Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Panele fotowoltaiczne zyskują coraz większe grono zwolenników. Umieszczanie ich na gruncie niesie ze sobą wiele zalet, ale również kilka wad. Instalacja fotowoltaiczna na gruncie jest alternatywą dla umieszczania jej na dachu budynku. To odpowiednie rozwiązanie gdy nie ma możliwości na klasyczne umieszczenie instalacji na dachu. Jeżeli dach komplikuje możliwość instalacji przez nieodpowiedni stopień nachylenia to instalacja na gruncie będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu?

Najczęściej stosowaną opcją montażu jest instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu. Ostateczna decyzja o montażu zależy od indywidualnych uwarunkowań i powinna zostać podjęta po konsultacji ze specjalistą. Dzięki konsultacji wybrane zostanie najbardziej optymalne rozwiązanie i być może właśnie fotowoltaika na gruncie będzie najkorzystniejszą opcją. Niektóre sytuacje umożliwiają stworzenie instalacji hybrydowej, czyli część instalacji umieszczona na dachu, a druga część na gruncie.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Instalacja fotowoltaiczna na ziemi różni się jedną kwestią od klasycznej instalacji fotowoltaiki na dachu, a mianowicie w instalacji na gruncie konieczne jest zainstalowanie rusztowania. Stelaż konstrukcyjny do paneli najczęściej jest wykonywany ze stali ocynkowanej lub aluminium. Te tworzywa sprawiają, że stelaż jest odporny na wszelkie działania warunków atmosferycznych oraz korozję. Montaż paneli na gruncie jest nieco droższy od klasycznej instalacji. Ważne jest wybranie odpowiedniej lokalizacji dla instalacji. Niektóre sytuacje zmuszają do wcześniejszego przygotowania gruntu np. do wycinki drzewa przez, które jest ograniczony dostęp promieni słonecznych.

Wady i zalety fotowoltaiki na gruncie

Fotowoltaika na gruncie skupia w sobie wiele zalet. Nie trzeba zaprzątać sobie głowy wszelkimi niedogodnościami dachu czy wymogami instalacji fotowoltaicznej. Główne zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie:

  • Z łatwością można rozbudować instalację o kolejne moduły.
  • Montaż fotowoltaiki na gruncie jest łatwiejszy oraz przebiega sprawniej od montowania instalacji na wysokościach.
  • Dostęp do paneli na gruncie jest dużo łatwiejszy i ułatwia to poszczególne naprawy instalacji konserwację oraz czyszczenie paneli.
  • Instalacja na gruncie zapewnia lepsze chłodzenie modułów, co wpływa na wyższą wydajność latem.

Montaż fotowoltaiki na gruncie jak każde rozwiązanie ma swoje wady. Decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych na gruncie trzeba wziąć pod uwagę następujące utrudnienia:

  • Główna wada jest związana z wyższymi kosztami instalacji, ponieważ jest konieczność postawienia dodatkowej konstrukcji oraz wykonanie przekopu dla przewodów elektrycznych.
  • Przez montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, część działki nie może być użytkowana.
  • Instalacja fotowoltaiczna umieszczona na gruncie jest bardziej narażona na uszkodzenia.

Fotowoltaika na gruncie ma wiele korzyści, których nie posiada fotowoltaika na dachu. To czy warto zdecydować się na taki rodzaj montażu jest uzależnione od wielu czynników zewnętrznych, a przede wszystkim od położenia i powierzchni działki.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone