Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Według większości ludzi optymalne warunki pogodowe dla paneli słonecznych występują jedynie w bezchmurne, słoneczne dni z wysokimi temperaturami. Co prawda gorący letni czas jest w stanie dostarczyć nam odpowiedni poziom energii słonecznej, nie jest to jednak jedyny okres w roku, gdy instalacje fotowoltaiczne przynoszą duże korzyści właścicielom domów, bądź firm.

Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że panele słoneczne są mało efektywne w sezonie zimowym. Chociaż prawdą jest, że wydajność instalacji fotowoltaicznej jest najwyższa, gdy poddana jest bezpośredniemu działaniu promieni słonecznych, to temperatura nie odgrywa dużej roli w przypadku jej wydajności.

Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie

Ku zdziwieniu wielu, zimowa pogoda nie tylko nie szkodzi panelom, ale może przynieść naszej instalacji wiele korzyści. Panele słoneczne podobnie jak inne urządzenia elektronicznej działają bardziej efektywnie podczas chłodniejszych temperatur. Miesiące zimowe mogą okazać się także najlepszym czasem na instalację paneli słonecznych, ponieważ spada wtedy na nie popyt, co wiąże się z krótszym czasem oczekiwania, a często także niższą ceną.

Czy opady śniegu wpływają na produkcję energii słonecznej?

Mimo że niskie temperatury nie mają negatywnego wpływu na wydajność paneli fotowoltaicznych, to inne czynniki takie jak opady śniegu, mogą wpłynąć na produkcję energii elektrycznej. Nawet jeśli mieszkasz w regionie, w którym każdego roku można spodziewać się opadów śniegu, to nie oznacza to, że panele fotowoltaiczne się u Ciebie nie sprawdzą. Istnieje wiele miejsc na świecie, gdzie fotowoltaika dobrze pełni swoje funkcje, mimo zimnego klimatu. Najistotniejsza jest ilość śniegu skumulowana na panelach. Lekkie opady śniegu nie stanowią żadnego problemu, ponieważ promienie słoneczne mogą przez nie przenikać.

Problematyczne może się stać duże nagromadzenie śniegu na panelach fotowoltaicznych, co prawda ciężar śniegu zazwyczaj nie stanowi dla nich problemu, jednak produkcja energii może się przez to zmniejszyć. Panele budowane są pod kątem, by optymalizować pobieranie promieni słonecznych, pomaga to także ograniczyć gromadzenie się na nich śniegu, ponieważ może się z nich łatwiej zsunąć. Nie zaleca się jednak w większości przypadków samodzielnego usuwania śniegu, ze względu na ryzyko uszkodzenia paneli.

Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą?

Nie jest tajemnicą to, że ilość światła słonecznego zimą jest dużo mniejsza niż latem. Krótsze dni i czas pracy paneli fotowoltaicznych mają wpływ na ich wydajność, jednak ilość światła słonecznego dostępnego w większości regionów jest wystarczająca, by posiadanie instalacji fotowoltaicznej nadal było opłacalne. Podobnie jest w pochmurne dni, kiedy panel działa ze zmniejszoną wydajnością ze względu na brak bezpośredniego działania światła słonecznego. Należy jednak pamiętać, że najistotniejsza jest ilość światła, która dociera do paneli podczas całego roku, a nie pojedynczych dni.

Instalując panele słoneczne, ważne jest, aby postrzegać je jako inwestycję mającą na celu zmniejszenie ogólnych kosztów zużycia energii w ciągu roku. Nawet jeśli panel słoneczny może działać w miesiącach zimowych ze zmniejszoną wydajnością z powodu złej pogody i ograniczonego światła słonecznego, nadal istnieje więcej korzyści z posiadania fotowoltaiki. Popularny mit, że panele słoneczne działają jedynie latem, nie jest więc prawdą, a sama instalacja zawsze będzie dobrą inwestycją, niezależnie od pory roku, w którą się ją zakłada.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone