Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Farmy fotowoltaiczne to sposób zarabiania na energii elektrycznej bez konieczności inwestowania w naftę lub węgiel. Wystarczy do tego kawałek własnego lub dzierżawionego gruntu oraz umiejętność wykorzystania promieni słonecznych. Jak wygląda krok po kroku budowa farmy fotowoltaicznej od strony technicznej, prawnej i organizacyjnej?

Od czego zacząć proces budowy farmy fotowoltaicznej?

Wypełnienie wszystkich formalności powinno być pierwszym krokiem, są one zdecydowanie bardziej szczegółowe w porównaniu do przydomowej mikroinstalacji. Trzeba zaznaczyć, że cały proces podzielony jest na etapy i może to potrwać do dwóch lat. Na szczęście wszystkie nasze wysiłki zostaną wynagrodzone w postaci przyszłych dochodów jakie przeważnie generują farmy fotowoltaiczne.

Etapy budowy farmy fotowoltaicznej

Wybór działki - lokalizacja

Mając w planach budowę większej farmy fotowoltaicznej, powinniśmy mieć do dyspozycji działkę, na której będzie możliwość posadowienie instalacji PV i podłączenie jej pod energetykę. O tym jaka maksymalna moc instalacji może zostać postawiona na danym terenie decyduje wielkość i rozkład działki. Przepisy regulują jakiej klasy grunty mogą być przeznaczone do tego rodzaju instalacji. W ustawie zawarte są tereny klasy IV oraz niższej oraz nieużytki rolne. Jeżeli mowa o panelach słonecznych ich położenie powinno być skierowane na południe. Teren farmy nie może być w miejscu zacienionym przez drzewa czy sąsiadujące budynki. Przy wyborze działki istotne będzie zwrócenie uwagi na to w jakiej jest odległości od linii elektroenergetycznych. Im bliżej tych linii tym mniejsze są koszty inwestora przy uzyskaniu warunków przyłączeniowych.

Projekt koncepcyjny

Złożenie odpowiedniego wniosku jest potrzebne aby otrzymać warunki przyłączenia działki od zakładu energetycznego. Wniosek musi zawierać doprecyzowane parametry elektrowni wraz z załącznikami, które pomogą w weryfikacji parametrów w systemach konstrukcji PV oraz innych urządzeń - paneli fotowoltaicznych i inwerterów. Operator wydaje warunki przyłączenia dotyczące konkretnej konfiguracji elektrowni fotowoltaicznej, która nie może być modyfikowana na etapie realizacji. Właśnie z tego względu projekt koncepcyjny ma duże znaczenie. Właściwa optymalizacja instalacji będzie miała wpływ na ekonomikę i proces realizacji instalacji.

Budowa farmy

Mając już wszystkie niezbędne zezwolenia można przejść do planu budowy farmy fotowoltaicznej. Przed rozpoczęciem montażu konieczne jest wyrównanie oraz zabezpieczenie terenu. Poza montażem paneli słonecznych buduje się stacje transformatorowe oraz wykonuje się przekop tras kablowych zgodnie z ustalonym projektem technicznym. Ostatni etap budowy farmy fotowoltaicznej to wykonanie pomiarów instalacji i sporządzenie protokołu odbioru.

Oddanie instalacji do użytkowania

Gdy budowa zostanie zakończona, konieczne jest zgłoszenie farmy do przyłączenia do sieci OSD oraz zawrzeć umowę przyłączenia. W tym kroku sporządzona zostaje również powykonawcza mapa geodezyjna. Z mapą udajemy się do Urzędu Regulacji Energetyki, gdzie otrzymamy koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej.

Jak uzyskać dofinansowanie na farmę fotowoltaiczną?

Najczęstsze formy dofinansowania to nisko oprocentowane kredyty, leasingi, dotacje unijne oraz środki własne. Możliwość skorzystania z dofinansowań, na przykład ze środków unijnych daje nam posiadanie już warunku przyłączenia oraz pozwolenia na budowę. Plan farmy fotowoltaicznej warto rozpocząć od przygotowania dokumentów oraz otrzymania decyzji administracyjnej w celu przygotowania projektu do realizacji.

Proces inwestycyjny farmy fotowoltaicznej to dużo formalności i kroków działań. Ten artykuł powinien przybliżyć ci te wszystkie kroki i przeprowadzić przez wiedzę inwestycyjną.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone