biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Do puli rządowych projektów wsparcia dołączył program Moje Ciepło 2022. Jego celem jest wsparcie finansowe osób, które zamierzają zakupić pompę ciepła do swojego budynku mieszkalnego. Na całe przedsięwzięcie przeznaczono aż 600 MLN złotych, pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego. Jak będzie przebiegał program i kto może zostać jego beneficjentem?

Program Moje Ciepło - do kogo jest skierowany?

Program “Moje Ciepło 2022” skierowany jest do konkretnej grupy społecznej, a mianowicie do wszystkich osób fizycznych, które są właścicielami bądź współwłaścicielami nowopowstałych budynków jednorodzinnych. Dofinansowanie obejmuje zarówno konstrukcje wolnostojące, szeregowe, grupowe, jak i w zabudowie bliźniaczej.

O dotację ubiegać można się na budynek, na który na dzień składania wniosku w programie Moje Ciepło, nie zostało złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy lub nie zostało wydane pozwolenie na jego użytkowanie. Wyjątek stanowią wszystkie budowle oddane do użytku po 1 stycznia 2021 roku. Niestety, starsze obiekty nie mogą ubiegać się o wsparcie finansowe do pompy ciepła.

Celem programu Moje Ciepło 2022 jest wyparcie tradycyjnych kotłów i pieców zasilanych energią nieodnawialną (np. węglem), na rzecz ekologicznych pomp ciepła. Z tego względu, jeśli docelowym źródłem ogrzewania w budynku jednorodzinnym ma pozostać konwencjonalny piec, niestety, w takim wypadku również nie można ubiegać się o dofinansowanie.

Kwoty dofinansowania w programie Moje Ciepło 2022

Kwoty dofinansowań w programie Moje Ciepło przedstawił wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski. Maksymalna kwota dotacji może pokryć aż do 30% kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem i montażem pompy ciepła. 21.000 zł - tyle wynosi najwyższe wsparcie finansowe dla wszystkich beneficjentów, którzy zdecydowali się na przejście na gruntową pompę ciepła. Z kolei osoby, które planują zakup powietrznej pompy ciepła, mogą maksymalnie ubiegać się o 7.000 zł.

Moje Ciepło 2022 - wnioski

Nabór wniosków w programie Moje Ciepło 2022 ruszył 29 kwietnia 2022 roku. Planowo, odbywać się ma on w trybie ciągłym aż do 31 grudnia 2026 roku lub do momentu wyczerpania puli pieniędzy przeznaczonej na całe przedsięwzięcie. Zatem osoby, które dopiero zaczynają budowę domu, wciąż jeszcze mogą skorzystać z dofinansowania na pompę ciepła.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!