Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Zapotrzebowanie na energię słoneczną rośnie z każdym dniem. Tylko godzina wystarczy, aby na świecie wyprodukować aż 70 tysięcy nowych paneli fotowoltaicznych. To ogromna liczba, przez którą nasuwa się pytanie - co się z nimi stanie w przyszłości? Czy moduły PV można poddawać recyklingowi? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Co zrobić ze zużytymi panelami fotowoltaicznymi?

Każdy panel fotowoltaiczny, który nie nadaje się już do użytku, musi zostać oddany do punktu recyklingu elektroniki. Zgodnie z polskim prawem, moduły słoneczne traktowane są jako elektrośmieci, a więc ulegają utylizacji razem z pozostałym sprzętem elektronicznym.

Punkt recyklingu paneli fotowoltaicznych jest jeszcze świeżym tematem w naszym kraju. Jeden z takich zakładów znajduje się obecnie w Toruniu. Na przestrzeni lat możemy jednak spodziewać się popularyzacji takich przedsiębiorstw, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na recykling fotowoltaiki.

Recykling fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne są wykonane z różnych, wartościowych surowców, takich jak krzem, miedź, cynk, ołów i srebro. Na szczęście, wszystkie te materiały mogą zostać ponownie ponownie wykorzystane.

Cały proces recyklingu rozpoczyna się rozebraniem modułu PV na części pierwsze. W początkowym etapie demontuje się aluminiową ramę, a następnie szkło, które stanowi osłonę dla fotoogniwa. Ostatnim krokiem jest rozdzielenie warstw krzemowych, umieszczonych wewnątrz panelu.

Proces przetapiania elementów szklanych i aluminiowych odbywa się bezproblemowo, a większość surowca można odzyskać nawet w 90%. Plastikowe elementy, które znajdują się w składzie panelu, są z kolei poddawane obróbce termicznej w temperaturze 500oC, dzięki czemu wyparowują, jednocześnie wytwarzając ciepło potrzebne do ogrzania zakładu. Na koniec pozostaje najtrudniejsza część - odzyskanie krzemu. Ponieważ powłokę ogniwa pokrywają również inne metale, aby całość rozdzielić, konieczne jest przeprowadzenie skomplikowanych procesów chemicznych. Najbardziej zaawansowane technologie pozwalają na odzyskanie krzemu o czystości 99,99%.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone