Każda instalacja fotowoltaiczna na dachu powinna posiadać swój indywidualny projekt, dostosowany do potrzeb konkretnego dachu. Specyfika dachu jest głównym czynnikiem wpływającym na ostateczny projekt systemu. Jeżeli konstrukcja dachu okaże się być skomplikowana, będzie to stanowić pewne utrudnienie, natomiast dla doświadczonych specjalistów nie powinno to być dużą przeszkodą.
Skomplikowany dach a fotowoltaika
W przypadku dachów dwuspadowych kluczowe będzie ustawienie paneli fotowoltaicznych w kierunku południowym, z dala od zacienionych miejsc np. drzew. Już początkowy etap projektowania systemu może być problematyczny w przypadku paneli fotowoltaicznych. Są dachy, które można nazwać skomplikowanymi zważając na pracę systemu solarnego. Będą to chociażby dachy z brakującą ilością miejsca na odpowiednią liczbę paneli. Zbyt wiele przeszkód, jak kominy i okna dachowe z pewnością nie ułatwią zadania. Aby wydajność instalacji była jak największa, niezwykle istotne jest zamontowanie modułów pod właściwym kątem. W wielu budynkach jest konieczność zamieszczenia inwertera fotowoltaicznego, co wiążę się z potrzebą wygospodarowania większej ilości miejsca na dachu. Brak miejsca może okazać się sporą przeszkodą przy instalacji.
Na co warto zwrócić uwagę przed montażem?
Należy sprawdzić czy załamania dachu, okoliczne drzewa lub inne zabudowania nie zacieniają przestrzeni, którą chcesz przeznaczyć na instalację paneli fotowoltaicznych. To pod jakim kątem jest planowany montaż paneli to również istotna kwestia. Na płaskim dachu najkorzystniej wypada kąt od 10-15 stopni, natomiast na skośnym dachu od 20-40 stopni. Warto zwrócić również uwagę na położenie połaci dachu względem kierunków świata. Ostatnią kwestią jest sprawdzenie pokrycia dachu. Niekorzystne dla wykonania instalacji będą materiały takie jak pleksi, poliwęglan, eternit czy onduline.
Sposoby na instalację na skomplikowanym dachu
Dach, który już na samym początku wydaje się skomplikowany i będący utrudnieniem przy montażu fotowoltaiki, potrzebuje podejścia do niego z uwzględnieniem wszystkich szczegółów. Profesjonalne podejście i wiedza przy montażu pomogą znaleźć rozwiązanie ewentualnych problemów. Fotowoltaikę na dachu można wyposażyć w mikroinwerter, który będzie chronić instalację przed cieniem i umożliwiać rozbudowę instalacji. Nieodpowiedni kąt nachylenia względem słońca może zostać zniwelowany poprzez zakup profesjonalnych instrukcji montażowych, które są przeznaczone głównie do zakładania na płaskich dachach. Jeśli brakuje miejsca, panele fotowoltaiczne mogą być zainstalowane w różnych kierunkach. W niektórych domach moduły montowane są w stronę południa, a niektóre w stronę zachodu. Jeżeli dach faktycznie nie będzie dawał możliwości montażu, można wykorzystać w tym celu instalację na podłożu lub na innym budynku. Warto uwzględnić tutaj też nowoczesną metodę, w której wykorzystane są panele fotowoltaiczne zamiast dachówki.
Fotowoltaika to szansa na tani prąd, który jest produkowany dzięki panelom fotowoltaicznym na dachu, bądź podłożu obok budynku. Najważniejsze jest oszacowanie parametrów dachu oraz kompleksowa pomoc specjalistów.