Wraz z biegiem czasu zaobserwować możemy jak coraz to większe koncerny i przedsiębiorstwa przechodzą na zieloną energię. Chęć bycia bardziej ekologicznym, a także perspektywa redukcji kwoty widniejącej na rachunkach za energię elektryczną to nie mała zachęta dla potężnych inwestorów. Do eko-grona niedługo dołączą także zakłady IKEA mieszczące się w Babimoście i Zbąszynku.
Ikea buduje farmę fotowoltaiczną
Po dwóch latach od ogłoszenia projektu budowy farmy fotowoltaicznej, 20 maja 2022 roku w Babimoście ruszyły pierwsze prace budowlane. Konstrukcja powstaje na terenie zakładu należącego do szwedzkiej firmy IKEA i jest jedną drugą całego przedsięwzięcia. Druga elektrownia słoneczna powstanie w Zbąszynku, jednak ta wciąż czeka na potrzebne pozwolenia.
Całość pokryje powierzchnię odpowiadającą metrażowo sześciu sklepom IKEA. Zbudowane farmy fotowoltaiczne składać się będą aż z 37.000 paneli słonecznych, a ich całkowita moc wyniesie 19 MW. Projekt ten to największa taka elektrownia słoneczna na użytek własny nie tylko w województwie lubuskim, ale i w całej Europie.
IKEA jednak nie po raz pierwszy inwestuje w energię odnawialną na terenie Polski. W latach 2011 - 2016 aż osiemdziesiąt wiatraków zasiliło 6 farm wiatrowych w naszym kraju. Na przedsięwzięcie szwedzka firma przeznaczyła 1 miliard złotych. Cała instalacja do teraz produkuje 400 GWh energii rocznie - to więcej, niż zużywają wszystkie polskie sklepy, magazyny i centra dystrybucyjne należące do IKEA.
Dlaczego korzystanie z OZE jest ważne?
OZE, czyli odnawialne źródła energii, to źródła energii, które się nie wyczerpują. W przeciwieństwie do nieodnawialnych źródeł energii - są ekologiczne i nie wpływają negatywnie na środowisko. Korzystanie z nich jest ważne, aby móc odejść od paliw kopalnych i tym samym pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza na naszej planecie. Duże koncerny korzystające z OZE przyczyniają się do ochrony środowiska, poprzez uniezależnienie się od konwencjonalnych elektrowni. Szacuje się, że w przyszłości coraz większa liczba firm przejdzie na zieloną energię, a tym samym zmniejszy swój ślad węglowy.