Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Pompy ciepła z roku na rok zdobywają coraz większą popularność na polskim rynku. Największą ich zaletą jest dostępność prawie dla każdego budynku mieszkalnego, niezależnie od tego czy wprowadzasz zmiany w domu czy budujesz nowy. Montaż pompy ciepła jest prosty, a cena naprawdę korzystna. Zatem jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

 

Przeznaczenie pomp ciepła

Budynki są ogrzewane na różne sposoby. Jednym z tych sposobów jest wykorzystanie w tym celu pompy ciepła. To urządzenie ma prawie takie samo przeznaczenie jak kocioł gazowy lub zasilany innym paliwem stałym. W każdym z tych przypadków źródło grzewcze podgrzewa wodę, która następnie oddaje ciepło w instalacji i tym samym ogrzewa budynek. Pompa ciepła pozyskuje energię ze środowiska naturalnego, wykorzystuje część energii elektrycznej i przetwarza to ciepło na instalacje centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Opisując w skrócie, przeznaczenie pompy ciepła to pozyskanie energii ze środowiska, transformacja jej, transport i ostatecznie przekaz ciepła do instalacji grzewczej. To tak zwane przekazanie energii ze źródła dolnego do źródła górnego, co zapewnia właściwą temperaturę wewnątrz budynku.

 

O zaletach pompy ciepła

Pompa ciepła na co dzień jest bezobsługowa co jest dużą zaletą. Nie ponosi się nadmiernych kosztów eksploatacji. Warto również wspomnieć, że cena tych urządzeń wciąż spada i coraz więcej osób decyduje się na ich instalację. Z ekonomicznego punktu widzenia, istotnym faktem będzie to, że nie będzie nam potrzebne dodatkowe miejsce na składowanie opału oraz mamy możliwość rezygnacji z komina. Pompy ciepła to rozwiązanie przyjazne dla środowiska oraz w znacznym stopniu ograniczające emisję zanieczyszczeń, dzięki temu możemy otrzymać dofinansowanie do tej inwestycji.

 

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła działa na zasadzie przetłoczenia energii cieplnej do instalacji grzewczej budynku. Energia cieplna dostępna jest w otoczeniu budynku, zmagazynowana w ziemi, wodzie i powietrzu. Główne zadanie pompy to przenoszenie energii cieplnej. Większą część ciepła do ogrzewania pobierana jest przez pompę z otoczenia budynku, które nazywamy źródłem dolnym. Następnie to ciepło przekazywane jest do instalacji grzewczej domu, która zwyczajowo określana jest źródłem górnym. Do zasilania pompa ciepła wymaga energii elektrycznej, natomiast końcowy bilans jest naprawdę korzystny dla użytkownika, ponieważ z ciepła które jest dostępne w otoczeniu budynku, korzystamy totalnie za darmo. Gaz, który krąży w obiegu zamkniętym pompy ciepła nazywa się czynnikiem chłodniczym lub roboczym. Zimny czynnik wpływa do pierwszego wymiennika ciepła, odparowuje i w trakcie pobiera ciepło z otoczenia.

 

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie grzewcze, jej zastosowanie to zapewnienie użytkownikom wygody i bezpieczeństwa. Wyposażona jest w funkcjonalny system sterowania, dzięki czemu można dostosować pracę pompy ciepła do warunków pogodowych oraz innych, indywidualnych potrzeb. Eksploatator urządzenia ma możliwość sterowania ogrzewaniem właściwie z okresami obowiązywania tańszej energii. Z punktu widzenia użytkownika pompy ciepła istotną zaletą jest fakt, że nie wymaga ona obsługi. System z pompą ciepła jest też najmniej awaryjnym systemem grzewczym o czym warto wspomnieć.

 

Podsumowując pompa ciepła będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które kierują się rozsądkiem biorąc pod uwagę zarządzanie domowym budżetem oraz mają na uwadze przyszłość naszej planety.  

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone