Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Jak można zauważyć odnawialne źródła energii są coraz bardziej rozpowszechniane i charakteryzuje je rosnąca popularność. Na przestrzeni lat w Polsce pojawia się coraz liczniejszy przyrost instalacji fotowoltaicznych. Najczęściej wybieranym miejscem do montażu paneli fotowoltaicznych są dachy domów jednorodzinnych. Poza tym fotowoltaikę można dostrzec również na dachach budynków firmowych, na gruntach prywatnych posesji mieszkalnych oraz komercyjnych. Rzadziej mówi się tu o mieszkańcach bloków mieszkalnych. Fotowoltaika w bloku nie jest raczej często poruszanym tematem. Najczęściej do instalacji fotowoltaicznych przypisuje się przydomowe mikroinstalacje i farmy fotowoltaiczne. Natomiast mieszkanie w bloku wcale nie wyklucza inwestycji w fotowoltaikę!

Jakie kroki należy podjąć w celu zainwestowania w fotowoltaikę mieszkając w bloku?

Z pewnością pierwszym krokiem powinno być nawiązanie kontaktu ze spółdzielnią. Potrzebne są informacje dotyczące istniejących instalacji paneli fotowoltaicznych w bloku lub planowanego montażu. Istnieje również możliwość udostępnienia części wspólnych budynku w celu zainstalowania paneli fotowoltaicznych, które należą do właścicieli mieszkań. Trzeba dowiedzieć się też czy spółdzielnia przewiduje taką możliwość w danym budynku. Najlepiej będzie udać się do spółdzielni, gdzie zawarte są informacje dotyczące użytkowania oraz wykorzystywania części wspólnych budynku. Jeżeli statut spółdzielni daje taką możliwość, następnym krokiem będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Do zarządu spółdzielni trzeba złożyć wniosek dotyczący montażu instalacji fotowoltaicznej do własnego użytku. Wniosek powinien opierać się na następujących elementach:

  • projekt instalacji fotowoltaicznej; miejsce przedsięwzięcia;
  • wpływ jaki jest przewidywany na infrastrukturę budynku;
  • przeznaczenie instalacji.

Jest również inne rozwiązanie, które pominie ubieganie się o możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej we wspólnej części budynku. Warto skorzystać z możliwości instalacji paneli fotowoltaicznych na swoim balkonie.

W jaki sposób działa fotowoltaika na balkonie?

Po omówieniu kwestii formalno-prawnych, przyszedł czas na kwestie praktyczne. W bloku nie mamy do dyspozycji tyle samo miejsca co w domu jednorodzinnym. Wiąże się to z tym, że fotowoltaika na balkonie to zaledwie kilka paneli, natomiast najczęściej jest to jeden lub dwa. Wszystko jest zależne od wielkości balkonu. Taka sytuacja to powinność przyłożenia dużej uwagi co do jakości paneli. Najlepiej wybrać wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne, które gwarantują maksymalną sprawność. Takie panele będą dawały możliwość produkcji dużej ilości prądu nawet gdy ilość promieni słonecznych będzie mniejsza. Panele fotowoltaiczne na balkonie są montowane do zewnętrznej strony balustrady lub są stawiane na podłodze. Do tego wymagana jest specjalna konstrukcja montażowa. Oprócz paneli potrzebny jest również mikroinwerter. Taki inwerter należy podłączyć bezpośrednio do gniazdka. To właśnie ten element jest odpowiedzialny za przetwarzanie prądu stałego, który jest wygenerowany przez fotowoltaikę w prąd zmienny. Prąd, który powstanie może być oddany do sieci lub zostać wykorzystany do własnych celów. Ostatnim elementem pozwalającym cieszyć się energią z fotowoltaiki jest licznik dwukierunkowy. Licznik ten jest odpowiedzialny za monitorowanie zużycia energii oraz jej produkcji. Gdy panele fotowoltaiczne zostaną zainstalowane oraz zgłoszone do zakładu energetycznego, będzie mogło nastąpić zainstalowanie licznika.

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna w bloku jest tak rzadko spotykana?

Najczęściej możemy usłyszeć, że instalacja fotowoltaiczna w bloku nie powinna być montowana, ponieważ generuje problemy natury formalnej. Jak się okazuje, przy dobrych chęciach spółdzielni, wcale nie będzie to prawdą. Przeszkodą może być tutaj jednak kwota instalacji. Spółdzielnie mieszkaniowe są przeważnie wyłączone z programów dofinansowań. W takim wypadku instalacja paneli fotowoltaicznych może okazać się obciążeniem dla budżetu.

Korzyści fotowoltaiki w bloku

W porównaniu do fotowoltaiki w domu jednorodzinnym, instalacja w bloku jest naprawdę niewielka, co wiążę się z jej niewielką mocą - od około 0,5 do 1 kWp. To wpływa na przystępność cenową instalacji w bloku. Koszt instalacji może wynieść od 1500 zł, natomiast dokładna cena jest zależna od liczby modułów oraz ich jakości. Do kosztów inwestycji należy oczywiście doliczyć profesjonalny montaż przez firmę, która zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych. Koszt instalacji zwróci się poprzez oszczędności na rachunkach za prąd. Oprócz korzyści finansowych wspieramy również ochronę środowiska. Fotowoltaika w bloku to wytwarzanie zielonej energii bez zbędnego zanieczyszczania środowiska. Energia, którą produkują moduły fotowoltaiczne jest zużywana na bieżąco

Mieszkanie w bloku nie jest pozbawieniem możliwości inwestycji we własny system fotowoltaiczny. Należy tylko złożyć wniosek do spółdzielni z zawartą prośbą o zgodę na montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie lub części wspólnej budynku. Warto upewnić się również, że wybrane miejsce na instalację fotowoltaiki nie ma problemu z zacienieniem. Jeśli wybrane miejsce jest odpowiednio nasłonecznione można śmiało szukać firmy montażowej od fotowoltaiki. Koszty inwestycji są całkiem przystępne.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone