-
29 czerwiec 2022
Katowice: Farma fotowoltaiczna na dawnym wysypisku śmieci
Elektrownie słoneczne zyskują coraz większą popularność w Polsce - nic w tym dziwnego, są ogromnym źródłem ekologicznej energii elektrycznej. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach ogłosiło ostatnio przetarg na budowę farmy fotowoltaicznej na terenie starego składowiska odpadów. To pierwsze takie przedsięwzięcie w całym mieście.
Farma fotowoltaiczna w Katowicach
Katowickie MPGK do końca 2022 roku zasili energia elektryczna pochodząca z farmy fotowoltaicznej. Firma, która będzie odpowiedzialna za jej budowę zostanie poznana już w pierwszej połowie lipca.
Planowana instalacja pokryje aż 17 500 m2 terenu zrekultywowanego wysypiska śmieci przy ulicy Żwirowej. Całość składać się będzie z 2160 paneli fotowoltaicznych. Prócz tego, inwestycja obejmuje także montaż inwerterów solarnych, których maksymalna moc wyniesie 90 kW. Konstrukcja zostanie posadowiona na betonowych bloczkach. Moc planowanej farmy fotowoltaicznej to 1 MW.
Budowa elektrowni słonecznej w miejscu zrekultywowanego składowiska odpadów to świetne rozwiązanie na zagospodarowanie nieużytków. Według prawa, na terenie zamkniętego wysypiska przez 50 lat nie można stawiać obiektów budowlanych. Farma fotowoltaiczna nie jest jednak budowlą, dzięki czemu nic nie stanowi problemu, aby mogła stanąć w miejscu nieużytku.
Zielone Katowice
Przedsięwzięcie realizowane przez katowickie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej to duży ukłon w stronę zielonej energii. Całość pozwoli na redukcję wydzielanych gazów cieplarnianych, które są efektem produkcji prądu w sposób konwencjonalny (spalanie węgla). Co więcej, MPGK planuje kolejne takie inwestycje o podobnej mocy w latach 2024 - 2028.
Budowa farm fotowoltaicznych to świetny sposób na ochronę środowiska, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Rosnąca liczba inwestycji w elektrownie słoneczne może skutkować zatem nie tylko spowolnieniem rozwoju globalnego ocieplenia, ale także poprawą jakości powietrza na naszej planecie - nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na budowę własnej farmy słonecznej.