energia w gospodarstwie rolnym”. Zmiany te zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską, dzięki czemu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogła przygotować dla polskich rolników dofinansowanie do fotowoltaiki.

Udzielane wsparcie pieniężne ma służyć poprawie wyników gospodarstw rolnych. Kto kwalifikuje się na bycie beneficjentem? Dotację może otrzymać każdy rolnik, prowadzący w celach zarobkowych działalność rolniczą. Jej maksymalna wysokość to 150.000 złotych. Warto wspomnieć, że w przypadku inwestycji zbiorowych oraz młodych rolników, dofinansowanie nie będzie mogło pokryć więcej, niż 60% wszystkich kosztów kwalifikowanych związanych z instalacją fotowoltaiczną. W przypadku pozostałych inwestycji, dotacja będzie mogła pokryć maksymalnie 50 procent kosztów.

PROW: Co obejmuje dotacja dla rolników na fotowoltaikę?

W wyniku uzyskania wsparcia finansowego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na fotowoltaikę, możliwy będzie zakup oraz montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW. Produkowana przez nią energia powinna być wykorzystywana do zasilania urządzeń i maszyn będących częścią gospodarstwa rolnego, na przykład systemów wentylacji czy oświetlenia.

To jednak nie wszystko, co przygotowała dla nas ARiMR. Otrzymaną dotację będzie można wykorzystać również na instalację inteligentnych systemów zarządzania energią. Co więcej, istnieje także opcja uwzględnienia montażu pompy ciepła we wniosku o dofinansowanie. Jest jednak jeden warunek - urządzenie grzewcze musi być integralną częścią instalacji fotowoltaicznej.

Dofinansowanie dla rolników nie tylko na montaż fotowoltaiki

Dotacja dla rolników z PROW może objąć nie tylko koszty związane z montażem instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie, ale także:

  • koszty doradztwa
  • opłaty za konsultacje
  • koszty związane z przygotowaniem dokumentacji technicznej
  • wynagrodzenie dla kierownika robót budowlanych
  • koszta sprawowania nadzoru autorskiego lub inwestorskiego

Do kosztów kwalifikowalnych zaliczyć będzie można także wydatki poniesione na zakup licencji, patentów, oprogramowania komputerowego i praw autorskich powiązanych z inwestycją.

Zmiany w PROW 2014-2020

Dodanie do PROW obszaru F to nie jedyna zmiana, jaka nastąpiła w programie. Komisja Europejska zatwierdziła pewne zmiany w całej operacji dotyczącej modernizacji gospodarstw rolnych. Co to za zmiany? Dotyczą one kwot pomocy, które zostały zwiększone:

  • w obszarze A nastąpił wzrost z 900.000 zł do jednego miliona
  • w obszarach B-D kwotę pomocy z 500.000 zł zwiększono do 600.000 zł

Wsparcie na inwestycje niezwiązane bezpośrednio z modernizacją, budową bądź adaptacją istniejących budynków w gospodarstwie rolnym na obiekty inwentarskie, nie będzie mogło wynieść więcej, niż 250.000 złotych.

Zgodnie z tym, co głosi resort rolnictwa, zwiększenie wysokości dofinansowania umożliwi rolnikom realizację zaplanowanych wcześniej inwestycji związanych z rozwojem prowadzonego gospodarstwa, bez obaw o konieczność ograniczenia zakresu prac czy modyfikacji gotowych planów.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone