Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Wraz z postępującym wzrostem temperatury i nasłonecznienia poszukiwane są nowe rozwiązania w rolnictwie. Jednym z takich rozwiązań jest agrofotowoltaika, która jest nowoczesnym sposobem na zwiększenie plonów i sprawniejszą hodowlę właśnie w szklarniach. Szklarnia służy optymalizacji oraz stabilizacji zewnętrznych czynników, które służą wspomaganiu rozwoju i dojrzewaniu upraw. Znacząca jest odpowiednia temperatura, wilgotność oraz naświetlenie. Fotowoltaika w szklarniach może być odpowiedzią na potrzeby współczesnego rolnictwa.

Szklarnie fotowoltaiczne - dlaczego są warte uwagi?

Oszczędności to zdecydowanie główna przyczyna dla, której rośnie zainteresowanie fotowoltaiką w rolnictwie oraz ogrodnictwie. Znacząca zaleta takiego rozwiązania to samodzielne wytwarzanie prądu przez instalację fotowoltaiczną. Zwrot z wydatku na zakup i montaż fotowoltaiki następuje po około piętnastu latach, natomiast jest to zależne od ogólnego zużycia energii. Jest również możliwość skorzystania z dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznej. Coraz więcej osób jest zainteresowanych inwestycją w fotowoltaiczne szklarnie stanowiące ekologiczne źródło energii.

Oto najważniejsze zalety szklarni fotowoltaicznych:

  • panele fotowoltaiczne nie generują żadnego hałasu;
  • bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego;
  • ich działanie jest samoczynne oraz bezobsługowe;
  • w przypadku awarii sieci mają zmagazynowaną energię w akumulatorach;
  • zmniejszenie kosztów zużycia energii nawet o 70%.

Montaż paneli na szklarni

Na szklarniach fotowoltaicznych, moduły są montowane na części słonecznej dachu. W tym celu korzysta się z paneli BIPV, które są zintegrowane z częściami wykorzystywanymi w budownictwie domów. Systemy tego typu to mniejsze koszty, ponieważ nie ma potrzeby dokupowania do nich specjalnych stelaży. Przy montażu fotowoltaiki w szklarniach konieczne jest zastosowanie paneli, które będą połączone ze szkłem. Zwiększa to możliwość przedostania się promieni słonecznych do wnętrza szklarni, a panel może wyłapywać fotony i produkować energię elektryczną. Tak wyprodukowany prąd może zostać wykorzystany w szklarniach do na przykład systemów, które nawadniają glebę albo magazynować go na później.

Ekologia i oszczędność

Naukowcy potwierdzili, że typowe szklarnie to zużycie mnóstwa energii w porównaniu do innych rodzajów rolnictwa. Wymagana jest stała regulacja temperatury w szklarni,a półprzezroczyste moduły słoneczne będą mieć efektywny wpływ na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla ze szklarni. Panele, które są montowane na gruncie produkują energię i jednocześnie zacieniają pola uprawne. Połączenie fotowoltaiki i rolnictwa to świetna inwestycja w przyszłość.

Instalacje fotowoltaiczne stanowią dla rolnictwa oszczędne oraz ekologiczne rozwiązanie. Patrząc na rosnące ceny prądu warto podjąć się inwestycji we własną energię z wykorzystaniem fotowoltaiki w swoim gospodarstwie rolnym.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone