biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Ze względu na szereg zalet wiążących się ze zmniejszeniem rachunków za energię i pozytywnym wpływem na środowisko, farmy fotowoltaiczne budowane są na całym świecie na ogromną skalę. Choć większość inwestorów skupia się na wielkości swoich elektrowni słonecznych, Chiny do sprawy podeszły od bardziej twórczej strony. Ich farma fotowoltaiczna swoim kształtem przypomina… Pandę.

Panda wielka - symbol Chin

Panda wielka jest ssakiem przypominającym niedźwiedzia o czarno-białym futrze. Pochodzi z centralnych Chin, a jej nazwa wywodzi się od chińskiego słowa oznaczającego "niedźwiedzia", xióngmāo (熊貓). Panda wielka jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, a jej ochrona stała się głównym priorytetem chińskiego rządu.

Panda wielka od dawna jest symbolem Chin i ich kultury. W chińskiej mitologii występuje jako symbol pokoju i harmonii. W czasach starożytnych uważano, że panda jest skrzyżowaniem smoka i tygrysa. Dawniej była również postrzegana jako symbol szczęścia, z tego względu często była dawana jako prezent dla chińskich cesarzy.

Panda wielka jest skarbem narodowym w Chinach, a jej wizerunek jest używany na wielu chińskich monetach i znaczkach. Podobizna Pandy występuje także na logo World Wildlife Fund (WWF), międzynarodowej organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska. Ze względu na swoją popularność, Panda wielka jest często wykorzystywana w reklamach i na produktach sprzedawanych turystom. To także popularna postać w chińskich filmach i programach telewizyjnych.

Elektrownia słoneczna w kształcie Pandy

Miasto Datong, położone na prowincji Shanxi w północnej części Chin, w 2017 roku zasłynęło z budowy pierwszej na świecie farmy fotowoltaicznej, która kształtem przypomina Pandę.

Przodujący wytwórcy energii odnawialnej, przedsiębiorstwo China Merchants New Energy (CMNE), to sprawcy całego zamieszania. Zbudowana przez nich farma - panda, mieści się na powierzchni 100 hektarów, a jej moc wynosi 50 MW. Głównym założeniem całego projektu była promocja odnawialnych źródeł energii.

Kształt Pandy udało się uzyskać dzięki zastosowaniu różnych typów paneli fotowoltaicznych: jaśniejszych modułów polikrystalicznych, a także ciemniejszych ogniw monokrystalicznych. Szacuje się, że całość pozwoli wygenerować w ciągu 25 lat ponad 3 miliardy kWh zielonej energii, a także zmniejszy emisję dwutlenku węgla o ponad 2,5 miliona tony. W planach jest budowa około 100 takich farm na terenie całych Chin.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!