Zielona energia, która jest pozyskiwana z energii słonecznej w ostatnim czasie jest naprawdę popularna. Osoby, które zainwestowały w instalację fotowoltaiczną przekonały się, jak duże oszczędności można dzięki niej uzyskać. Z tego też względu wiele z tych osób rozważa rozbudowę instalacji. Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa? Jak tego dokonać?
Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?
Zaczynając przygodę z fotowoltaiką większość osób wybiera montaż tylko kilku paneli. Jest to związane przede wszystkim z obawą związaną z efektywnością instalacji i eksploatacją bez problemów. Zazwyczaj po czasie użytkowania instalacji fotowoltaicznej inwestorzy szukają sposobów na jej rozbudowę. Dużo osób zastanawia się wtedy czy jest w ogóle taka możliwość. Natomiast na możliwość rozbudowy składa się wiele czynników i odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że konstrukcja każdej instalacji fotowoltaicznej jest projektowana wraz z uwzględnieniem wszystkich potrzeb klienta oraz miejsca montażu. Ingerencja w konstrukcję instalacji fotowoltaicznej powinna być przeprowadzona w umiejętny sposób, a najlepiej przez specjalistę w dziedzinie fotowoltaiki.
Rozbudowa instalacji
Dodatkowy osprzęt
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nie wiąże się tylko z dołożeniem dodatkowych paneli. Powiększenie instalacji fotowoltaicznej nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy inwerter będzie w stanie utrzymać dodatkowe obciążenie. Inwerter jest dopasowywany do maksymalnej mocy, jaką mogą wygenerować panele.
Wybór inwertera
Jeśli przy rozbudowie instalacji fotowoltaicznej okaże się, że falownik jest za mały konieczne będzie zainwestowanie w nowy lub dokupienie drugiego. Jak się okazuje nie tylko moc jest kryterium przy wyborze właściwego inwertera. Dostępne są trzy typy falowników do wyboru, a są to inwertery sieciowe, hybrydowe oraz typu off-grid, czyli niekompatybilne z siecią. Jeśli chcemy rozbudować instalację o mniej niż trzy panele, wtedy zazwyczaj nie jest konieczne wymienienie inwertera. Istotne jest jednak dokładne sprawdzenie, ponieważ może dojść przez to do usterki.
Możliwa ilość dołożenia paneli
Wszystko zależy od ilości miejsca na dodatkowe panele. Aby można było dołożyć kolejne panele konieczne jest wykonanie odpowiednich stelaży, które następnie trzeba zamontować na dachu lub gruncie. Ilość miejsca na dachu jest zazwyczaj na tyle duża, że będzie można z łatwością dołożyć wybraną ilość paneli. Jeśli jednak na dachu nie ma miejsca wystarczy dobudowanie kolektorów do instalacji na gruncie.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nie zawsze jest jednak opłacalna. Ważny jest wybór optymalnego miejsca, które nie wpłynie na ograniczenie wydajności instalacji fotowoltaicznej.